Ukorzenianie sadzonek. Dlaczego warto stosować paper-poty?

sadzonki w paper-potach
fot. I. Stelmasiewicz

Ukorzenianie sadzonek jest realizowane na wiele różnych sposobów. Szkółkarze najczęściej wykorzystują do tego multiplaty bądź kuwety wypełniane podłożem do ukorzeniania. Ta metoda bywa jednak niesatysfakcjonująca, a jej efektywność ma wpływ zarówno na opłacalność procesu ukorzeniania, jak i na jakość produkowanego materiału. Jakie problemy możemy rozwiązać dzięki wykorzystaniu paper-potów? Na to pytanie odpowiada Michał Stuchlik z firmy CERES INTERNATIONAL SP. Z O.O.

Dużo lepsze warunki powietrzno-wodne w strefie korzeniowej

To jeden z najważniejszych argumentów. Im luźniejsze i bardziej przepuszczalne podłoże, tym sadzonki lepiej się ukorzeniają. Dlaczego paper-poty są lepsze od multiplatów zasypanych luźnym podłożem? Ponieważ paper-pot włożony w odpowiednio dobrany multiplat nie przylega szczelnie do ścian komórek multiplatu, otacza go powietrze. Dzięki temu nadmiar wody jest odprowadzany lepiej i łatwiej, a wokół „korka” znajduje się powietrze pozytywnie wpływające na rozwój korzeni i jakość sadzonek.

Paper-poty to większa liczba i lepsza jakość ukorzenionych sadzonek

Dużo lepsze warunki powietrzno-wodne wpływają bezpośrednio na liczbę ukorzenionych roślin. Im efektywność tego procesu jest większa, tym mniejsze są koszty uzyskania sadzonek. Sadzonki ukorzeniające się w paper-potach są bardziej wyrównane, co ma wpływ na dalszą produkcję roślin.

Doniczki-paper-pot
Ukorzenianie sadzonek w paper-potach ma wiele zalet i jest jednym z elementów optymalizacji produkcji, fot. I. Stelmasiewicz

Krótszy czas ukorzeniania sadzonek

Dzięki lepszym warunkom powietrzno-wodnym w paper-potach sadzonki szybciej się ukorzeniają i w krótszym czasie są gotowe do dalszych etapów produkcji.

Ukorzenianie sadzonek w paper-potach, to bezpieczna bryła korzeniowa

Otoczka ze specjalnego papieru lepiej zabezpiecza bryłę korzeniową przed uszkodzeniami. Ma to szczególne znaczenie przy przesadzaniu roślin do większych pojemników. Sadzonki produkowane w luźnym substracie podczas wyciągania z multiplatu mogą ulec uszkodzeniu, a bryła może się rozpaść. Skutkiem może być utrata sadzonki lub spowolnienie jej dalszego wzrostu.

Możliwość przesadzenia sadzonki z nie w pełni rozwiniętym systemem korzeniowym do doniczki

Jest to ważny argument w szkółkach, gdzie prowadzi się intensywną produkcję i w których ukorzenia się duże ilości sadzonek.

Paper-poty to łatwiejsze wyciąganie sadzonki z multiplatu

Jest to znaczące ułatwienie dla pracowników, którzy stoją przy maszynach i muszą utrzymywać odpowiednie tempo pracy. Dodatkowo ogranicza się do minimum ryzyko uszkodzenia bryły i strat z tego wynikających.

Możliwość ustawiania sadzonek w tzw. szachownicę

Argument szczególnie ważny w gospodarstwach, które produkują sadzonki z dużymi liśćmi i wymagają odpowiedniego rozstawiania na etapie ukorzeniania.

Ukorzenianie sadzonek w paper-potach, to mniej plastiku

Do produkcji paper-potów używa się specjalnego, certyfikowanego papieru, który ulega degradacji w trakcie dalszych etapów produkcji. Dodatkowo rozwiązanie to ewoluuje i może zastąpić plastikowe doniczki P9 do produkcji młodzieży. Co ważne multiplaty, w których umieszcza się paper-poty, również można z łatwością zastąpić trwalszymi modelami, co znacznie redukuje użycie tworzyw sztucznych.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.