Metasekwoja chińska ‘Marta’ (Marosz 2010)

Andrzej Kujawa, szkółka Bąblin w Bąblinie

Metasekwoja chińska ‘Marta’, fot. A. Kujawa
Metasekwoja chińska ‘Marta’, fot. A. Kujawa

Bywa, że przeszkodą w zastosowaniu drzewa jako ozdobnej rośliny soliterowej w małym ogrodzie są jej zbyt duże, naturalne rozmiary. Na rynku regularnie jednak pojawiają się „pomniejszone” wersje gatunku. Jedną z takich tegorocznych nowości jest wolno rosnąca odmiana ‘Marta’ metasekwoi chińskiej (Metasequoia glyptostroboides).

Drzewo (drzewko) w tej formie, ze względu na swoje nieduże rozmiary, może być sadzone nawet w niewielkich ogrodach przydomowych, ponieważ w wieku kilkunastu lat dorasta do wysokości 2–3,5 m, co przy nasadzeniu porównawczym, które wykonaliśmy kilkanaście lat temu, daje o połowę mniejsze rozmiary, niż czysty, stosunkowo niedawno odkryty (w 1940 r.) gatunek – metasekwoja chińska. Odmiana ‘Marta’ została znaleziona na przełomie XX i XXI wieku, jako spontaniczna siewka z nasion pochodzących z Chin. Ma luźny pokrój, nawet w starszym wieku, ale tworzy wyraźny pęd główny (przewodnik), na którym wyrastają niezbyt symetrycznie pędy boczne. Ozdobą tego drzewka są dwubarwne, kremowo-zielone igły. Intensywność tego wybarwienia zmienia się wraz z porą roku i wilgotnością podłoża. Podobnie jak gatunek, zrzuca igły wraz z częścią pędów późną jesienią. Ciekawe jest też to, że igły każdego roku rozwijają się około dwa tygodnie później niż u gatunku. Bywa, że nowe ulistnienie pojawia się dopiero pod koniec maja. Zaletą tej odmienności jest uniknięcie późnych przymrozków. Zdarzało się, że spóźnione majowe przymrozki uszkadzały gatunek, gdy tymczasem M. glyptostroboides ‘Marta’ nie przemarzała. Wymagania glebowe i wilgotnościowe ma jak wyjściowy gatunek, tzn. lubi gleby próchniczne, lekko kwaśne, wilgotne i umiarkowanie wilgotne. Dla pełnego wybarwienia wymaga stanowiska słonecznego. Odmiany tej nie tniemy, gdyż w swej niepoprawianej luźnej formie całkiem przyjemnie prezentuje się jako soliter lub posadzona w grupach po trzy–pięć okazów. Jest całkowicie odporna na mróz i można ją sadzić w całym kraju. Ciekawa dla miłośników karłowych drzewek i kolekcjonerów.

Odmiana polskiej hodowli, odnaleziona w Szkółce Bąblin i w niej dostępna. Jest wpisana do księgi ochrony wyłącznego prawa i chroniona na terenie Polski.

Metasekwoja chińska ‘Marta’ fot. A. Kujawa
Metasekwoja chińska ‘Marta’, fot. A. Kujawa

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.