Włókno kokosowe w uprawach szkółkarskich. Czym ono właściwie jest?

Dr inż. Piotr Chohura, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Paper-poty wypełnione włóknem kokosowym
fot. I. Stelmasiewicz

Włókno kokosowe jest podłożem dość powszechnie używanym w uprawie wielu roślin ogrodniczych, głównie warzyw szklarniowych i roślin ozdobnych, a w krajach Europy Zachodniej również w produkcji szkółkarskiej. W Polsce jako podłoże jednorodne jest rzadko wykorzystywane w szkółkach, a warto je brać pod uwagę z powodu unikalnych właściwości zbliżonych do torfu wysokiego lub go przewyższających. 

Co to jest włókno kokosowe?

To podłoże produkowane z zewnętrznej owocni pestkowców (orzechów) palm kokosowych (Cocos nucifera). Potocznie w języku polskim używamy jednego terminu: ‘włókno kokosowe’. Tak naprawdę jest to często mieszanina różnej długości włókien i gąbczastej tkanki. Po angielsku określa się ją jako torf lub pył kokosowy (coco peat i coir dust), stanowiące 60–70% okrywy, oraz większych kawałków – tzw. chipsów.

Owocnia orzecha kokosowego
Owocnia orzecha kokosowego, fot. P. Chohura

Każda z frakcji tworzących to podłoże ma odmienne właściwości. Od tego zależą końcowe parametry jakościowe podłoża. 

Z czego składa się włókno kokosowe

Podstawowym składnikiem owocni orzecha kokosowego, stanowiącym 60–70% objętości, jest gąbczasta tkanka, a reszta to właściwe włókna.

W miejscach, w których uprawiane są palmy, z najdłuższych włókien produkuje się różnego rodzaju materiały. Maty, materace, dywany, liny. Natomiast ze skorup (owocni wewnętrznej – endokarpu) – naczynia i elementy ozdobne.

Krótsze włókna, z których nie można nic upleść, oraz pył powstający w wyniku ich połamania są odpadem. Jest to wciąż wartościowy materiał do produkcji jednorodnych podłoży ogrodniczych. Z tego powodu jest powszechnie wykorzystywany w uprawie pomidora i ogórka szklarniowego. Głównie do bezglebowej produkcji truskawki i maliny, gerbery, róży oraz innych roślin ozdobnych.

"Chipsy" kokosowe
„Chipsy” kokosowe, fot. P. Chohura

Włókno kokosowe – rodzaje

W obrocie towarowym spotyka się różne frakcje włókna kokosowego. Zazwyczaj są to najdrobniejsze cząstki o długości 0,2–2,0 mm, stanowiące 75–90% objętości owocni. W rzeczywistości są to pokruszone kawałki właściwych włókien i gąbczastej tkanki występującej między nimi w owocni.

Określane są czasami z angielskiego jako „torf” kokosowy (coco peat; coco pith) lub pył kokosowy (coir dust). Te drobne cząsteczki w znacznym stopniu decydują o parametrach fizycznych podłoża.

"Torf" kokosowy
„Torf” kokosowy, fot. P. Chohura

Decydujący wpływ na właściwości powietrzno-wodne mają drobne cząstki podłoża o wielkości 0,125–1,0 mm. Od ich procentowej zawartości w podłożu zależy jego pojemność wodna i powietrzna.

Z tego powodu należy pamiętać, że włókno kokosowe pochodzące od różnych dostawców może się mocno różnić składem granulometrycznym. To zaś wpływa na jego właściwości, mimo że cały czas rozmawiamy o jednym podłożu. 

W odróżnieniu od torfu nie opracowano oficjalnej klasyfikacji dla frakcji tego materiału. Liczne badania próbek podłoży kokosowych, pochodzących z różnych części świata wykazały, że porowatość ogólna była bardzo wysoka i mało zróżnicowana. Wynosiła odpowiednio 94,1–98,3%. Pomimo tak relatywnie małego zróżnicowania porowatości ogólnej pojemność powietrzna zawierała się w bardzo szerokich granicach, od 24,2% do 89,4%. Było to powiązane z wielkością cząstek włókna kokosowego.

Pył kokosowy a pojemność wodna

Im więcej pyłu kokosowego zawiera podłoże, tym większą ma pojemność wodną. Zwiększanie udziału właściwych włókien lub nawet ich kawałków powoduje z kolei wzrost pojemności powietrznej. Zawartość wody łatwo dostępnej mieściła się w przedziale 0,7–36,0%. Włókna o długości 2–5 mm oraz dłuższe stosowane są jako dodatek stabilizujący strukturę podłoża.

Z łupin (endokarpu) orzecha kokosowego po rozdrobnieniu można uzyskać zrębki (chipsy), które po wymieszaniu z pyłem koksowym i włóknami mogą być wartościowym podłożem. Zazwyczaj stanowią one 20–40% objętości mieszaniny. W zależności od udziału poszczególnych frakcji włókna kokosowego odmienne są jego właściwości fizyczne. Takie jak porowatość oraz pojemność wodna i powietrzna.

Pył kokosowy charakteryzuje się zdecydowanie większą pojemnością wodną niż powietrzną. Zaś w wypadku dłuższych włókien dominuje powietrze. Najlepsze parametry ma rozdrobniona łupina kokosowa.

Mieszając odpowiednio poszczególne frakcje odpadów kokosowych, można uzyskać wartościowe podłoże o pożądanych parametrach powietrzno-wodnych, dostosowanych do wymagań uprawianych roślin. Należy również pamiętać, że podłoże kokosowe, to materiał pochodzenia naturalnego. Pozyskiwany jest w różnych warunkach i odmiennie traktowany podczas produkcji. To zaś może wpływać na  znaczną zmienność parametrów, głównie zasolenia.

Zastosowanie

Obecnie włókno kokosowe wykorzystywane jest głównie w szklarniowej uprawie warzyw (pomidor i ogórek), roślin ozdobnych (róża, gerbera), doniczkowych roślin ozdobnych oraz gatunków jagodowych (truskawka, malina). Wykorzystuje się je jako podłoże jednorodne lub w mieszance z torfem lub perlitem.

włókna kokosowe
Włókna kokosowe, fot. P. Chohura

Wypełnia się nim worki uprawowe, przypominające maty o wymiarach 100 x 15 lub 100 x 20 cm (i grubości 6–8 cm), lub prostokątne plastikowe torby. Luźnym włóknem można wypełniać inne pojemniki uprawowe, np. skrzynki, wiadra oraz mniejsze doniczki lub wielodoniczki do rozsad i sadzonek.

Włókno kokosowe do ukorzeniania

Dzięki bardzo dobrym warunkom powietrznym jest ono dobrym podłożem do ukorzeniania i produkcji rozsad. Dlatego ze względu na koszty można polecać szczególnie dla upraw szkółkarskich. Często wypełnia się nim doniczki typu paper pot wykorzystywane do ukorzeniania sadzonek.

Podłoże kokosowe wymieszane z perlitem
Podłoże kokosowe wymieszane z perlitem dobrze się sprawdza w uprawie roślin ozdobnych, fot. P. Chohura

Innym specjalistycznym zastosowaniem włókna kokosowego przeznaczonym dla szkółkarstwa jest tkanie specjalnych dysków do przykrywania powierzchni podłoża w doniczkach. Dyski są trwałe i łatwo przepuszczają wodę. jednocześnie zapobiegają wyrastaniu chwastów, mchów i wątrobowców na powierzchni podłoża w doniczkach. 

System korzeniowy rośliny uprawianej w podłożu kokosowym
System korzeniowy rośliny uprawianej w podłożu kokosowym, fot. P. Chohura

Włókno kokosowe to produkt ekologiczny

Ważnym zaletą podłoży z owoców kokosa jest to, że można je uznać za produkt ekologiczny. Produkuje się je z naturalnych produktów odpadowych, nie niszcząc środowiska naturalnego, przy małym nakładzie energii.

Po zakończeniu uprawy (np. warzyw w szklarni lub roślin jagodowych) zużyte podłoże może zostać zastosowane do uprawy innych roślin ogrodniczych po uprzednim odkażeniu lub przekompostowaniu. Można je stosować jako dodatek organiczny poprawiający właściwości gleby w uprawach polowych. W ten sposób, bez dodatkowych kosztów, rozwiązuje się problem zagospodarowania odpadów po zakończeniu produkcji. 

Fragment artykułu, który ukazał się w czasopiśmie „Szkółkarstwo” 2/2023

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.