Po belgijskim Beringen w 2020 r., drugą edycję nagrody European Green Cities Award, organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie (ENA) w ramach projektu promocyjnego „Green Cities Europe, zdobyło w 2021 r. francuskie Nantes, słynące zresztą z zaangażowania w „zieloną” rewolucję. W jej wyniku na tereny zieleni zmieniane są zabetonowane dotąd parkingi, ulice czy nabrzeża Loary. W tym przemysłowo-portowym mieście powierzchnia terenów zieleni podwoiła się w ostatnich 30 latach dochodząc obecnie do prawie 60 m2 na mieszkańca.
Jedną z ostatnich atrakcji stał się Le Jardin extraordinaire, czyli 101. ogród Nantes. Dawny kamieniołom Miséry został przekształcony w niezwykły, bujny ogród. Dzięki bogatej palecie roślin, z m.in. paprociami drzewiastymi, stuletnimi bluszczami i bananowcami, powstała egzotyczna sceneria, dostosowana do panującego w tym miejscu mikroklimatu, a promenada z siedmioma wspaniałymi punktami widokowymi połączyła park z tętniącą życiem dzielnicą Chantenays.
Jury ENA nie miało wątpliwości, że koncepcja zademonstrowana przez Nantes zwiększa atrakcyjność gospodarczą i kulturową miasta oraz łączy ludzi w środowisku społecznym. Podkreślono, że Jardin Extraordinaire to doskonały przykład ścisłej współpracy architektów krajobrazu, projektantów i szkółkarzy. Integracja bioróżnorodności z dobrze przemyślanym doborem roślin i wodospadem, wszystko połączone w istniejącym krajobrazie doceniono jako bardzo innowacyjne. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas internetowej Europejskiej Konferencji Zielonych Miast w ratuszu miejskim w Beringen w Belgii 8.12.2021 r. W konkursie startowały „zielone” projekty z 13 państw, w tym z Polski. Nasz kraj reprezentowało Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, obiekt wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę, dachy bagienne i zbiorniki retencyjne. „Zielony” dach tego kompleksu ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, pełniąc jednocześnie funkcje rekreacyjne.