Floriade Expo 2022 – podsumowanie

Po 6 miesiącach zakończyła się wystawa Floriade Expo 2022
Po 6 miesiącach zakończyła się wystawa Floriade Expo 2022, fot. W. Górka

W niedzielę 9 października ostatni odwiedzający cieszyli się Światową Wystawą Ogrodniczą Floriade Expo 2022 zorganizowaną w Niderlandzkim Almere pod hasłem Growing Green Cities. Pierwotnie impreza planowana była na ugoszczenie około 2 mln zwiedzających, w czerwcu oczekiwania te obniżono do 1,2 mln. Ostatecznie okazało się, że obejrzało ją tylko 685 189 osób. Ceremonię zamknięcia połączono z wręczeniem nagród dla uczestników.

Tegoroczna wystawa Floriade Expo 2022 charakteryzowała się ogromnym bogactwem roślin ozdobnych, ale także „zielonymi” innowacjami i innymi sposobami podkreślania roli zieleni, w tym naturalnych ekosystemów. Impreza była wyjątkowa dzięki Arboretum z 3000 drzew, które pozostaną częścią dzielnicy miejskiej „Hortus”.
Zgodnie z przepisami AIPH (International Association of Horticultural Producers) i BIE (Bureau International des Expositions) uczestnikom, którzy najbardziej przyczynili się do sukcesu Expo i wykazali najlepsze wykorzystanie ogrodnictwa do komunikowania tematu Expo: Growing Green Cities, przyznano nagrody – w sumie 22. Wśród najlepszych, nagrodzonych złotym medalem, znalazły się niżej opisane projekty.
Najlepsza przestrzeń wewnętrzna – Niderlandy – pawilon Dutch Innovation Experience pokazał przyszłość budownictwa mieszkaniowego połączonego ze zrównoważonym rozwojem. Pawilon składał się w 95% z materiałów pochodzenia biologicznego, z których większość pochodziła z Niderlandów.

Floriade Expo
Najlepsza przestrzeń wewnętrzna – pawilon Dutch Innovation Experience, fot. mat. pras. Floriade Expo 2022

Najlepszy projekt ogrodu – Lips Groen Hoveniers – Niderlandy – FeelGood Garden. Ten ogród został zaprojektowany, aby stymulować odwiedzających w naturalny sposób i pobudzać ich zmysły.

Floriade Expo
Najlepszy projekt ogrodu – FeelGood Garden, fot. mat. pras. Floriade Expo 2022

Najlepszy ogród zewnętrzny – Niemcy – BIOTOPIA. Projekt z Niemiec wyraźnie się wyróżniał sposobami pokazania tego, jak może wyglądać zrównoważona przyszłość i jaką rolę możemy w tym wszyscy odegrać. Ogrody na dachu pokazały nowe sposoby życia, które integrują ludzi i przyrodę.

Floriade Expo 2022
Najlepszy ogród zewnętrzny – BIOTOPIA, fot. mat. pras. Floriade Expo 2022

Najlepiej zaaranżowana przestrzeń wewnętrzna – Japonia – Satoyama Farm Garden. Japonia pokazała tradycyjny ekologiczny ogród rolniczy i ekspozycję kwiatów na farmie Satoyama. Co dwa tygodnie podczas Expo, Japonia tworzyła zupełnie nową kwiatową ekspozycję w swoim pawilonie z udziałem florystów z tego kraju.

Foriade Expo 2022
Najlepiej zaaranżowana przestrzeń wewnętrzna – Satoyama Farm Garden, fot. mat. pras. Floriade Expo 2022

Przyznano także nagrody specjalne:
Najbardziej edukacyjna wystawa – Zjednoczone Emiraty Arabskie – Miasta ze słoną wodą. Nikt nie mógłby przejść przez ten ogród i pawilon bez dowiedzenia się o wyzwaniach stojących przed Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i niesamowitych rozwiązaniach dostępnych dzięki wykorzystaniu roślin.
Nagroda za Działalność Kulturalną – Surinam – Najbardziej zielone miejsce. Nie można było doświadczyć pawilonu Surinamu bez poczucia, że się tam jest, nie tylko z roślinami, ale także z jedzeniem i ludźmi. Można było poczuć wyjątkową, „zieloną” pasję mieszkańców tego państwa.
Nagroda Gościnności – Katar – Pustynne Gniazdo. Wystawa ta była inspirowana naturą i życiem na pustyni, oferując przyszłościową wizję zrównoważonych sposobów życia w harmonii ze środowiskiem. Wszyscy czuli się mile widziani w Katarze. Mogli obejrzeć niesamowite „wieże gołębi” (najwyższe wieże stworzone w technologii druku 3D), ale także spróbować kawy i daktyli oraz przymierzyć tradycyjne ubiory z tej części świata.

Floriade Expo 2022
Nagroda Gościnności – Katar – Pustynne Gniazdo, fot. mat. pras. Floriade Expo 2022

Nagroda za ogrodowe emocje – Chiny – Rosnący ogród bambusowy połączył tradycyjną architekturę krajobrazu z tego kraju i najnowsze osiągnięcia ogrodnicze. Chiny pokazały moc i wszechstronność bambusa jako podstawy swojego ogrodu.

Floriade Expo 2022
Nagroda za ogrodowe emocje – Chiny – Rosnący Ogród Bambusowy, fot. W. Górka

Nagroda zrównoważonego rozwoju – Belgia – Ogród regeneracyjny. Był on pełen jadalnych kwiatów i roślin. Dzięki fantastycznemu projektowi, geometrycznemu, zabawnemu i współczesnemu wzornictwu i zrównoważonej formie nie widać było, że został on stworzony na niewielkiej powierzchni. Wszystkie materiały były wielokrotnego użytku lub biodegradowalne. Bez ingerencji człowieka pawilon mógłby rozkładać się naturalnie.

Floriade Expo 2022
Nagroda zrównoważonego rozwoju – Belgia – Ogród Regeneracyjny, fot. W. Górka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.