Odmiany laurowiśni do uprawy w Polsce

Dr inż. Adam Marosz Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach

Laurowiśnia wschodnia 'Ani'PBR, fot. Breederplants
Laurowiśnia wschodnia 'Ani'PBR, fot. Breederplants

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) staje się coraz popularniejsza w uprawie także w Polsce – głównie za sprawą łagodniejszych zim. Widoczny popyt na te rośliny ma również odzwierciedlenie w hodowli i selekcji nowych odmian. Które odmiany laurowiśni są odpowiednie do uprawy w naszym kraju?

Odmiany laurowiśni lista tych wartych uwagi:

‘Anbri’PBR ETNA to odmiana uzyskana w firmie André Briant Jeunes Plants S.A. Ma zwarty, gęsty pokrój, osiąga wysokość do 1,5 m. Liście są duże, szerokojajowate, błyszczące, ciemnozielone, najmłodsze lekko czerwonawe. Jest chroniona prawnie od 1995 r.

‘Ani’PBR rośnie podobnie jak poprzednia odmiana, atrakcyjne są u niej ciemnoczerwone młode przyrosty, starsze liście są zielone. Jej hodowcą jest Józsa Miklósné, jest chroniona prawnie od 2011 r. (Josa Selecties B.V.). Zdobyła brązowy medal na targach Plantarium w 2013 r.

Laurowiśnia wschodnia 'Ani'PBR, fot. Breederplants
Laurowiśnia wschodnia 'Ani’PBR, fot. Breederplants

‘Bokramer’PBR MERCURIUS charakteryzuje się zwartym, gęstym pokrojem. Krzew osiąga wysokość do 1 m i dwukrotnie większą szerokość. Liście, o długości ok. 10 cm, są wąskoeliptyczne. Kwiatostany są dość liczne. Odmiana chroniona prawnie od 2001 r., licencjodawcą jest szkółka Boot & Co Boomkwekerijen B.V.

‘Chamaeleon’ dorasta do wysokości 1,5 m, ma szeroki pokrój. Młode liście są brązowe i błyszczące, kontrastujące ze starszymi zielonymi. Hodowcą jest Gerhard Borchers Pflanzenhandels GmbH & Co. KG, odmiana objęta ochroną prawną od 2019 r.

‘Darzalo’PBR ILONA to gęsty krzew o wysokości do 1 m i nieco większej średnicy. Liście są lancetowate, ciemnozielone. Odmiana ładnie i bardzo obficie kwitnie. Hodowcą i aplikantem ochrony prawnej od 2006 r. jest szkółka Boot & Co Boomkwekerijen B.V.

‘Goris11’PBR GORIS GOLD jest szerokim krzewem o wyprostowanych pędach i wysokości do 2 m. Liście i młode pędy są złotożółte lub żółtozielone. Hodowcą i aplikantem ochrony prawnej tej odmiany od 2012 r. jest Kees Goris.

‘Greentorch’PBR to gęsty, wyprostowany krzew o pokroju kolumnowym. Liście są błyszczące, ciemnozielone. Odmiana ta ładnie i obficie kwitnie. Polecana jest na żywopłoty. Hodowcą i aplikantem ochrony prawnej od 2007 r. jest firma Hortival Diffusion S.A.S.

‘Grüner Teppich’ osiąga wysokość do 1 m i dwukrotnie większą średnicę. To powszechny krzew okrywowy, dość ładnie i obficie kwitnący. Odporna na mróz.

‘Ivory’PBR jest krzewem wolno rosnącym, osiągającym wysokość ok. 1 m. Liście są biało, marmurkowato przebarwione. Odmiana chroniona prawnie od 2007 r., hodowcą jest M.T.S. Custers-Van Dooren.

Laurowiśnia wschodnia 'Ivory'PBR, fot. A. Marosz
Laurowiśnia wschodnia 'Ivory’PBR, fot. A. Marosz

‘JM34’PBR KLEOPATRA to karłowy, wolno rosnący krzew o wysokości 0,8–1 m. Liście są ciemnozielone, kwitnienie słabe lub brak. Hodowcą i aplikantem ochrony prawnej od 2006 r. jest Józsa Miklósné.

‘Mano’ to szeroki krzew o gęstym pokroju, osiągający wysokość ok. 1–1,5 m przy szerokości ok. 2 m. Liście są eliptyczno-lancetowate, ciemnozielone, błyszczące. Kwitnie obficie.

‘Marbled White’ dorasta do wysokości 1,5 m, pokrój jest szeroki, rozłożysty. Liście są lancetowate, szerokie, błyszczące, biało pstre, młode intensywniej nakrapiane. Odmiana znana jest też pod synonimem ‘Variegata’.

laurowiśnia 'Marbled White'

Laurowiśnia 'Marbled White',
Laurowiśnia 'Marbled White’, fot. A. Marosz

‘Mariblon’PBR GENOLIA to gęsty, wyprostowany krzew o pokroju kolumnowym. Liście są błyszczące, ciemnozielone. Ładnie i obficie kwitnie. Odmiana objęta ochroną prawną od 2006 r., została wyhodowana w szkółce Pépinières de Genolier.

‘Miniredia’ jest karłowym, wolno rosnącym krzewem o wysokości 0,8–1 m. Liście są ciemnozielone, szerokie, błyszczące, młode przyrosty pomarańczowoczerwone. Brak informacji na temat kwiatów. Odmiana chroniona prawnie od 2020 r., hodowcą jest firma Hortival Diffusion S.A.S. Na rynek wprowadziła ją szkółka Pépinières Minier. Kreacja ta zdobyła złoty medal w „Konkursie Roślin – Nowości” na wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE” w 2021 r.

Laurowiśnia wschodnia 'Miniredia'
Laurowiśnia wschodnia 'Miniredia’, fot. „Konkurs Roślin – Nowości”

‘Obelisk’ PBR jest szybko rosnącą odmianą osiągającą wysokość 3–4 m, o wąskim pokroju. Liście są lancetowate, szerokie, błyszczące. Kwitnienie jest umiarkowane. Hodowcą i aplikantem ochrony prawnej od 2015 r. jest Bernd Steinegger.

‘Otto Luyken’ to karłowa, wolno rosnąca odmiana, o wysokości 1–1,2 m i szerokim pokroju. Liście są lancetowate, ciemnozielone. Krzew ten ładnie i bardzo obficie kwitnie. To jedna z popularniejszych laurowiśni w uprawie. Czasem jednak problematyczna jest u niej dziurkowatość liści drzew pestkowych.

‘Rotundifolia’ to stara, silnie rosnąca odmiana, osiągająca wysokość 3–4 m. Liście są eliptyczne, duże. Kwiatostany są dość liczne. To typ kaukaski o większej podatności na mróz.

Laurowiśnia wschodnia 'Rotundifolia'
Laurowiśnia wschodnia 'Rotundifolia’, fot. A. Marosz

‘Schipkaensis’ to krzew osiągający wysokość 2 m i podobną szerokość, o liściach wąskich, o długości do 12 cm. Kwiatostany są dość liczne. Odmiana pochodzi z Bułgarii; należy do najodporniejszych na mróz.

Laurowiśnia wschodnia 'Schipkaensis'
Laurowiśnia wschodnia 'Schipkaensis’, fot. A. Marosz

‘Zabeliana’ jest krzewem o szeroko rozłożystym pokroju. Liście są lancetowate, wąskie, o długości 8–12 cm. To stara bałkańska odmiana, dość wytrzymała na mróz.

‘Zsófi’ PBR Filigrow Sofia® ma pokrój zwarty, zaokrąglony, osiąga wysokość ok. 1,5 m. Liście są niewielkie, wąskie, o piłkowanych brzegach, błyszczące, gęsto osadzone na pędach. Hodowcą jest Gabor Nemeth z Węgier. Na rynek wprowadzona w 2019 r. W ub.r. zgłoszona do „Konkursu Roślin – Nowości” przez firmę Breederplants.

Laurowiśnia wschodnia ‘Zsófi’ PBR Filigrow Sofia®
Laurowiśnia wschodnia ‘Zsófi’ PBR Filigrow Sofia®, fot. Breederplants

Więcej o laurowiśni, jej wymaganiach, chorobach, zimowaniu i innych zagadnieniach możecie Państwo przeczytać tutaj.
Zapraszamy też do numeru „Szkółkarstwa” , gdzie temat laurowiśni został szeroko omówiony przez dr. inż. Adama Marosza.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.