Nantes zwycięzcą konkursu ENA

fot. mat. pras. ENA

Po belgijskim Beringen w 2020 r., drugą edycję nagrody European Green Cities Award, organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie (ENA) w ramach projektu promocyjnego „Green Cities Europe, zdobyło w 2021 r. francuskie Nantes, słynące zresztą z zaangażowania w „zieloną” rewolucję. W jej wyniku na tereny zieleni zmieniane są zabetonowane dotąd parkingi, ulice czy nabrzeża Loary. W tym przemysłowo-portowym mieście powierzchnia terenów zieleni podwoiła się w ostatnich 30 latach dochodząc obecnie do prawie 60 m2 na mieszkańca.

Jedną z ostatnich atrakcji stał się Le Jardin extraordinaire, czyli 101. ogród Nantes. Dawny kamieniołom Miséry został przekształcony w niezwykły, bujny ogród. Dzięki bogatej palecie roślin, z m.in. paprociami drzewiastymi, stuletnimi bluszczami i bananowcami, powstała egzotyczna sceneria, dostosowana do panującego w tym miejscu mikroklimatu, a promenada z siedmioma wspaniałymi punktami widokowymi połączyła park z tętniącą życiem dzielnicą Chantenays.

Jury ENA nie miało wątpliwości, że koncepcja zademonstrowana przez Nantes zwiększa atrakcyjność gospodarczą i kulturową miasta oraz łączy ludzi w środowisku społecznym. Podkreślono, że Jardin Extraordinaire to doskonały przykład ścisłej współpracy architektów krajobrazu, projektantów i szkółkarzy. Integracja bioróżnorodności z dobrze przemyślanym doborem roślin i wodospadem, wszystko połączone w istniejącym krajobrazie doceniono jako bardzo innowacyjne. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas internetowej Europejskiej Konferencji Zielonych Miast w ratuszu miejskim w Beringen w Belgii 8.12.2021 r. W konkursie startowały „zielone” projekty z 13 państw, w tym z Polski. Nasz kraj reprezentowało Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, obiekt wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne. „Zielony” dach tego kompleksu ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, pełniąc jednocześnie funkcje rekreacyjne.

Le Jardin extraordinaire w Nantes – dawny kamieniołom zamieniony w tropikalny ogród fot. mat. pras. ENA
Le Jardin extraordinaire w Nantes – dawny kamieniołom zamieniony w tropikalny ogród, fot. mat. pras. ENA

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.