Konkurs Roślinnych Nowości, organizowany przez Związek Szkółkarzy Polskich, towarzyszy targom ZIELEŃ TO ŻYCIE od 17 lat. Jego zadaniem jest wypromowanie interesujących i nowych – wprowadzanych do produkcji – odmian roślin. Głosowanie jury odbywa się w przeddzień targów, a wyniki ogłaszane są w pierwszym dniu podczas oficjalnego otwarcia wystawy (w tym roku – 5 września). Przedstawiliśmy tegoroczne kandydatki z grupy krzewów i drzew. Tym razem prezentujemy byliny oraz pnącza zgłoszone do Konkursu Roślinnych Nowości 2024. W zestawieniu przeważają polskie odmiany, co zasługuje na uwagę.
Agapant (Agapanthus) CU CASA
Bylina ta nie zimuje w gruncie w Polsce i może być polecana do uprawy w pojemnikach i przetrzymywana zimą w chłodnym pomieszczeniu. Tworzy liczne, atrakcyjne, niebieskie kwiaty. Odmiana ta obficie kwitnie, z każdej bulwy wyrastają 2 – 3 pędy kwiatostanowe. Rośliny szybko wypełniają pojemniki i rosną zdrowo. Mają zwarty pokrój. Dorastają do wysokości 60 cm. Nowość tę zgłosiła firma Van Vliet New Plants B.V.
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Lady in Red’PBR
Odmiana polska, o pięknie wybarwionych na jaskrawo czerwono liściach jesienią. Osiąga wysokość 1,6 m. Liście zmieniają barwę od głębokiej, butelkowej zieleni, przez intensywne bordo, po jaskrawą czerwień. Rośliny kwitną od przełomu sierpnia i września. Kwiatostany są srebrnobiałe i pięknie kontrastują z liśćmi. Odmiana jest w pełni odporna na mróz. Hodowcą jest Krzysztof Słowiński. Do konkursu zgłosiła ją Szkółka Słowińscy Krzysztof Słowiński.
Ostróżka ogrodowa (Delphinium x hybrida) ‘Red Lark’PBR
Odmiana o wyjątkowej, koralowej barwie kwiatów. Rośliny osiągają wysokość ok. 70 cm. Można je sadzić na rabatach w ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty. Rozwijające się na przełomie wiosny i lata kwiaty są duże, półpełne, zebrane w wydłużone, wyprostowane kwiatostany. Bylina ta jest łatwa w uprawie, odporna na mróz, znosi okresowe niedobory wody, rośnie zdrowo. Do konkursu zgłosiło ją Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK.
Powojnik (Clematis) ‘Baltic Waves’PBR
Polska odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego. Charakteryzuje się ona bardzo dużymi (o średnicy 24–28 cm), fioletowoniebieskimi kwiatami o fryzowanych brzegach działek. Główne kwitnienie przypada od maja do lipca. Rośliny powtarzają kwitnienie we wrześniu i październiku. Pnącze to dorasta do wysokości 1,6 – 1,8 m. Może być uprawiane w pojemnikach balkonowych i tarasowych. Odmianę tę zgłosiła do konkursu szkółka Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k.
Powojnik (Clematis) ‘Neonka’PBR
Kolejna odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego. Tworzy ona działki o niespotykanym odcieniu fioletu, z kontrastującymi z żółtymi pręcikami. Kwiaty są pojedyncze, osiągają średnicę 8 – 12 cm. Pojawiają się od czerwca do września, bardzo licznie. Pnącze osiąga wysokość do 2 – 2,5 m. Nowość tę zgłosiła firma Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k.
Powojnik (Clematis) ‘Once More’PBR
Polska odmiana powojnika bylinowego. Kwiaty obficie pojawiają się od czerwca do sierpnia, a pojedyncze rozkwitają jesienią. Kwiaty są wzniesione, ciemnofioletowe. Liście są ostro zakończone, zielone, pojedyncze. Nowe przyrosty są zabarwione purpurowo. Pędy nie czepiają się podpór, osiągają długość 1,5 m. To znakomita roślina okrywowa. Może być sadzona przy podporach (wymaga podwiązywania) i w pojemnikach. Odmianę wyhodował Szczepan Marczyński. Do konkursu zgłosiła ją szkółka Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k.
Powojnik (Clematis) ‘Strawberry Fields’PBR
Polska odmiana uzyskana przez Szczepana Marczyńskiego. Ten bylinowy powojnik tworzy pojedyncze, czerwonoróżowe kwiaty (o średnicy 7 – 10 cm) złożone z czterech rozchylonych działek. Kwitnie od lipca do listopada. Pędy, osiągające długość do 1,6 m, opierają się o podpory. Pnącze to jest łatwe w uprawie jako roślina okrywowa, przy podporach (wymaga podwiązywania) lub w pojemnikach tarasowych. To kandydat zgłoszony do konkursu przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Sp.k.
Rozchodnik wielki (Sedum telephium) LA VIE EN ROSE
Odmiana o atrakcyjnych liściach i kwiatostanach. Blaszki liściowe są mięsiste, szarozielone, białoróżowo obrzeżone. Ciekawie prezentują się spiczaste, jasnoróżowe pąki kwiatowe, które rozwijają się w jasnoróżowe kwiaty. Są one zebrane w okazałe, płaskie kwiatostany. Rośliny silnie się krzewią, a łodygi są grube i wyprostowane. Są odporne na mróz. Poleca się je do sadzenia w ogrodach przydomowych, na terenach zieleni miejskich oraz w pojemnikach. To konkursowa nowość zgłoszona przez Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK.
Turzyca pospolita (Carex nigra) BALAYAGE
Odmiana wyhodowana przez Przemysława Godlewskiego z firmy Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski – Szkółka Bylin, która zgłosiła ją do konkursu. Trawę tę wyróżniają atrakcyjne, dwukolorowe liście, które lekko się przewieszają. Dorasta ona do wysokości 0,7 – 1 m. Wiosną roślinę zdobią bardzo ciemne kwiatostany. Odporność na mróz i małe wymagania uprawowe czynią ją przydatną do sadzenia w ogrodach przydomowych, na terenach zieleni miejskiej oraz w pojemnikach tarasowych.
Żurawka owłosiona (Heuchera villosa) HIP HIP HOORAY
Odmiana o ciemnych liściach i atrakcyjnych kwiatach. Liście są ciemnozielone do bordowych, od spodu wiśniowe. Ponad nimi górują ażurowe kwiatostany złożone z drobnych, różowych kwiatów. Zdobią one roślinę od maja przez ok. 12 tygodni, stanowiąc źródło pożytku dla pszczół. Odmiana ta nie wymaga wernalizacji, kwitnie w pierwszym roku produkcji. Można ją uprawiać na rabatach i w pojemnikach. Do konkursu zgłosiło ją Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK.