Schizachyrium miotlaste Byliną Roku 2022

Schizachyrium miotlaste ‘Standing Ovation’ wiosną, fot. Plantipp BV®
Schizachyrium miotlaste ‘Standing Ovation’ wiosną, fot. Plantipp BV®

Członkowie amerykańskiego stowarzyszenia branżowego Perennial Plant Association (PPA) już od 30 lat wybierają „Bylinę Roku” (The Perennial Plant of the Year™). Konkurencja jest bardzo duża – corocznie do konkursu zgłaszane jest nawet 400 różnych taksonów, spośród których na karcie do głosowania znajdują się ostatecznie tylko trzy lub cztery rośliny. Byliną Roku 2022 r. zostało schizachyrium miotlaste (Schizachyrium scoparium), syn. palczatka miotlasta, i jego odmiany.


Pretendentki do tytułu „Byliny Roku” muszą spełniać kilka kryteriów: być przydatne do uprawy w różnych warunkach klimatycznych, łatwo się mnożyć, charakteryzować się dobrą zdrowotnością oraz zachowywać walory ozdobne jak najdłużej w okresie wegetacji. Przedstawiciele PPA zapewniają, że nagrodzone byliny to „pewniaki”.
Byliną Roku 2022 r. została tym razem trawa ozdobna – schizachyrium miotlaste i jego odmiany. To gatunek z północnoamerykańskich prerii (spotykany w naturze w 48 stanach USA), o srebrzystoniebieskich pędach (szczególnie u podstawy) oraz liściach. Ta uniwersalna trawa dobrze sprawdza się w różnych strefach klimatycznych (3.–10. USDA), jest łatwa w pielęgnacji i – po zadomowieniu – odporna na suszę. Rozległy i głęboki system korzeniowy pozwala jej dobrze radzić sobie nawet na ubogich stanowiskach, pod warunkiem dobrego nasłonecznienia. W naturze schizachyrium kontroluje erozję gleby i zapewnia pożywienie oraz schronienie dla ptaków i małych ssaków.
Zwarte kępy tego gatunku późno rozpoczynają wegetację i do późnego lata zazwyczaj nie przekraczają wysokości około 50 cm. Dopiero po wytworzeniu pędów kwiatostanowych rośliny mogą osiągać nawet 150 cm. Pędy tego gatunku są stosunkowo grube, a najmłodsze – wyraźnie niebieskawe. Liście są miękkie, wąskie i gładkie, mogą być w różnych odcieniach niebieskiego i zielonego, a u licznych odmian – także z różowawofioletowymi prążkami. Rośliny mają pionowy pokrój, ale są odporne na wiatr i nie wylegają.
Późnym latem lub wczesną jesienią pędy są ozdobione długimi na około 7–8 cm, puszystymi kwiatostanami w kolorze od niebieskiego do srebrzystozłotego lub bieli. Przymrozki przynoszą kolejną odsłonę wyglądu, gdy ich liście i pędy zmieniają barwę na czerwonawą lub miedzianą, która utrzymuje się przez zimę.
Trawa ta najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Na dobrej glebie rośliny mogą rosnąć zbyt bujnie i być podatne na wyleganie, stąd na takich stanowiskach nie należy nawozić ich zbyt intensywnie. Chociaż preferują gleby piaszczyste, poradzą sobie także na gliniastych.
Gatunek można rozmnażać przez wysiew ziarniaków, a odmiany – przez podział wiosną, aby umożliwić rozwój systemu korzeniowego do jesieni.
Ta uniwersalna trawa ozdobna może znaleźć zastosowanie w ogrodach przydomowych, skalnych, preriowych, na skarpach, zielonych dachach. Jest również przydatna do nasadzeń miejskich i przydrożnych.
Liczne odmiany schizachyrium miotlastego selekcjonowano w celu otrzymania roślin niższych, o barwnych liściach i o sztywniejszych pędach.
‘Blue Heaven’ – odmiana niższa od gatunku, dorastająca w czasie kwitnienia do wysokości około 1 m. Liście i pędy intensywnie wybarwione na szaroniebiesko.
‘Carousel’ – rośliny tworzą szerokie kępy (o średnicy do 75 cm), w czasie kwitnienia dorastają tylko do około 75 cm i zachowują sztywne pędy aż do wiosny. Wybarwienie – niebieskozielone.
‘Chameleon’ – wyróżnia się zwartym pokrojem sztywnych pędów oraz barwnymi liśćmi. Wiosną i latem są one paskowane, biało-zielone, późnym latem i jesienią pojawiają się na nich różowe i czerwone przebawienia. Wysokość w czasie kwitnienia do 60 cm.
‘Ha Ha Tonka’ – tworzy w czasie kwitnienia kępy bardzo wąskie (średnica do 30 cm) i wysokie (do 125 cm), a wszystkie liście (zielonoszare, kontrastujące z zaczerwienionymi międzywęźlami) pokryte są włoskami, co nadaje roślinie wrażenie puszystości.
‘Jazz’ – odmiana niska, bez tendencji do pokładania się, osiągająca w czasie kwitnienia wysokość około 60 cm. Liście i pędy intensywnie niebieskie, jesienią stają się niebieskofioletowe.
‘Prairie Blues’ – selekcja o dość silnym wzroście (średnica do 50 cm, wysokość w czasie kwitnienia do 110 cm) i wyraźnym szaroniebieskim zabarwieniu w sezonie.
‘Smoke Signal’ – odmiana o wysokości około 100 cm w czasie kwitnienia. Tworzy sztywne wyprostowane kępy, wiosną i latem zielononiebieskie, od końca lata i jesienią – intensywnie czerwonofioletowe.
‘Standing Ovation’ – odmiana o sztywnych pędach, osiągająca w czasie kwitnienia wysokość około 100 cm. Liście są grubsze niż u gatunku, wiosną zielone, latem intensywnie niebieskie, jesienią zmieniają barwę na miedzianoczerwoną.
‘The Blues’ – tworzy wyjątkowo niebieskie liście, ładnie kontrastujące z zaczerwienionymi pędami. Jesienią rośliny zmieniają barwę na tony czerwonopomarańczowe. W czasie kwitnienia osiągają wysokość około 110 cm, ale pozostają sztywne i się nie przewracają.

Schizachyrium miotlaste wiosną, fot. M. Henschke
Schizachyrium miotlaste wiosną, fot. M. Henschke
Schizachyrium miotlaste w trakcie kwitnienia, fot. M. Henschke
Schizachyrium miotlaste w trakcie kwitnienia, fot. M. Henschke
Schizachyrium miotlaste ‘Chameleon’, fot. Concept Plants®
Schizachyrium miotlaste ‘Chameleon’, fot. Concept Plants®
Schizachyrium miotlaste ‘Ha Ha Tonka’, fot. W. Górka
Schizachyrium miotlaste ‘Ha Ha Tonka’, fot. W. Górka
Schizachyrium miotlaste ‘Prairie Blues’, fot. M. Henschke
Schizachyrium miotlaste ‘Prairie Blues’, fot. M. Henschke
Schizachyrium miotlaste ‘Standing Ovation’, fot. Plantipp BV®
Schizachyrium miotlaste ‘Standing Ovation’ w czerwcu, lipcu, sierpniu, październiku i listopadzie, fot. Plantipp BV®

 

Brak postów do wyświetlenia

1 KOMENTARZ

  1. Świetna bylina!! Piękne kolory! w jakich odstępach radzicie sadzić Schizachyrium 'Standing ovation’? 50x50cm da też efekt? pozdrowienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.