Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy – spotkanie w Budapeszcie. Co przyniosło zielonej branży?

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy na Węgrzech
Fot. ENA

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy (European Nurserystock Association – ENA)zorganizowało letnie spotkanie w stolicy Węgier. Udział w nim wzięło 34 delegatów z całej Europy. Nie zabrakło polskiej reprezentacji, a w nowo wybranych władzach znalazł się Polak – Mateusz Milczyński.

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy zorganizowało letnie spotkanie w dniach od 25 do 28 czerwca 2024 r. z udziałem 34 delegatów z całej Europy.
Gospodarzem spotkania była Węgierska Międzybranżowa Organizacja Ogrodnictwa Ozdobnego (MDSZSZ – Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete).
Uczestniczyli w nim przedstawiciele krajowych organizacji szkółkarskich z Polski, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Węgier, Irlandii, Włoch, Holandii, Portugalii, Serbii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Spotkania uzupełniono wizytą w Pünkösdfürdő, najnowszym parku w Budapeszcie. Odwiedzono również Flora Hungaria oraz szkółki Profi Partner i Alsótekeresi.

Główne spotkanie otworzył dr István Nagy, minister rolnictwa Węgier, a obecnie przewodniczący AGRIFISH (Agriculture and Fisheries Council of the European Union), Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej.

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy a UE

Minister podzielił się praktyczną perspektywą różnych pakietów legislacyjnych UE. Wszyscy uczestnicy byli zgodni z tym, że rozporządzenia UE nie powinny być zbyt uciążliwe i kłopotliwe, by działać. Ten wspólny punkt widzenia podkreślił znaczenie konieczności zachowania równowagi pomiędzy przepisami, a praktyką przy ich wdrażaniu. Ma to zwiększyć ich skuteczność i łatwość wprowadzania i kontrolowania.

Jennifer Pheasey ze Stowarzyszenia Zawodów Ogrodniczych  (HTA – Horticultural Trades Association), opowiedziała o wyzwaniach na granicach Wielkiej Brytanii. Kraj ten importuje rośliny i materiały roślinne o wartości ponad 895 milionów euro, głównie z UE.

Pheasey podkreśliła potrzebę porozumień w sprawach sanitarnych i fitosanitarnych lub porozumienia w sprawie zdrowia roślin między Wielką Brytanią a UE. Podkreślono, że są one priorytetem dla wszystkich uczestników.

Jennifer Pheasey udzieliła praktycznych wskazówek eksporterom do Wielkiej Brytanii. Wskazówki te mają za zadanie przyspieszyć proces kontroli granicznej. Wspomniała również o trwających wysiłkach na rzecz odejścia od wykorzystywania torfu w Wielkiej Brytanii. To skłoniło z kolei innych delegatów do zgłoszenia obaw o poziom wykorzystania torfu i stan torfowisk w ich krajach.

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy na Węgrzech
Delegaci podczas spotkania 26 lipca 2024. Fot. ENA

Grupa robocza ds. zrównoważonego rozwoju, której przewodniczy Markus Guhl, przedstawiła dokument dotyczący zrównoważonego rozwoju. Przedstawia on główne poglądy sektora szkółkarskiego.

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy aktywne w sprawie bakterii Xylella fastidiosa

Uczestnicy otrzymali informacje na temat projektu badawczego BeXyl dotyczącego bakterii Xylella fastidiosa, w którym ENA jest jednym z partnerów.

Omówiono również proponowane przez UE Rozporządzenie w sprawie materiału rozmnożeniowego roślin.

Green Cities Europe sukcesem ENA

Zgromadzenie Ogólne oceniło kampanię promocyjną „Green Cities Europe” (Zielone Miasto Europy) w latach 2021–2023. Uczestnicy pogratulowali Henningowi Roedowi, przewodniczącemu grupy roboczej ds. promocji, sukcesu kampanii, w szczególności nagrody Green Cities Europe.

Postanowiono kontynuować przyznawanie nagrody w kolejnych latach. Podkreślono że wszystkie kraje, w których działają organizacje będące członkami ENA, są mile widziane. Zatwierdzono, że wręczenie nagród odbędzie się w styczniu 2025 r. na Międzynarodowych Targach Roślin IPM w Essen w Niemczech.

Delegaci przedstawili sytuację na rynku szkółkarskim w Europie. Zauważono, że koszty pracy znacznie wzrosły. Z drugiej strony ceny roślin również wzrosły w większości krajów, podczas gdy w kilku pozostały stabilne.

Mateusz Milczyński, wiceprezydent ENA
Zarząd ENA. Od lewej do prawej: Mateusz Milczyński, wiceprezydent; Henk Raaijmakers, ustępujący prezydent; Willy De Nolf, skarbnik; Tim Van Hulle, prezydent. Fot. ENA

Dr László Orlóci, prezes Węgierskiej Międzybranżowej Organizacji Ogrodnictwa Ozdobnego, Gergely Rónai i wielu innych profesjonalistów wygłosiło odczyty na temat węgierskiego sektora szkółkarskiego. Na sektor ten składa się ponad 200 stowarzyszonych z organizacją szkółek, targi „HungaroGreen”, oraz zielone zarządzania, edukacja i badania na Węgrzech.

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy ma nowy zarząd

Walne zgromadzenie zakończyło się wyborem nowego zarządu. Będzie on kierował stowarzyszeniem ENA przez kolejne trzy lata.

Tim Van Hulle został wybrany na stanowisko prezesa, Mateusz Milczyński został wiceprezesem, a skarbnikiem pozostał Willy De Nolf.

Tim Van Hulle, 44 lata, magister biznesu międzynarodowego, rozpoczął karierę jako kierownik sprzedaży, a w 2018 r. został dyrektorem generalnym Sylva. Sylva produkuje 25 milionów roślin z „gołym” korzeniem i żywopłotowych na powierzchni 115 ha w Lievegem w Belgii. Asortyment obejmuje szeroką gamę roślin leśnych i żywopłotowych różnego pochodzenia. 85% obrotu stanowi eksport, z czego 15% trafia do krajów spoza Europy.
Rok 2021 przyniósł firmie prestiżową flamandzką nagrodę eksportową „Lew Eksportu”.
W 2016 r. T. Van Hulle został mianowany prezesem belgijskiej grupy szkółek eksportowych (BELBEX), a dwa lata później rozpoczął pracę w ENA i przez ostatnie trzy lata był wiceprezesem.

Nowy prezes powiedział:
„Nadchodzące przepisy UE będą miały kluczowe znaczenie dla branży szkółkarskiej. Przed nami wiele wyzwań, którym trzeba sprostać jak najszybciej. Liczymy na współpracę wszystkich członków ENA, którzy będą działać proaktywnie, aby stawić czoła wyzwaniom i je pokonać, a także pracować na rzecz dobrobytu całego europejskiego sektora szkółkarskiego”.

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarzy – Mateusz Milczyński wiceprezesem

Mateusz Milczyński jest 47-letnim polskim szkółkarzem. Posiada tytuł magistra genetyki i biotechnologii, który otrzymał na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
Prowadzi własną szkółkę i jest właścicielem marki „Sunny Plants”, która specjalizuje się w uprawie roślin dla centrów ogrodniczych w Europie Środkowej.

Mateusz Milczyński jest nie tylko aktywnym członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Szkółkarzy, ale zasiada również w zarządzie Agencji Promocji Zieloni. Organizuje ona targi „Zieleń to Życie”, największą wystawę szkółkarską w Europie Środkowo-Wschodniej.
Do tego jest zaangażowany w tworzeniu i rozwijaniu kontaktów biznesowych B2B w południowej Polsce.

Odchodzi Henk Raaijmakers

Henk Raaijmakers po dwóch dekadach służby, przechodzi na emeryturę ze stanowiska prezesa Europejskiego Stowarzyszenia Szkółkarzy (ENA). Przyczynił się do rozwoju różnych stowarzyszeń rolniczych, zaczynając od ZLTO i kierując szkółkami LTO w Holandii. Jego kadencja w ENA obejmowała aktualizację statutu stowarzyszenia, tworzenie grup roboczych i wpływanie na przepisy UE, w szczególności dotyczące zdrowia roślin.

„Jego przywództwo umocniło rolę ENA w propagowaniu europejskiego sektora szkółkarskiego” – powiedział nowy prezes, Tim Van Hulle.

Raaijmakers doprowadził do partnerstwa ENA z BeXyl w zakresie zwalczania Xylella i wzmocnił obecność ENA w Brukseli poprzez bezpośrednie zaangażowanie w instytucje UE. Największym osiągnięciem była kampania promocyjna „Zielone miasta”, finansowana przez UE i wdrażana w 13 krajach. Po przejściu na emeryturę będzie nadal aktywny w lokalnym rolnictwie i będzie wspierał działalność szkółkarską swoich synów.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.