Nieznane niskie krzewy. Aż 11 przykładów odpornych na mróz

Kwiaty prinsepii mandżurskiej, mało znanego krzewu
Kwiaty prinsepii mandżurskiej, fot. A. Kujawa

Prezentujemy nieznane niskie krzewy. Takie, które z powodzeniem mogą spełniać rolę zadarniającą. Niektóre z nich idealnie będą pełnić rolę reprezentacyjną w donicach na tarasach i balkonach. Wszystkie dobrze znoszą polskie warunki klimatyczne. Ozdobią każdy ogród.

Nieznane niskie krzewy. to pierwsza część mini serii po mało popularnych krzewach ozdobnych. Rośliny zostały wybrane przez Andrzeja Kujawę, prezesa zarządu Związku Szkółkarzy Polskich i właściciela szkółki „Bąblin”. Specjalizuje się on w nowych i niespotykanych taksonach roślin ozdobnych. Jednocześnie przykłada uwagę do tego, by rośliny te mogły sprawdzić się w polskich warunkach klimatycznych i ukazać swoje naturalne piękno.

Niemal każda z prezentowanych roślin ma też wartość kolekcjonerską z uwagi na brak szerszej wiedzy o danej roślinie nawet wśród zaawansowanych amatorów czy architektów krajobrazu. Warto wyjść poza utarte przyzwyczajenia i zafundować sobie i swoim klientom coś unikalnego, co stanie się inspiracją do niejednej rozmowy o trendach w ogrodnictwie, roli zieleni w miastach i bliskiego kontaktu z przyrodą choćby na własnym balkonie.

Nieznane niskie krzewy i zadarniające

1. Amorfa sina Amorpha canescens

Roślina bezobsługowa. Na piaszczyste tereny i brak nawodnienia. W naturze występuje na prerii na glebach ubogich. Pięknie kwitnie przez kilka tygodni i przyciąga owady zapylające.

amorfa sina
Amorfa sina, fot. A. Kujawa

2. Komptonia amerykańska Comptonia peregrina

Kolekcjonerki obiekt westchnień. Rośnie do wysokości 1 m. Zapach liści po roztarciu wydaje ten zbliżony do paproci. Choć rozrasta się poprzez podziemne kłącza, to nie jest inwazyjna. Dosyć dobrze znosi suszę. Podłoże do jej uprawy powinno być przepuszczalne, z dodatkiem torfu.

liście komptonii amerykańskiej
fot. A. Kujawa
komptonia amerykańska
Komptonia amerykańska, fot. A. Kujawa

3. Wawrzynek 'Leila Haines’ Daphne 'Leila Haines’

Krzew zimozielony. Odporny na mróz. Wśród warzynków jest bardzo wiele mieszańców. Nie są powszechnie spotykane w sprzedaży. Nie wszystkie znoszą nasze trudne warunki. Jednak  odmianę 'Leila Haines’ można zaliczyć do odpowiedniego na polskie warunki. Przy tym jest najbardziej dekoracyjna. Kwitnie w maju, a kwitnienie powtarza cyklicznie aż do września. Zapach kwiatów jest intensywny. Krzew polecany jest na miejsca widokowe, w tym do donicy na tarasy i na balkon.

4. Zadrzewnia nadbrzeżna 'Troja Black’ Diervilla rivularis 'Troja Black’

Roślina bardzo elastyczna. Nadaje się zarówno do słońca, jak i do cienia. Najbardziej dekoracyjna spośród zadrzewni.

zadrzewnia 'Troja Black' o ciemnych liściach
Zadrzewnia nadbrzeżna 'Troja Black’, fot. A. Kujawa

Nieznane niskie krzewy. Zapis webinaru

Więcej zadrzewni w materiale filmowym. Jest to zapis webinaru „Nieznane, a piękne krzewy ogrodowe”

5. Trzmielina niska odm. turkiestańska Euonymus nanus var. turkestanicus

Gatunek z Dalekiego Wschodu. Jest bardziej zwarty, więc jego rola okrywowa jest spełniana lepiej. Nadaje się do pojemników. We wrześniu pojawiają się kolorowe, dekoracyjne owoce.

Trzmielina niska odm. turkiestańska
Trzmielina niska odm. turkiestańska, fot. A. Kujawa

6. Kalmia bukszponolistna Leiophyllum buxifolium

Roślina dla miłośników roślin wrzosowatych. Kwiaty białe, podobne do tych u tawuły. Pochodzi z gór Appalachów i jest wytrzymała na mróz. Krzew mały i gęsty. Zdecydowanie dla kolekcjonerów roślin rzadkich. 

7. Paxistima Canby’ego Paxistima canbyi

Krzew, który nie lubi wody. Nie sprawdza się tam, gdzie jest nawadnianie. Za to doskonale daje sobie radę na terenach piaszczystych i trudnych. Doskonała roślina okrywowa.

8. Prinsepia mandżurska Prinsepia sinensis

Bardzo wcześnie wiosną wypuszcza liście i pąki kwiatowe. Tworzy jadalne owoce, choć w smaku cierpkie i kwaskowate. Będzie owocowała, gdy będzie kilka osobników wzajemnie się zapylających.

Prinsepia mandżurska
Prinsepia mandżurska, fot. A. Kujawa

9. Wierzba fińska Salix x finmarchica

Gatunek wierzby rosnący do wysokości do 80 cm. Nadaje się do utrzymywania skarp przy stawach. Kwitnie baziami. Liście drobne, z popielatym nalotem.

10. Wierzba Nakamury odm. jezońska Salix nakamura var. yezoolpina

Pochodzi z japońskiej wyspy Hokkaido. Jest to wierzba okrywowa, choć można ją spotkać zaszczepioną na pniu. Bardzo ozdobne są jej złocistożółte „kotki”.

11. Żółcień amerykański Xanthorhiza simplicissima

Roślina pochodzi z Ameryki Północnej. Jeden z nielicznych przedstawicieli rodziny jaskrowatych. Rozrasta się rozłogami i osiąga około 50 cm. Kwitnie wiosną bardzo ciekawymi i nietypowymi kwiatostanami. Nadaje się jako roślina okrywowa pod drzewa. Jesienią liście przebarwiają się na bordowy kolor.

bordowe liście żółcienia amerykańskiego
Jesienne przebarwienie liści żółcienia amerykańskiego, fot. A. Kujawa

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.