Nowe odmiany hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa PETITE® Fiori ‘Coussine’PBR, fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP
Hortensja bukietowa PETITE® Fiori ‘Coussine’PBR, fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP

Nowe odmiany hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) cieszą się wielkim zainteresowaniem. Zwłaszcza wśród właścicieli ogrodów przydomowych i osób zarządzających zielenią miejską. Wydawałoby się, że na rynku jest już wiele atrakcyjnych odmian, a jednak co roku trafiają na niego kolejne nowości. Hodowcy stawiają obecnie na uzyskanie odmian o sztywnych pędach utrzymujących okazałe kwiatostany, atrakcyjnie przebarwiających się wiechach oraz niskim wzroście, bo takie hortensje chętnie sadzone są w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Podczas ostatniej edycji wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA” pokazano kilka ciekawych nowości.


Wojciech Wróblewski z Gospodarstwa Szkółkarskiego Wróblewscy do sadzenia w pojemnikach balkonowo-tarasowych poleca szczególnie dwie kreacje. PETITE® STAR ‘Coustar02’PBR i PETITE® LANTERN ‘Lissjudy’PBR. Obie osiągają wysokość do ok. 80 cm, tworzą liczne kwiatostany (u PETITE® STAR zmieniają barwę od limonkowej, przez białą, różową, do czerwonej na początku września, u PETITE® LANTERN – od białej, przez kremową po malinowy), są odporne na upał oraz mróz.

Hortensja bukietowa PETITE® STAR ‘Coustar02’PBR, fot. Breederplants
Hortensja bukietowa PETITE® STAR ‘Coustar02’PBR, fot. Breederplants

W tym roku na wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA” firma Breederplants zaprezentowało kolejną przedstawicielkę z tej grupy – odmianę PETITE® Fiori ‘Coussine’PBR, która wcześnie kwitnie, a wiechy początkowo są seledynowe, potem bieleją, różowieją, a w końcu stają się czerwonawe.
Nowa kreacja hortensji bukietowej, przydatna także do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych, pojawiła się w ofercie „Szkółek KUROWSCY”. To LITTLE LIME® PUNCH (‘SMNHPH’PBR) o sztywniejszych pędach niż LITTLE LIME®, zakończonych okazałymi kwiatostanami, które początkowo są limonkowozielone, potem różowieją, a ostatecznie stają się intensywnie czerwone. Jak podkreślał Jakub Kurowski, zaletą tej odmiany jest stopniowe tworzenie kwiatostanów, dzięki czemu uzyskuje się spektakularny efekt kilku kolorów wiech na krzewie w jednym czasie.

Hortensja bukietowa LITTLE LIME® PUNCH (‘SMNHPH’PBR), fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP
Hortensja bukietowa LITTLE LIME® PUNCH (‘SMNHPH’PBR), fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP

Asortyment hortensji bukietowej w Szkółce Roślin Ozdobnych „Ważyńscy” wzbogacił się o odmianę LITTLE SPOOKY (‘GRHP08’PBR) o dużych, gęstych kwiatostanach (początkowo są one zielonkawe, potem stają się kremowobiałe, a na koniec różowieją), osadzonych na wyjątkowo sztywnych pędach. Krzew ten osiąga niewielkie rozmiary – wysokość do ok. 0,5 m i szerokość 0,3 m, jest odporny na mróz, rośnie zdrowo, kwitnie obficie na tegorocznych pędach od lipca do października.

Hortensja bukietowa LITTLE SPOOKY (‘GRHP08’PBR), fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP
Hortensja bukietowa LITTLE SPOOKY (‘GRHP08’PBR), fot. Konkurs Roślin Nowości ZSzP

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.