Jesień rozpieszcza nas ciepłem, barwami, zapachami. O tej porze roku szczególnie atrakcyjnie prezentują się trawy ozdobne. Rośliny te późno zaczynają wegetację, by swoją moc pokazać właśnie teraz. Trawy ozdobne to temat piątego numeru magazynu „Szkółkarstwo”.
Szkółkarstwo 5/2024 i trawy ozdobne
Od kilku lat można zaobserwować rosnące znaczenie odmian traw ozdobnych. Wiedza na temat ich różnorodności i uprawy jest jednak nadal niewystarczająca. Uznaliśmy, że jesień jest dobrym czasem, by się tą wiedzą podzielić. Do tematu numeru „Inspirujące trawy” napisali dla nas: Alicja Maj i Dawid Słowiński. Jest o nowych odmianach – miskantów, trzęślic, rozplenić, a także mniej znanych gatunków. Jest też spora porcja informacji o gatunkach traw przydatnych do uprawy w pojemnikach. Ustawione na tarasie czy balkonie mogą zdobić większą część sezonu. Dopełnieniem tematu jest artykuł Krzysztofa Mielickiego o ogrodach preriowych, w których podstawę założenia stanowią właśnie trawy ozdobne. Ale te ogrody są ciekawe także pod innymi względami. Przeczytacie o tym w nowym numerze magazynu „Szkółkarstwo”.
Na początek
Lekturę magazynu „Szkółkarstwo” warto zacząć od felietonów. Katarzyna Rosińska pisze o jakże aktualnym temacie cyberataków. Czy straty poniesione z tego tytułu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Dr Piotr Chohura omawia z kolei zagadnienie przygotowania roślin do zimowania. Mimo łagodniejszego przebiegu pogody w miesiącach zimowych w ostatnich latach – nie należy tego tematu bagatelizować. Krzysztof Mielicki w swoim felietonie zwraca się do przedstawicieli zielonej branży – architektów krajobrazu, aby spojrzeli na swoją pracę pod szerszym kątem. Dlaczego? O tym w najnowszym numerze „Szkółkarstwa”.
Wracamy do tematu paszportowania roślin. O ile przepisy wprowadzające ten obowiązek weszły pod koniec 2019 r., to nadal niektóre aspekty budzą wątpliwości szkółkarzy. Wyjaśnia je dla nas Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Nie tylko do miast
Dr Adam Marosz kontynuuje w tym numerze temat hortensji ogrodowej. Wyjaśnia tym razem zagadnienie dotyczące wybarwienie kwiatostanów oraz przedstawia możliwości zastosowania tych krzewów na terenach zieleni miejskiej. Prof. dr hab. Przemysław Bąbelewski opisuje szerokie – ze względu na dużą paletę odmian – zastosowanie berberysu Thunberga. Krzew ten znakomicie radzi sobie w przestrzeni miejskiej, która jest środowiskiem mało przyjaznym dla roślin.
Andrzej Kujawa, właściciel szkółki „Bąblin” i prezes ZSzP, podaje przykład udanej realizacji zieleni miejskiej przy ul. Naramowickiej w Poznaniu. Jak została oceniona okiem specjalisty? Sprawdźcie sami! Artykuł ten jest też dobrym punktem wyjścia do rozmów na liniach szkółkarz-architekt czy szkółkarz-deweloper. O konieczności synergii mówiono podczas ostatniej edycji targów „ZIELEŃ TO ŻYCIE”.
Rodzinnie, z sukcesem
W magazynie „Szkółkarstwo” 5/2024 przedstawiamy sylwetkę dwóch rodzinnych gospodarstw. Jedno z nich – Kwiaty Kędra – specjalizuje się w produkcji roślin balkonowo-rabatowych i bylin. Mimo, że rynek, na którym funkcjonuje, ma dość tradycyjne spojrzenie na rośliny ozdobne, ogrodnicy Ci nie boją się eksperymentować i wprowadzać nowości. Znakiem rozpoznawczym szkółki Chodun są z kolei róże, o których właściciele tego gospodarstwa wiedzą naprawdę dużo. Jakie róże są obecnie na topie? Czy warto sadzić dzikie gatunki róż? Czy mieszańce piżmowe są warte uwagi? O tym przeczytacie w artykule „Specjaliści od róż”.
W numerze nie brakuje informacji dotyczących ważnych aspektów produkcji roślin. Można m.in. przeczytać o nawożeniu poinsecji oraz fytoftorozie na kontenerowniach – czy odkażanie jest skuteczne, by nie było problemu z tą chorobą w szkółce?
Ważne spotkania
Już po raz 31. producenci roślin ozdobnych, architekci krajobrazu, właściciele centrów ogrodniczych i inne osoby związane z zieloną branżą spotkali się w Warszawie na wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE”. W tym roku było bardziej kolorowo niż zwykle. Oferta szkółek staje się coraz bardziej urozmaicona. Targom towarzyszy Konkurs Roślinnych Nowości, który i w tym roku wyłonił najciekawsze rynkowe premiery. Sprawdźcie czego warto szukać w centrach ogrodniczych i w szkółkach!
Najnowszy numer „Szkółkarstwa” dostępny w prenumeracie i do kupienia w naszym sklepie.