Hortensja bukietowa – nowości 2023

Hortensja bukietowa Living Pink & Rose® z kolekcji Living Creations® w trzech kolejnych miesiącach
Hortensja bukietowa Living Pink & Rose® z kolekcji Living Creations® - w lipcu, sierpniu i we wrześniu, FOT. ALEX SCHOEMAKER LIVING CREATION®

Zainteresowanie hortensjami (Hydrangea), zwłaszcza odmianami hortensji bukietowej (H. paniculata). Mimo już licznych odmian na rynku co roku szkółkarze wprowadzają kolejne – o niższym wzroście, sztywniejszych pędach, bardziej okazałych kwiatostanach. Wiele z opisanych w tekście nowych odmian hortensji bukietowej będzie można zobaczyć na tegorocznej wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE”.


Hortensja bukietowa Bonfire

Jedną z nowych odmian hortensji bukietowej jest Bonfire (‘GRHP12’PBR), zdobywczyni brązowego medalu na ubiegłorocznych targach GrootGroenPlus. Jej hodowcą jest Guido Rouwette z Holandii, który w swoim dorobku ma takie kreacje jak np. Candybelle® Marshmallow (‘GRHYAR1406’PBR) i Candybelle® Bubblegum (‘GRHYAR1407’PBR)
hortensji krzewiastej (H. arborescens) czy Graffiti (‘ROU201406’PBR), Skyfall (‘Frenne’PBR) oraz Mojito (‘GRHP10’PBR) hortensji bukietowej.

Odmiana Bonfire tworzy sztywne i mocne pędy, na których sadzone są bardzo liczne, okazałe kwiatostany zmieniające barwę w trakcie kwitnienia (trwa ono od lipca do września). Początkowo są one limonkowobiałe, powoli przebarwiają się na zielonoróżowo, na końcu przybierają barwę intensywnie ciemnoróżową. Krzewy te osiągają wysokość ok. 1,2 m i podobną szerokość, mają wzniesiony pokrój, zaleca się je do uprawy zarówno w ogrodach, jak i pojemnikach balkonowo-tarasowych. Wytrzymują spadki temperatury do –30°C.

jesienne wybarwienie hortensji bukietowej Bonfire
Hortensja bukietowa Bonfire – wybarwienie jesienne, FOT. MAT. PRAS. PLANTIPP B.V.

Hortensja bukietowa ‘Pixio’

Kolejną nową odmianą hortensji bukietowej wyhodowaną przez Guido Rouwette’a jest ‘Pixio’, która wyróżnia się bardzo obfitym kwitnieniem – tworzy więcej kwiatostanów niż inne odmiany tego gatunku. Wiechy zmieniają kolor w czasie kwitnienia – od białolimonkowych, przez zielone, po różowe. Rośliny osiągają wysokość ok. 80 cm, są bardzo gęste i mają zwarty pokrój. Są odporne na mróz. Mogą być uprawiane w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Guido Rouwette z własną odmianą hortensji bukietowej ‘Pixio’
Guido Rouwette z własną odmianą hortensji bukietowej ‘Pixio’, FOT. MAT. PRAS. PLANTIPP B.V.

Hortensja bukietowa Lime Light Prime®

Wciąż jedną z najpopularniejszych odmian hortensji bukietowej jest Limelight®. Na rynku pojawiła się jej następczyni – odmiana Lime Light Prime® (‘SMNHPPH’), która jest ulepszoną wersją kreacji wyjściowej. Rośliny są gęstsze, mają bardziej zwarty pokrój i sztywniejsze pędy, które nie uginają się pod ciężarem okazałych kwiatostanów. Kwitnienie jest wcześniejsze w stosunku do odmiany Limelight®, a kwiatostany są intensywniej zabarwione. Wczesnym latem są one zielone, w miarę rozwoju przebarwiają się na ciemnoróżowo.

Hortensja bukietowa Lime Light Prime® na początku rozwoju

Hortensja bukietowa Lime Light Prime® w trakcie rozwoju, biało-różowe kwiatostany

Hortensja bukietowa Lime Light Prime® zmieniająca barwę w trakcie rozwoju
Hortensja bukietowa Lime Light Prime® zmieniająca barwę w trakcie rozwoju, FOT. MAT. PRAS. VALKPLANT B.V.

Z oferty Living Creations®

Marka Living Creations®, którą tworzą odmiany hortensji bukietowej wyhodowane przez Alexa Schoemakera z Holandii, nie jest aż tak popularna w Polsce, choć obejmuje wartościowe kreacje doceniane i nagradzane na wielu branżowych wystawach. Nowością w tej kolekcji jest odmiana Living Infinity®, osiągająca wysokość 90 cm i podobną szerokość. Rośliny mają zwarty, wzniesiony pokrój. Pędy kwiatostanowe są sztywne, a same kwiatostany początkowo (w czerwcu) białe, potem różowieją, aż stają się (we wrześniu–październiku) czerwonoróżowe. Imponujący jest czas kwitnienia tej odmiany, wynoszący aż 150 dni. Dodatkowo ciemne pędy atrakcyjnie kontrastują z barwą kwiatów. Odmiana jest odporna na mróz, znosi spadki temperatury do –30°C.

Odmiana Living Infinity® hortensji bukietowej
Odmiana Living Infinity® hortensji bukietowej z kolekcji Living Creations®, FOT. ALEX SCHOEMAKER LIVING CREATION®

Inną atrakcyjną odmianą hortensji bukietowej uzyskaną przez Alexa Schoemakera jest Living Pink & Rose®, o zmieniającej się barwie kwiatostanów. Na początku kwitnienia (w lipcu) są one kremowobiałe, w sierpniu przybierają różową barwę (od dołu kwiatostanu), a we wrześniu stają się ciemnoróżowe. Są one osadzone na sztywnych pędach. Rośliny dorastają do wysokości ok. 1,3 m, są odporne na mróz (do –30°C).

Biało-różowe kwiatostany hortensji bukietowej Living Pink & Rose® z kolekcji Living Creations®,
Hortensja bukietowa Living Pink & Rose® z kolekcji Living Creations®, FOT. ALEX SCHOEMAKER LIVING CREATION®

W kolekcji Living Creations® warto też zwrócić uwagę na odmianę Living Little Rosy®. To jedna z najniższych na rynku hortensji bukietowych – rośliny osiągają wysokość do 70 cm. Pędy są sztywne, grube. Kwitnienie roślin jest wyjątkowo długie – trwa ok. 100 dni. Ciemnozielone liście kontrastują z początkowo kremowymi, potem białymi, różowiejącymi, a pod koniec sezonu kwitnienia – z ciemnoróżowymi kwiatostanami. Jest odporna na mróz (do –30°C).

Hortensja Living Little Rosy® z kolekcji Living Creations®
Hortensja Living Little Rosy® z kolekcji Living Creations®, FOT. ALEX SCHOEMAKER LIVING CREATION®

Poznaj także inne ciekawe odmiany hortensji bukietowej

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.