Szkółka „Kaława” z Pniewa w województwie lubuskim, którego właścicielami są Agnieszka i Kai Jenssen, działa na rynku polskim już od ponad 20 lat. Od początku jej specjalizacją pozostają rośliny uprawiane w gruncie i wykopywane z bryłą korzeniową: drzewa alejowe i parkowe, a także duże egzemplarze drzew i krzewów, zarówno liściastych, jak i iglastych. Obecnie tego typu materiał jest coraz bardziej poszukiwany, chociaż gdy gospodarstwo powstawało – zapotrzebowanie na duże rośliny nie było jeszcze w naszym kraju zbyt imponujące.
![Agnieszka i Kai Jenssen – właściciele Szkółki „Kaława”, fot. W. Górka](https://szkolkarstwo.pl/wp-content/uploads/2022/04/1.-Agnieszka-i-Kai-Jenssen-225x300.jpg)
Asortyment
Obecnie powierzchnia zajęta przez uprawy polowe drzew i krzewów w tym gospodarstwie zajmuje około 50 ha. Co roku część materiału trafia do sprzedaży, a dosadzane są nowe kwatery – rocznie około 3 ha drzew oraz 2 ha krzewów. Asortyment obejmuje około 200 taksonów, ale, jak żartują właściciele, w wypadku drzew alejowych „na chleb zarabiają dzięki zaledwie kilku gatunkom liściastych i ich odmianom (stanowią łącznie 80% produkcji): klonom (Acer), lipom (Tilia), platanowi klonolistnemu (Platanus x hispanica) czy głogom (Crataegus)”. Pozostałe taksony sadzone są w mniejszych ilościach, aby zapewnić szeroki asortyment. Jak przyznają właściciele, wielu odbiorców, zwłaszcza tych, odpowiedzialnych za tereny zieleni w miastach wciąż myśli dość stereotypowo i nie ma znajomości tego, co jest dostępne na rynku szkółkarskim. Na przykład, gdy poszukiwane są kolumnowe dęby, w zamówieniach pojawia się prawie zawsze dąb szypułkowy (Q. robur) ‘Fastigiata’, podczas gdy szkółka oferuje np. takson o podobnym pokroju, ale o znacznie zdrowszych i efektownych, zielonych i błyszczących liściach – mieszańcowy dąb Q. x bimundorum Crimson Spire®/‘Crimschmidt’. Podobnie, zamiast typowej glediczii trójcierniowej, przy ulicach wykorzystać można jej nowsze odmiany: Street Keeper®/‘Draves’ (kolumnowy pokrój, brak cierni) czy ‘Sunburst’ (złote młode przyrosty, mniejsze rozmiary drzewa, brak strąków).
![Lipa amerykańska ‘Nova’ z koronami ciętymi w prostopadłościany, fot. W. Górka](https://szkolkarstwo.pl/wp-content/uploads/2022/04/Lipa-amerykanska-Nova-225x300.jpg)
![Glediczja trójcierniowa ‘Sunburst’, fot. W. Górka](https://szkolkarstwo.pl/wp-content/uploads/2022/04/Glediczja-trojcierniowa-Sunburst-225x300.jpg)
![Quercus. x bimundorum Crimson Spire®/‘Crimschmidt’, fot. W. Górka](https://szkolkarstwo.pl/wp-content/uploads/2022/04/Quercus.-x-bimundorum-Crimson-Spire®-225x300.jpg)
![Platany formowane przy rusztowaniach bambusowych oraz ich formy naturalne, fot. W. Górka](https://szkolkarstwo.pl/wp-content/uploads/2022/04/Platany-formowane-przy-sztowaniach-bambusowych-i-ich-formy-naturalne-225x300.jpg)
W Pniewie uprawiane są także w gruncie drzewa i krzewy iglaste, m.in. sosny (Pinus), świerki (Picea), jodły (Abies), żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis), cyprysiki (Chamaecyparis) czy cisy (Taxus). Gospodarstwo oferuje także dużo okazów soliterowych, wśród których – jak zauważają państwo Jenssen – ostatnio wyraźnie zwiększa się zainteresowanie zwłaszcza formami wielopniowymi. Do ich produkcji wykorzystywane są m.in. świdośliwy (Amelanchier), ozdobne jabłonie (Malus), śliwy i wiśnie (Prunus), graby pospolite (Carpinus betulus) czy brzozy (Betula). Część takich okazów otrzymuje się przez sadzenie kilku roślin blisko siebie, część – poprzez kilkukrotne przycinanie w celu rozgałęzienia.
![Wielopniowe okazy wiśni ozdobnych, fot. W. Górka](https://szkolkarstwo.pl/wp-content/uploads/2022/04/Wielopniowe-ozdobne-wisnie-225x300.jpg)
Pielęgnacja
Bezpośrednio po posadzeniu roślin montowany jest system nawadniania kroplowego, a później – w czerwcu–lipcu – stosuje się podpory bambusowe. Drzewa przywiązuje się do podpór wężykami szkółkarskimi w trzech miejscach.
![Drzewa wiązane są do palików w trzech miejscach wężykami szkółkarskimi, fot. W. Górka](https://szkolkarstwo.pl/wp-content/uploads/2022/04/9.-Drzewa-wiazane-sa-do-plaikow-w-trzech-miejscach-wezykami-szkolkarskimi-Copy-225x300.jpg)
Od razu po posadzeniu rośliny są mocno podlewane za pomocą deszczowni szpulowych, tak aby gleba dobrze osiadła wokół korzeni. W rzędach roślin chwasty zwalczane są chemicznie (używany jest m.in. herbicyd Basta 150 SL trzy razy w sezonie) oraz mechanicznie. W tym drugim wypadku wykorzystywany jest m.in. pielnik Hexagon firmy Clemens GmbH z Niemiec. To doczepiane z boku ciągnika urządzenie służy do likwidowania chwastów rosnących między posadzonymi w rzędzie drzewami alejowymi. Uchylny nóż porusza się (wibrując) kilka centymetrów poniżej powierzchni gleby i podcina korzenie chwastów (poprzedza go metalowy czujnik, który – po natrafieniu na pień drzewa – powoduje odchylenie noża w kierunku międzyrzędzia). Żeby w takim odchwaszczaniu nie przeszkadzały linie kroplujące, przed zabiegiem muszą być one podwieszane na wysokość 30–40 cm.
Wczesną wiosną rośliny nawożone są w rzędach posypowo nawozem o przedłużonym działaniu (6-miesięcznym z mikroelementami), a od drugiego roku po posadzeniu – dodatkowo w czerwcu nawozem azotowym. Na przygotowywanych do sadzenia kwaterach rutynowo przeprowadza się także analizy gleby.
W produkcji drzew alejowych dużo pracy trzeba włożyć m.in. w pielęgnację i formowanie koron wysokich drzew. Część roślin oferuje się jako kształtowane, np. z koronami w formie rozpinanej na stelażach bambusowych (płaskich lub przestrzennych – np. graby, platany, lipy) czy jako półłuki (graby). W pracy na wysokości bardzo przydatna jest samobieżna platforma z firmy MDE, której podest można ponieść na wysokość 2,75 m.
![W pracach pielęgnacyjnych przydatna jest samobieżna platforma MDE, fot. W. Górka](https://szkolkarstwo.pl/wp-content/uploads/2022/04/Samobiezna-platforma-MDE-225x300.jpg)
Wykopywanie
Drzewa pozostają na tej samej kwaterze maksymalnie przez cztery lata. Co roku bardzo wczesną wiosną, gdy tylko da się wjechać ciągnikiem w pole, korzenie gatunków liściastych przycinane są wzdłuż rzędów na głębokość 25–30 cm, aby utrzymać jak najwięcej młodych korzeni wokół roślin, w obrębie bryły korzeniowej, która potem będzie wykopywana. Podobny zabieg na kwaterach drzew i krzewów iglastych przeprowadza się jesienią, zwykle do końca września.
Po czterech latach uprawy większość gatunków liściastych drzew alejowych jest wykopywana i przeznaczana do sprzedaży, a niektóre (np. wiśnie ozdobne) są przesadzane na nowe kwatery z przeznaczeniem na jeszcze większe egzemplarze. Produkcja form wielopniowych trwa przeważnie trzy lata.
Do wykopywania roślin w tej szkółce służą dwie maszyny firmy Holmac, umożliwiające uzyskiwanie brył o średnicy do 1,2 m, zabezpieczanych do transportu jutą oraz siatką metalową.
Jest to fragment artykułu opublikowanego w dwumiesięczniku „Szkółkarstwo” 1/2021