Jednym z najważniejszych działań ekspertów z holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop (Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen) jest ocena nowych odmian drzew, krzewów i bylin ozdobnych. Podczas tegorocznych targów GrootGroenPlus (4-7.10.2022 r. w Zundert w Niderlandach) uczestnicy przedstawili do oceny 19 nowych taksonów, z których ostatecznie 16 poddano inspekcji. Zdaniem członków jury poziom przedstawionych nowości był w tym roku bardzo wyrównany i dlatego nie zdecydowali się oni na przyznanie złotego medalu. W zamian przyznano 8 medali srebrnych oraz dwa brązowe.
Srebrne medale otrzymały:
Cis pospolity (Taxus baccata) ‘HER2016T02’ (TINY T) ze szkółki Herplant z Beerse (Belgia). Odmiana bardzo zwarta, niska, o kolumnowym pokroju i drobnych, ciemnozielonych igłach. Przydatna na niskie i bardzo niskie żywopłoty.
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ‘GRPL08’ (OTTO SUPREME) ze szkółki Plantenkwekerij Jos Selten z Meterik-Horst (Niderlandy). Odmiana silnie rosnąca o gęstym, pionowym pokroju i niewielkiej podatności na choroby. Liście są ciemnozielone, a wiosną krzewy zdobią białe kwiaty. Po 5 latach dorasta do wysokości około 2 m i średnicy 1 m. Odmiana przydatna do masowych nasadzeń, na żywopłoty oraz dekoracji pojemników balkonowo-tarasowych.
Mulenbekia gęsta (Muehlenbeckia complexa) ‘Golden Girl’ zgłoszona przez agencję Van Vliet New Plants z Stroe (Niderlandy). Odmiana o jasnożółtych liściach, zwarta (wysokość do 30 cm, średnica – do 50 cm). Dobrze komponuje się w kompozycjach rabato-tarasowych. Jako jedna nielicznych odmian mulenbekii ma dobrze znosić niską temperaturę w zimie, także w Polsce.
Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ‘Kolmdepu’ (MAGICAL DEEP PURPLE) z firmy Kolster z Boskoop (Niderlandy). Krzew o zwartym owalnym pokroju, dobry do produkcji w pojemnikach. Od początku października do końca grudnia tworzy obficie ciemnofioletowe jagody.
Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ‘Kolmsqueen’ (MAGICAL SNOWQUEEN) z firmy Kolster z Boskoop (Niderlandy). Odmiana zwarta o białych owocach, które inaczej niż u innych odmian tego gatunku są stosunkowo duże i utrzymują się od września do stycznia. Jasnozielone liście jesienią zmieniają kolor na piękny żółty.
Proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Buffalo Green’ (JS BUFFALO GREEN) ze szkółki Van Riel Sierplantenkwekerij z Beringe (Belgia). Mocna, wyprostowana trawa o wysokości do około 70 cm, bez tendencji do pokładania się, dobrze utrzymująca pionowy pokrój. Liście są uderzająco jasnozielone, a duże, liczne kwiatostany – miedzianozielone.
Sekwoja wieczniezielona (Sequoia sempervirens) ‘Lightning’ ze szkółki Schrauwen-Moerings ze Sprundel (Niderlandy). Wyróżnia się kremowo-białymi końcówkami pędów, które ładnie kontrastują z jasnoszaroniebieskimi igłami. Roślina ma pokrój kolumnowo-piramidalny i dorasta do wysokości 3 m, przy średnicy około 1m. Igły nie cierpią z powodu uszkodzeń słonecznych.
Śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos chenaultii) ‘RANT02’ (FIESTA BERRY) z agencji Van Vliet New Plants z Stroe (Niderlandy). Gęsto rozgałęziony krzew o liściach ciemnozielonych z widocznymi kremowobiałymi krawędziami. Rośliny są zwarte, a liście nie cierpią z powodu uszkodzeń słonecznych. Ciemnoczerwone jagody pojawiają się od września do listopada.
Brązowe medale otrzymały:
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘GRHP12’ (BONFIRE) ze szkółki Fa. Lucassen Boomkwekerij z Vorden (Niderlandy). Odmiana o bardzo sztywnych pędach, które dobrze utrzymują efektowne kwiatostany. Sterylne kwiaty mają duże, zaokrąglone płatki, które zmieniają kolor w okresie kwitnienia z limonkowej zieleni i bieli na odcienie zielonego różu do intensywnego ciemnego różu. Krzew ma pionowy pokrój (dorasta do wysokości 120 cm, przy podobnej średnicy) i może być również uprawiany w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Kwitnie od lipca do września.
Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘GK01’ (GREAT STAR) zgłoszony przez agencję Van Vliet New Plants BV z Stroe (Niderlandy), znaleziony przez Wojciecha Kapiasa z Goczałkowic. Wyróżnia się ciemnozielonymi łuskami, nawet zimą. Roślina gęsto się rozgałęzia, tworząc wąską piramidę nawet bez przycinania. W porównaniu do żywotnika ‘Smaragd’, jej łuski są ciemniejsze, ma pokrój bardziej zwarty i wolniej rośnie.