Buk wschodni za buka pospolitego?

Liście buka wschodniego
Liście buka wschodniego, fot. W. Górka

Globalne ocieplenie i coraz częstsze okresy suszy coraz bardziej zagrażają w Europie bukom pospolitym (Fagus sylvatica), w tym ich barwnolistnym i pokrojowym odmianom, bardzo popularnym jako drzewa ozdobne w krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech, Belgii, Niderlandach i Francji. Gatunek ten jest niestety mało odporny na suszę i o ile radzi sobie jeszcze w drzewostanach leśnych, w miastach, gdzie temperatura jest z reguły wyższa, nawet stare okazy buków coraz częściej usychają. Według badaczy, prawdopodobnie już za 50 lat buk pospolity zniknie z większości europejskiego krajobrazu.


W Niderlandach, gdzie buki są bardzo popularne, testuje się obecnie szersze wykorzystanie jako drzew ozdobnych buków wschodnich (F. orientalis). Gatunek ten, z racji swojego pochodzenia, jest bardziej odporny na wyższą temperaturę latem i dłuższe niedobory wody. Buk wschodni jest dość podobny do buka pospolitego, a niektórzy systematycy nie uznają go nawet za odrębny gatunek, ale jedynie podgatunek. Liście buka wschodniego są nieco większe, ciemniejsze i mniej błyszczące. Mają też więcej par nerwów: 9-14 par, w przeciwieństwie do 5-9 u buka pospolitego.
Naturalne tereny występowania buka wschodniego to Bałkany, turecka Anatolia, Krym i północny Iran. W niektórych lokalizacjach występuje obok buka pospolitego, przy czym wtedy buk wschodni spotykany jest głównie w dolinach, a pospolity – na zboczach górskich. Wynika to zapewne z większej podatności buka pospolitego na późne przymrozki, częściej spotykane w niższych lokalizacjach. W naturze znane są także naturalne mieszańce obu gatunków. Obecnie w Niderlandach buki wschodnie testowane są jako drzewa ozdobne do sadzenia w parkach i na terenach zieleni miejskiej, gdzie lepiej sobie radzą z ociepleniem klimatu. Niestety, jak do tej pory, gatunek ten prawie nie ma odmian ozdobnych. Jedną z niewielu jest ‘Iskander’ – o kolumnowym pokroju, którym nieco przypomina odmianę ‘Dawyck’ buka pospolitego. ‘Iskander’ ma być także tolerancyjny (a według niektórych źródeł odporny) na bawełnicę korówkę, mszycę często atakującą buki pospolite.

Buki wschodnie testowane na terenach zieleni w Niderlandach
Buki wschodnie testowane na terenach zieleni w Niderlandach, fot. W. Górka

 

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.