Pachnąca róża o zmiennym kolorze kwiatów

róża o bordowych i fioletowych kwiatach
Róża 'Rosy Boom Colour Change', fot. Diderk Heinje

Róża o zmiennym kolorze kwiatów finalistką!
Show Your Colors Award to drugi z konkursów przeprowadzanych podczas międzynarodowych targów IPM ESSEN. Jest on organizowany wspólnie przez Messe Essen GmbH i agencję Bizz Communications. O nagrodach decyduje nie tylko jury, ale także zwiedzający, którzy mogli do poranka w trzecim dniu targów (26 stycznia 2023 r.) głosować na swoich faworytów wśród nominowanych roślin.

Po zsumowaniu głosów jury i zwiedzających nagroda główna trafiła do firmy Diderk Heinje Pflanzenhandelsges mbH & Co. KG za różę (Rosa) ‘Rosy Boom Colour Change’.

Róża zmieniająca kolor kwiatów

Jej największą zaletą są pachnące, bardzo liczne kwiaty, które zmieniają kolor podczas rozwoju – od czerwonego po fioletowy. Odmiana ta wyróżnia się też bardzo dobrą zdrowotnością, co jest cechą ważną dla odbiorców. Jest odporna na mróz i łatwa w uprawie. Zdaniem jury, kwitnąca róża ‘Rosy Boom Colour Change’ w ozdobnym pojemniku może być znakomitym kwiatowym upominkiem. Można ją sadzić na rabatach i uprawiać w pojemnikach.

Róża ‘Rosy Boom Colour Change’ zmienia kolor kwiatów w trakcie rozwoju
Róża ‘Rosy Boom Colour Change’ zmienia kolor kwiatów w trakcie rozwoju, fot. Diderk Heinje
Róża 'Rosy Boom Colour Change' w pojemniku zdobiąca taras
Róża ‘Rosy Boom Colour Change’ znakomicie nadaje się do produkcji w pojemnikach balkonowo-tarasowych, fot. Diderk Heinje

Warzywa na balkon

Drugie miejsce zajęła koncepcja marketingowa Pick & Joy obejmująca warzywa i zioła polecane do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Do konkursu zgłosiła ją firma Vreugdenhil Young Plants z Niderlandów.

pomidory do uprawy na balkonach w pojemnikach
Pomidory z kolekcji Pick&Joy, fot. I. Stelmasiewicz

Różanecznik na balkony i tarasy

Na trzecim miejscu znalazł się mieszańcowy różanecznik (Rhododendron) Grazeasy® z firmy Inkarho GmbH. Jego nazwa dobrze opisuje najważniejsze cechy tego krzewu (połączenie słów gracile ‘pełny gracji, wdzięku’ i easy ‘łatwy’) – jest on łatwy w uprawie i, co ważne, tolerancyjny wobec odczynu podłoża (zalecany zakres pH wynosi 4–5).

Dlatego może być uprawiany niemal w każdym ogrodzie, bez kłopotliwego przygotowywania stanowiska. Od połowy maja krzew obsypuje się licznymi, dużymi, ciemnoróżowymi kwiatami. Liście są ciemnozielone i wąskie, co nadaje roślinie eleganckiego wyglądu.
Odmiana ta ma znosić spadki temperatury do –20°C. Rośliny te osiągają wysokość ok. 1,5 m i szerokość ok. 1 m. Mogą być uprawiane na rabatach w ogrodzie, ale też w pojemnikach i zdobić tarasy. Należy pamiętać, aby wybrać dla nich stanowisko półcieniste.

Kwitnący różanecznik Grazeasy® w pojemniku na tarasie
Różanecznik Grazeasy® jako roślina tarasowa,fot. Harries Plantdesign
Obficie kwitnący Różanecznik Grazeasy® o różowych kwiatach
Różanecznik Grazeasy®kwitnie bardzo obficie, fot. Harries Plantdesign

Pozostali nominowani w konkursie Show Your Colors Award to: budleja Davida (Buddleja davidii) ‘Summer Kids’®, dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana) Ambella Pink (‘Skl18003’), hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) DOLLY BUSTER (‘Bodalan’), miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) Eco2Grass, azalie (Rhododendron) – StarStyle Pink (‘Azaare01’), StarStyle Lila (‘Azaare02’) i StarStyle White (‘Azaare03’), róże (Rosa) sprzedawane pod marką Garden Beautie, malina (Rubus idaeus) RASPBEARY (‘Hararasp’), rojnik (Sempervivum) Chick Charms i koncepcja marketingowa Wonder Tree.

Pachnąca róża o zmiennym kolorze kwiatów to jedna z wielu nagrodzonych roślin ozdobnych podczas wystawy IPM Essen o nich możemy poczytać tutaj.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.