Zainteresowanie hortensjami (Hydrangea), zwłaszcza odmianami hortensji bukietowej (H. paniculata). Mimo już licznych odmian na rynku co roku szkółkarze wprowadzają kolejne – o niższym wzroście, sztywniejszych pędach, bardziej okazałych kwiatostanach. Wiele z opisanych w tekście nowych odmian hortensji bukietowej będzie można zobaczyć na tegorocznej wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE”.
Hortensja bukietowa Bonfire
Jedną z nowych odmian hortensji bukietowej jest Bonfire (‘GRHP12’PBR), zdobywczyni brązowego medalu na ubiegłorocznych targach GrootGroenPlus. Jej hodowcą jest Guido Rouwette z Holandii, który w swoim dorobku ma takie kreacje jak np. Candybelle® Marshmallow (‘GRHYAR1406’PBR) i Candybelle® Bubblegum (‘GRHYAR1407’PBR)
hortensji krzewiastej (H. arborescens) czy Graffiti (‘ROU201406’PBR), Skyfall (‘Frenne’PBR) oraz Mojito (‘GRHP10’PBR) hortensji bukietowej.
Odmiana Bonfire tworzy sztywne i mocne pędy, na których sadzone są bardzo liczne, okazałe kwiatostany zmieniające barwę w trakcie kwitnienia (trwa ono od lipca do września). Początkowo są one limonkowobiałe, powoli przebarwiają się na zielonoróżowo, na końcu przybierają barwę intensywnie ciemnoróżową. Krzewy te osiągają wysokość ok. 1,2 m i podobną szerokość, mają wzniesiony pokrój, zaleca się je do uprawy zarówno w ogrodach, jak i pojemnikach balkonowo-tarasowych. Wytrzymują spadki temperatury do –30°C.
Hortensja bukietowa ‘Pixio’
Kolejną nową odmianą hortensji bukietowej wyhodowaną przez Guido Rouwette’a jest ‘Pixio’, która wyróżnia się bardzo obfitym kwitnieniem – tworzy więcej kwiatostanów niż inne odmiany tego gatunku. Wiechy zmieniają kolor w czasie kwitnienia – od białolimonkowych, przez zielone, po różowe. Rośliny osiągają wysokość ok. 80 cm, są bardzo gęste i mają zwarty pokrój. Są odporne na mróz. Mogą być uprawiane w pojemnikach balkonowo-tarasowych.
Hortensja bukietowa Lime Light Prime®
Wciąż jedną z najpopularniejszych odmian hortensji bukietowej jest Limelight®. Na rynku pojawiła się jej następczyni – odmiana Lime Light Prime® (‘SMNHPPH’), która jest ulepszoną wersją kreacji wyjściowej. Rośliny są gęstsze, mają bardziej zwarty pokrój i sztywniejsze pędy, które nie uginają się pod ciężarem okazałych kwiatostanów. Kwitnienie jest wcześniejsze w stosunku do odmiany Limelight®, a kwiatostany są intensywniej zabarwione. Wczesnym latem są one zielone, w miarę rozwoju przebarwiają się na ciemnoróżowo.
Z oferty Living Creations®
Marka Living Creations®, którą tworzą odmiany hortensji bukietowej wyhodowane przez Alexa Schoemakera z Holandii, nie jest aż tak popularna w Polsce, choć obejmuje wartościowe kreacje doceniane i nagradzane na wielu branżowych wystawach. Nowością w tej kolekcji jest odmiana Living Infinity®, osiągająca wysokość 90 cm i podobną szerokość. Rośliny mają zwarty, wzniesiony pokrój. Pędy kwiatostanowe są sztywne, a same kwiatostany początkowo (w czerwcu) białe, potem różowieją, aż stają się (we wrześniu–październiku) czerwonoróżowe. Imponujący jest czas kwitnienia tej odmiany, wynoszący aż 150 dni. Dodatkowo ciemne pędy atrakcyjnie kontrastują z barwą kwiatów. Odmiana jest odporna na mróz, znosi spadki temperatury do –30°C.
Inną atrakcyjną odmianą hortensji bukietowej uzyskaną przez Alexa Schoemakera jest Living Pink & Rose®, o zmieniającej się barwie kwiatostanów. Na początku kwitnienia (w lipcu) są one kremowobiałe, w sierpniu przybierają różową barwę (od dołu kwiatostanu), a we wrześniu stają się ciemnoróżowe. Są one osadzone na sztywnych pędach. Rośliny dorastają do wysokości ok. 1,3 m, są odporne na mróz (do –30°C).
W kolekcji Living Creations® warto też zwrócić uwagę na odmianę Living Little Rosy®. To jedna z najniższych na rynku hortensji bukietowych – rośliny osiągają wysokość do 70 cm. Pędy są sztywne, grube. Kwitnienie roślin jest wyjątkowo długie – trwa ok. 100 dni. Ciemnozielone liście kontrastują z początkowo kremowymi, potem białymi, różowiejącymi, a pod koniec sezonu kwitnienia – z ciemnoróżowymi kwiatostanami. Jest odporna na mróz (do –30°C).
Poznaj także inne ciekawe odmiany hortensji bukietowej