Nowe odmiany na targach GrootGroenPlus 2022

Jednym z najważniejszych działań ekspertów z holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop (Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen) jest ocena nowych odmian drzew, krzewów i bylin ozdobnych. Podczas tegorocznych targów GrootGroenPlus (4-7.10.2022 r. w Zundert w Niderlandach) uczestnicy przedstawili do oceny 19 nowych taksonów, z których ostatecznie 16 poddano inspekcji. Zdaniem członków jury poziom przedstawionych nowości był w tym roku bardzo wyrównany i dlatego nie zdecydowali się oni na przyznanie złotego medalu. W zamian przyznano 8 medali srebrnych oraz dwa brązowe.


Srebrne medale otrzymały:
Cis pospolity (Taxus baccata) ‘HER2016T02’ (TINY T) ze szkółki Herplant z Beerse (Belgia). Odmiana bardzo zwarta, niska, o kolumnowym pokroju i drobnych, ciemnozielonych igłach. Przydatna na niskie i bardzo niskie żywopłoty.

cis pospolity
Cis pospolity ‘HER2016T02’ (TINY T), fot. W. Górka

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ‘GRPL08’ (OTTO SUPREME) ze szkółki Plantenkwekerij Jos Selten z Meterik-Horst (Niderlandy). Odmiana silnie rosnąca o gęstym, pionowym pokroju i niewielkiej podatności na choroby. Liście są ciemnozielone, a wiosną krzewy zdobią białe kwiaty. Po 5 latach dorasta do wysokości około 2 m i średnicy 1 m. Odmiana przydatna do masowych nasadzeń, na żywopłoty oraz dekoracji pojemników balkonowo-tarasowych.

Laurowiśnia wschodnia OTTO SUPREME, fot. W. Górka

Mulenbekia gęsta (Muehlenbeckia complexa) ‘Golden Girl’ zgłoszona przez agencję Van Vliet New Plants z Stroe (Niderlandy). Odmiana o jasnożółtych liściach, zwarta (wysokość do 30 cm, średnica – do 50 cm). Dobrze komponuje się w kompozycjach rabato-tarasowych. Jako jedna nielicznych odmian mulenbekii ma dobrze znosić niską temperaturę w zimie, także w Polsce.

mulenbekia
Mulenbekia gęsta GOLDEN GIRL, fot. W. Górka

Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ‘Kolmdepu’ (MAGICAL DEEP PURPLE) z firmy Kolster z Boskoop (Niderlandy). Krzew o zwartym owalnym pokroju, dobry do produkcji w pojemnikach. Od początku października do końca grudnia tworzy obficie ciemnofioletowe jagody.

pięknotka Bodiniera
Pięknotka Bodiniera MAGICAL DEEP PURPLE, fot. W. Górka

Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ‘Kolmsqueen’ (MAGICAL SNOWQUEEN) z firmy Kolster z Boskoop (Niderlandy). Odmiana zwarta o białych owocach, które inaczej niż u innych odmian tego gatunku są stosunkowo duże i utrzymują się od września do stycznia. Jasnozielone liście jesienią zmieniają kolor na piękny żółty.

Pięknotka Bodiniera MAGICAL SNOWQUEEN
Pięknotka Bodiniera MAGICAL SNOWQUEEN, fot. W. Górka

Proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Buffalo Green’ (JS BUFFALO GREEN) ze szkółki Van Riel Sierplantenkwekerij z Beringe (Belgia). Mocna, wyprostowana trawa o wysokości do około 70 cm, bez tendencji do pokładania się, dobrze utrzymująca pionowy pokrój. Liście są uderzająco jasnozielone, a duże, liczne kwiatostany – miedzianozielone.

proso rózgowate
Proso rózgowate ‘Buffalo Green’, fot. W. Górka

Sekwoja wieczniezielona (Sequoia sempervirens) ‘Lightning’ ze szkółki Schrauwen-Moerings ze Sprundel (Niderlandy). Wyróżnia się kremowo-białymi końcówkami pędów, które ładnie kontrastują z jasnoszaroniebieskimi igłami. Roślina ma pokrój kolumnowo-piramidalny i dorasta do wysokości 3 m, przy średnicy około 1m. Igły nie cierpią z powodu uszkodzeń słonecznych.

Sekwoja wieczniezielona ‘Lightning’
Sekwoja wieczniezielona ‘Lightning’, fot. W. Górka

Śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos chenaultii) ‘RANT02’ (FIESTA BERRY) z agencji Van Vliet New Plants z Stroe (Niderlandy). Gęsto rozgałęziony krzew o liściach ciemnozielonych z widocznymi kremowobiałymi krawędziami. Rośliny są zwarte, a liście nie cierpią z powodu uszkodzeń słonecznych. Ciemnoczerwone jagody pojawiają się od września do listopada.

Śnieguliczka Chenaulta FIESTA BERRY
Śnieguliczka Chenaulta FIESTA BERRY, fot. W. Górka

Brązowe medale otrzymały:
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘GRHP12’ (BONFIRE) ze szkółki Fa. Lucassen Boomkwekerij z Vorden (Niderlandy). Odmiana o bardzo sztywnych pędach, które dobrze utrzymują efektowne kwiatostany. Sterylne kwiaty mają duże, zaokrąglone płatki, które zmieniają kolor w okresie kwitnienia z limonkowej zieleni i bieli na odcienie zielonego różu do intensywnego ciemnego różu. Krzew ma pionowy pokrój (dorasta do wysokości 120 cm, przy podobnej średnicy) i może być również uprawiany w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Kwitnie od lipca do września.

Hortensja bukietowa BONFIRE
Hortensja bukietowa BONFIRE, fot. W. Górka

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘GK01’ (GREAT STAR) zgłoszony przez agencję Van Vliet New Plants BV z Stroe (Niderlandy), znaleziony przez Wojciecha Kapiasa z Goczałkowic. Wyróżnia się ciemnozielonymi łuskami, nawet zimą. Roślina gęsto się rozgałęzia, tworząc wąską piramidę nawet bez przycinania. W porównaniu do żywotnika ‘Smaragd’, jej łuski są ciemniejsze, ma pokrój bardziej zwarty i wolniej rośnie.

Żywotnik zachodni GREAT STAR
Żywotnik zachodni GREAT STAR, fot. W. Górka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.