Konkurs Roślinnych Nowości – czy zwycięzca jest wśród krzewów?

berberys o czerwonych liściach
fot. Konkurs Roślinnych Nowości ZSzP

Już za nieco ponad tydzień odbędą się w Warszawie 31. Międzynarodowe Targi ZIELEŃ TO ŻYCIE (5–7 września 2024 r.). Ważnym wydarzeniem podczas tej imprezy jest Konkurs Roślinnych Nowości. Jego celem jest wypromowanie interesujących i nowych odmian na rynku. W 2024 r. roku jury będzie oceniało 30 kandydatek do medali. Prezentujemy krzewy i krzewinki oraz drzewo (w kolejności alfabetycznej). W kolejnym artykule przedstawimy konkursowe nowości wśród bylin i pnączy.

Abelia wielkokwiatowa (Abelia grandiflora) JELLY BEANS

To nieduży krzew o półzimozielonych, atrakcyjnych liściach. Młode są jasnozielone, z nieregularną, złocistą obwódką. U starszych obrzeżenie jest białe, a reszta blaszki liściowej – szarozielona. Krzew dorasta do wysokości 1 m i ma naturalnie kulisty pokrój. Na przełomie maja i czerwca rośliny pokrywają się jasnoróżowymi kwiatami. Krzewy kwitną do października. Gatunek ten nie jest odporny na mróz. W Polce może być wykorzystywany jako roślina tarasowa, zabezpieczana na zimę przed mrozem. Do konkursu zgłosiła ją firma Van Vliet New Plants B.V. z Holandii.

abelia wielkokwiatowa

Azalia (Rhododendron) ‘Beskidy’

Uwagę przykuwa oryginalny, rdzawy kolor kwiatów tej odmiany. Są one zebrane na szczytach pędów w luźne, kuliste kwiatostany, pojawiają się w drugiej połowie maja. Krzew dorasta do wysokości ok. 2 m. Liście są zdrowe (odmiana wysoko tolerancyjna wobec mączniaka prawdziwego), sezonowe. Krzew jest odporny na mróz. Może być uprawiany na rabatach i w pojemnikach tarasowych. To polska odmiana uzyskana przez Eugeniusza Pudełka. Do konkursu zgłosiła ją Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek.

azalia Beskidy o brązowopomarańczowych kwiatach

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Electric Love’PBR

Odmiana wyhodowana przez Mariusza Popiela. Wyróżnia się intensywnie czerwonymi liśćmi i zwartym, kolumnowym pokrojem. Przykuwająca wzrok barwa liści utrzymuje się przez cały sezon. Krzew dorasta do wysokości 1 m. Kwitnie słabo w maju. Nieliczne owoce są czerwone. Odmiana ta jest odporna na mróz i dobrze znosi cięcie. Może zdobić zarówno rabaty w ogrodach przydomowych, jak i balkony oraz tarasy – uprawiana w pojemnikach. Zgłosiła ją do konkursu Szkółka Roślin Ozdobnych Bukowina.

berberys Electric Love

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) GREEN SAPPHIRE

Odmianę tę zgłosili Mark & Paula Leenders z Holandii, którzy są jednocześnie jej hodowcami. Wyróżnia się ona dosyć dużymi, zaokrąglonymi liśćmi i płaskokulistym pokrojem. Ten niewielki krzew, osiągający wysokość 40 cm, jest odporny na mróz. Nadaje się do sadzenia w formie obwódek, do ogrodów skalnych i uprawy w pojemnikach.

berberys

Bez czarny (Sambucus nigra) LACED UP

Pierwsza odmiana tego gatunku o bardzo wąskim, zwartym pokroju i ciemnopurpurowych, głęboko powcinanych liściach. Z liśćmi kontrastują wiosną jasnoróżowe kwiaty. Owoce są czarne, błyszczące. Odmiana ta jest odporna na mróz, mało wymagająca w uprawie. W ogrodzie będzie stanowiła silny akcent kolorystyczny. Może być również uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach. Nowość tę zgłosiła do konkursu Szkółka Szmit.

bez czarny o czarnych liściach i jasnoróżowych kwiatach

Budleja Davida (Buddleja davidii) TINY BUDDY HOT PINK

Odmiana wyróżnia się wyjątkowo zwartym pokrojem i kompaktowym wzrostem oraz obfitym kwitnieniem. Wzniesione, różowe kwiatostany pojawiają się w czerwcu i zdobią rośliny aż do września. Rośliny silnie się krzewią, dzięki czemu obficie kwitną. Osiągają wysokość do 1 m, mogą być zatem sadzone w nawet niedużych ogrodach przydomowych oraz pojemnikach na balkonach i tarasach. Dobrze znoszą okresową suszę. To kandydatka firmy Minier Professional Solutions z Francji.

budleja do uprawy w pojemnikach

Dereń biały (Cornus alba) NIGHFALL

Odmiana ciekawa ze względu jesienną barwę liście, które są ciemnopurpurowe. Ciekawie wygląda w formie żywopłotów – przy domach prywatnych oraz na terenach zieleni miejskiej. Znakomicie wygląda w kolorystycznych kompozycjach z krzewów. Krzewy mają wyprostowany pokrój, dorastają do wysokości ok. 2 m. Są atrakcyjne przez cały rok. Zimą zdobią je czerwone pędy, wiosną – purpurowe przyrosty, a jesienią – niemal czarne liście. To kandydatka Szkółek Kurowscy.

dereń biały o bardzo ciemnych liściach

Dereń kousa (Cornus kousa) FLOWER TOWER

Odmiana o niespotykanym dotychczas w obrębie tego gatunku, kolumnowym i wąskim pokroju. Osiąga wysokość do 4 m. Pędy są wzniesione do góry, gęsto pokryte liśćmi, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Dekoracyjne, białe podsadki otaczające kwiatostany zdobią krzewy na przełomie maja i czerwca. Jesienią dojrzewają kuliste, czerwone, jadalne owoce. Odmiana znosi spadki temperatury do –18°C. Roślinę zgłosiła do konkursu Szkółka Krzewów Ozdobnych ZYMON.

dereń kousa o kolumnowym pokroju

Golteria (Gaultheria) FLORRY

To niski (osiąga wysokość 30 cm), zimozielony krzew, który zdobią wiosną białe kwiaty, a jesienią i zimą – czerwone owoce. Cały rok dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste liście. W maju i czerwcu krzew obsypany jest kwiatami. Odmiana FLORRY jest odporna na mróz i choroby grzybowe. Może być sadzona na wrzosowiskach, w ogrodach przydomowych i w pojemnikach. To kandydatka Szkółki Roślin Wrzosowatych Róża Magdalena i Marek Majewscy.

golteria

Grab pospolity (Carpinus betulus) LANCELOT

To jedyne drzewo zgłoszone do Konkursu Roślinnych Nowości 2024. Wyróżnia się bardzo wąskim, kolumnowym pokrojem i zdrowym ulistnieniem. Osiąga wysokość ok. 8 m. Drzewo to dobrze znosi przesadzanie, suszę i upał, co czyni je przydatnym do sadzenia w miastach. Ze względu na pokrój będzie atrakcyjnym elementem ogrodu przydomowego. Tego kandydata do konkursu zgłosiła holenderska szkółka A&E Maarijen VOF.

grab Lancelot

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) DAREDEVIL

To pierwsza odmiana hortensji piłkowanej o ciemnopurpurowych liściach. Ich barwa utrzymuje się przez cały sezon. Krzew rośnie wolno, osiąga wysokość 0,5 – 0.8 m. Jego pokrój jest gęsty, zwarty, zaokrąglony. Kwitnie w czerwcu na pędach dwuletnich. W drugiej połowie lata kwitnie ponownie, na pędach tegorocznych. Kwiatostany są spłaszczone, zbudowane z kwiatów płodnych i płonnych. Zmienne w barwie – od jasnoróżowej, przez czerwoną do fioletową. Ze względu na niewielkie wymiary nadaje się do małych ogrodów przydomowych i do uprawy w pojemnikach. Zimuje dobrze. Do konkursu zgłosiła ją firma Sunny Plants Szkółka Krzewów Ozdobnych Mateusz Milczyński.

hortensja piłkowana Daredevil

Kiścień (Leucothoe) FIRESTAR

Odmiana cechuje się kolorowymi liśćmi. Młode są czerwone, błyszczące, z nieregularnym, białokremowym obrzeżeniem. Starsze są zielone z kremową obwódką. Są zimotrwałe, wraz ze spadkiem temperatury przebarwiają się na różowo i czerwono. Krzewy są niskie, nieco rozłożyste, pędy czerwone. Znoszą spadki temperatury do –18°C. Roślinę zgłosiła do konkursu Szkółka Roślin Wrzosowatych Róża Magdalena Majewscy.

kiścień Firestar

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) VINHO VERDE

Odmiana o ciekawym zabarwieniu liści. Są one limonkowozielone z ciemnobrązowym obrzeżeniem. Krzewy są zwarte, osiągają wysokość do 1,5 m i podobną szerokość. Wiosną i na początku lata zdobią je dodatkowe różowoczerwone kwiaty. Roślina jest odporna na mróz, łatwa w uprawie. Znajdzie zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni miejskiej. Do konkursu zgłosiły ją Szkółki Kurowscy.

krzewuszka o dwubarwnych liściach

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) LEMON LADY

Cechy wyróżniające tę odmianę to żółte liście i dobre krzewienie się roślin. Krzew ten dorasta do wysokości 2–3 m. Ulistnienie jest bardzo atrakcyjne. Wiosną liście są limonkowożółte, latem – jasnozielone, a jesienią – pomarańczowe. Latem rośliny zdobią puszyste, lekko różowe owocostany. To mało wymagający w uprawie, odporny na mróz krzew. Może być sadzony w ogrodach przydomowych i na terenach zieleni miejskiej. To kandydat firmy Minier Professional Solutions z Francji.

perukowiec Lemon Lady

Różanecznik (Rhododendron) ‘King Size’

Odmiana z nowej serii GREEN GIANTS. Uwagę zwracają jej spektakularnie duże liście osiągające długość do 30 cm i szerokość 13 cm (przeciętnie 20 cm/10 cm). Są one ciemnozielone, błyszczące, pokryte delikatnym, białym kutnerem. Kwiaty są duże, dzwonkowate, kremowe, ale nie pojawiają się co roku. Krzew rośnie silnie osiągając po 10 latach uprawy wysokość i szerokość 2,5 m. Dobrze zimuje przy spadkach temperatury do –18°C. Odmianę zgłosiła do konkursu Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska.

różanecznik o gigantycznych liściach

Sosna czarna (Pinus nigra) ‘Arigato’PBR

Polska odmiana wyhodowana przez Nikodema Nowaczyka i zgłoszona do konkursu przez Szkółkę Nowaczyk. Cechy ją wyróżniające to zwarty, kulisty pokrój – krzew osiąga średnicę ok. 1 m. Igły są ciemnozielone, średniej długości. Odmiana dobrze znosi suszę, zanieczyszczenia powietrza i niskie temperatury. Może być uprawiana w pojemnikach.

sosna czarna Arigato

Śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos x chenaultii) FIESTA BERRY

To pierwsza dwubarwna odmiana tego gatunku. Jej ozdobą są drobne liście z kremowobiałymi obrzeżeniami, które nie ulegają oparzeniom słonecznym. Krzew jest gęsty, ma zwarty pokrój, jest cenną rośliną okrywową. Dobrze znosi zacienienie, suszę oraz zanieczyszczenia powietrza. Cenna zwłaszcza do sadzenia w miastach. To kandydatka ze Szkółki Szmit.

śnieguliczka Fiesta Berry o dwubarwnych liściach

Wierzba rokita (Salix rosmarinifolia) ‘Tiny Pearls’PBR

Odmiana rodzimego gatunku wierzby, znaleziona na stanowisku naturalnym. Krzewy rosną gęsto, mają poduchowaty pokrój i osiągają wysokość do 2 m. Pędy są delikatne, w lutym lub marcu obficie pokryte drobnymi, kulistymi, srebrzystoszarymi kwiatostanami (baziami). Przypominają one krople rosy. Liście są drobne. Odmiana może być szczególnie przydatna w parkach krajobrazowych i w nasadzeniach naturalistycznych – wszędzie tam, gdzie wymagane jest sadzenie roślin rodzimych. Do konkursu zgłosiła ją Szkółka Szmit.

wierzba o drobnych baziach

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘King of Brabant’PBR

Odmiana wyróżnia się silnym wzrostem. W uprawie gruntowej rośliny o wysokości 80 – 100 cm uzyskuje się o rok szybciej niż w wypadku odmiany wyjściowej ‘Brabant’ tego gatunku. Pokrój jest gęsty, stożkowaty, prawie nie wymaga korekty przez cięcie. Docelowo osiąga wysokość do 10 m. Polecana na żywopłoty i szpalery. To kandydatka zgłoszona przez firmę Van Vliet New Plants B.V.

żywotnik King of Brabant

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.