Czy można odnieść sukces uprawiając drzewa bez torfu? Na to pytanie stara się odpowiedzieć artykuł „Peat-free native trees are the future'” autorstwa Sarah Chambers.
Autorka opisuje rozwój innowacyjnej szkółki drzew Rymer Trees and Hedging. Prowadzi ją Toby Rush na farmie w Barnham, w pobliżu Thetford w Wielkiej Brytanii. Szkółka, która produkuje rośliny wyłącznie z nasion i bez wykorzystania torfu, podwoiła swoją zdolność produkcyjną. Jednocześnie zwiększyła liczbę drzew, które oferują na rynku.
Współpraca Toby’ego z przyjacielem, Tomem Hoblynem, oraz jego synem Harrym i arborystą Rorym Hobbsem, doprowadziła do założenia tej szkółki. Gospodarstwo to obecnie doskonale odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na drzewa rodzimych gatunków. Szkółka produkuje wiele popularnych gatunków, w tym dęby (szypułkowy, bezszypułkowy, ostrolistny), a także wprowadza na rynek inne rodzime rośliny. Na przykład derenie czy czereśnie.
Mimo, że to młoda firma, zainteresowanie ich drzewami jest już bardzo duże. W bieżącym roku (do września) sprzedano tyle drzew, ile w całym poprzednim. Kluczowym osiągnięciem jest optymalizacja produkcji roślin w pozbawionym torfu podłożu. To zaś czyni ich ofertę unikalną na rynku.
Toby Rush i jego zespół stosują nowoczesne techniki i mechanizację produkcji. Na przykład maszynę do przesadzania, co znacznie zwiększa efektywność produkcji. Dzięki tym innowacjom i ekologicznej metodzie uprawy szkółka staje się coraz bardziej rentowna. Ich drzewa zdobywają uznanie wśród klientów, w tym Woodland Trust i prestiżowych posiadłości w East Anglii.
W obliczu rozmów o zakazie używania torfu, szkółka wkroczyła na rynek, jak się wydaje, w idealnym czasie. Postawiła na zrównoważony rozwój i produkcję przyjazną środowisku i jak widać to przynosi korzyści. Czy można zatem odnieść sukces uprawiając drzewa bez torfu? Okazuje się, że można to robić z sukcesem.
Źródło: „Peat-free native trees 'are the future'” autorstwa Sarah Chambers, East Anglian Daily Times