W niedzielę 9 października ostatni odwiedzający cieszyli się Światową Wystawą Ogrodniczą Floriade Expo 2022 zorganizowaną w Niderlandzkim Almere pod hasłem Growing Green Cities. Pierwotnie impreza planowana była na ugoszczenie około 2 mln zwiedzających, w czerwcu oczekiwania te obniżono do 1,2 mln. Ostatecznie okazało się, że obejrzało ją tylko 685 189 osób. Ceremonię zamknięcia połączono z wręczeniem nagród dla uczestników.
Tegoroczna wystawa Floriade Expo 2022 charakteryzowała się ogromnym bogactwem roślin ozdobnych, ale także „zielonymi” innowacjami i innymi sposobami podkreślania roli zieleni, w tym naturalnych ekosystemów. Impreza była wyjątkowa dzięki Arboretum z 3000 drzew, które pozostaną częścią dzielnicy miejskiej „Hortus”.
Zgodnie z przepisami AIPH (International Association of Horticultural Producers) i BIE (Bureau International des Expositions) uczestnikom, którzy najbardziej przyczynili się do sukcesu Expo i wykazali najlepsze wykorzystanie ogrodnictwa do komunikowania tematu Expo: Growing Green Cities, przyznano nagrody – w sumie 22. Wśród najlepszych, nagrodzonych złotym medalem, znalazły się niżej opisane projekty.
Najlepsza przestrzeń wewnętrzna – Niderlandy – pawilon Dutch Innovation Experience pokazał przyszłość budownictwa mieszkaniowego połączonego ze zrównoważonym rozwojem. Pawilon składał się w 95% z materiałów pochodzenia biologicznego, z których większość pochodziła z Niderlandów.
Najlepszy projekt ogrodu – Lips Groen Hoveniers – Niderlandy – FeelGood Garden. Ten ogród został zaprojektowany, aby stymulować odwiedzających w naturalny sposób i pobudzać ich zmysły.
Najlepszy ogród zewnętrzny – Niemcy – BIOTOPIA. Projekt z Niemiec wyraźnie się wyróżniał sposobami pokazania tego, jak może wyglądać zrównoważona przyszłość i jaką rolę możemy w tym wszyscy odegrać. Ogrody na dachu pokazały nowe sposoby życia, które integrują ludzi i przyrodę.
Najlepiej zaaranżowana przestrzeń wewnętrzna – Japonia – Satoyama Farm Garden. Japonia pokazała tradycyjny ekologiczny ogród rolniczy i ekspozycję kwiatów na farmie Satoyama. Co dwa tygodnie podczas Expo, Japonia tworzyła zupełnie nową kwiatową ekspozycję w swoim pawilonie z udziałem florystów z tego kraju.
Przyznano także nagrody specjalne:
Najbardziej edukacyjna wystawa – Zjednoczone Emiraty Arabskie – Miasta ze słoną wodą. Nikt nie mógłby przejść przez ten ogród i pawilon bez dowiedzenia się o wyzwaniach stojących przed Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i niesamowitych rozwiązaniach dostępnych dzięki wykorzystaniu roślin.
Nagroda za Działalność Kulturalną – Surinam – Najbardziej zielone miejsce. Nie można było doświadczyć pawilonu Surinamu bez poczucia, że się tam jest, nie tylko z roślinami, ale także z jedzeniem i ludźmi. Można było poczuć wyjątkową, „zieloną” pasję mieszkańców tego państwa.
Nagroda Gościnności – Katar – Pustynne Gniazdo. Wystawa ta była inspirowana naturą i życiem na pustyni, oferując przyszłościową wizję zrównoważonych sposobów życia w harmonii ze środowiskiem. Wszyscy czuli się mile widziani w Katarze. Mogli obejrzeć niesamowite „wieże gołębi” (najwyższe wieże stworzone w technologii druku 3D), ale także spróbować kawy i daktyli oraz przymierzyć tradycyjne ubiory z tej części świata.
Nagroda za ogrodowe emocje – Chiny – Rosnący ogród bambusowy połączył tradycyjną architekturę krajobrazu z tego kraju i najnowsze osiągnięcia ogrodnicze. Chiny pokazały moc i wszechstronność bambusa jako podstawy swojego ogrodu.
Nagroda zrównoważonego rozwoju – Belgia – Ogród regeneracyjny. Był on pełen jadalnych kwiatów i roślin. Dzięki fantastycznemu projektowi, geometrycznemu, zabawnemu i współczesnemu wzornictwu i zrównoważonej formie nie widać było, że został on stworzony na niewielkiej powierzchni. Wszystkie materiały były wielokrotnego użytku lub biodegradowalne. Bez ingerencji człowieka pawilon mógłby rozkładać się naturalnie.