Silesia Plants 2022 – ważne miejsce spotkań profesjonalistów

giełda szkółkarska Silesia Plants
fot. I. Stelmasiewicz

Giełda szkółkarska Silesia Plants, spotkanie o charakterze B2B, odbyło się w tym roku 8–9 listopada. Wydarzenie to od roku gości w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w stolicy Górnego Śląska – dobrze oświetlona hala, dogodny dojazd i atrakcyjna oferta materiału szkółkarskiego przyciągają licznych gości. Impreza organizowana jest przez 18 szkółek zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polskich, reprezentujących Region Południowy tej organizacji.

Formuła tej imprezy jest precyzyjnie określona – giełda ma ułatwić profesjonalnym odbiorcom roślin składanie zamówień w jednym miejscu, w terminie dogodnym dla obu stron – po sezonie, kiedy jest czas na podsumowania i spokojne podejmowanie decyzji odnośnie kolejnego roku. Na giełdę zapraszani są właściciele centrów ogrodniczych, architekci krajobrazu, firmy zajmujące się zakładaniem ogrodów i urządzające tereny zieleni miejskiej oraz szkółki lub inne firmy hurtowo obracające materiałem szkółkarskim.

Rozmowy handlowe Silesia Plants
Silesia Plants to ważne miejsce spotkania charakterze B2B, fot. I. Stelmasiewicz

Swoją ofertę prezentowali: Szkółka Krzewów i Drzew Ozdobnych ABRAM, Szkółka Krzewów Ozdobnych i Róż Bogdan HAJDROWSKI, Janusz KAJZER Szkółka Roślin Ozdobnych, Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Wojciech KAPIAS, Szkółka KOSTKA Karol Kostka, Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina KUSIBAB-POPOWICZ i Mirosław Popowicz S.C., KUSIBAB-WYKA Aleksandra Gospodarstwo Ogrodnicze, Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Anna i Jerzy PAWICA, PLANTIN spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k., PLANTPOL Sp. z o.o. Produkcja i Hodowla Roślin Ozdobnych, Szkółka Roślin Ozdobnych PUDEŁEK-IŁOWA, PUDEŁEK Eugeniusz Szkółka Krzewów Ozdobnych, Szkółka Krzewów Ozdobnych Antoni PUDEŁKO, Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Danuta PUDEŁKO, Gospodarstwo Rolniczo-Ogrodnicze Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Jerzy SMOLIN, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin, Gospodarstwo Szkółkarskie „Wróblewscy” Zenona WRÓBLEWSKA. Taki dobór wystawców gwarantuje szeroki asortyment – w Katowicach najwięcej było krzewów ozdobnych, ale też drzewa, byliny, krzewy jagodowe, pnącza, rośliny szczepione, gatunki wrzosowate, a nawet balkonowo-rabatowe i zioła. W jednym miejscu wyeksponowano nowości – produkty premierowe na rynku bądź w ofercie danej szkółki, co znacznie ułatwia poszukiwanie tych roślin, które w punktach sprzedaży bywają poszukiwane w pierwszej kolejności.

Nowości roślinne na targach Silesia Plants
Nowości roślinne na targach Silesia Plants, fot. I. Stelmasiewicz

Zwiedzający nie zawiedli – w pierwszym dniu wystawy już po godzinie zarejestrowano 100 osób. Jak informowali szkółkarze, wiele zamówień składanych jest z większą ostrożnością, co jest spowodowane niepewną sytuacją gospodarczą i trudność przewidzenia zachowań konsumentów. Podkreślali jednak, że są absolutnie daleko od obaw, że popyt na rośliny ozdobne będzie mocno zachwiany. „Delikatnie spowolnienie będzie czasem na złapanie oddechu po ostatnich „gorących” trzech latach i wzbogacenie asortymentu” – takie opinie było słychać na hali wystawowej.

Na brak zainteresowania nie narzekał na pewno Janusz Kajzer, którego odwiedzali liczni klienci. Najwięcej odbiorców zamawia rośliny szczepione i formowane, także większe okazy krzewów iglastych produkowanych metodą pot-in-pot. Zdecydowanie najważniejszym kryterium wyboru jest jakość. Częściej też klienci decydują się na większe egzemplarze roślin, dzięki którym szybciej uzyskują oczekiwany efekt – poinformował szkółkarz.

Janusz Kajzer na targach Silesia Plants
Janusz Kajzer był zadowolony z frekwencji zwiedzających, fot. I. Stelmasiewicz

Duży popyt na drzewa potwierdziła Krystyna Abram – zarówno ze strony właścicieli ogrodów przydomowych, jak i gmin. W miastach widać, że minęło już zachłyśnięcie się urzędników „egzotycznymi” pozycjami ze szkółek zagranicznych. Obecnie najchętniej są kupowane gatunki rodzime, np. klon pospolity, często w formie naturalnej, nie szczepionej – poinformowała szkółkarka. K. Abram zwracała uwagę na brzozę białą chińską ‘Fascination’, która znakomicie się sprawdzi na trudniejszych terenach (np. po budowach), a jednocześnie wyróżnia się ładnymi liśćmi, pokrojem i dekoracyjną korą. Mało rozpowszechniona jest, zdaniem producentki, kruszyna pospolita. Na stoisku tej szkółki pokazano odmianę Fine Line ‘Ron Williams’® o długich i wąskich liściach. Kruszyna ma niewielkie wymagania, dobrze znosi suszę i jest cennym pożytkiem dla pszczół – podkreślała K. Abram.

Drzewa ozdobne na targach Silesia Plants
Oferta drzew w szkółce Abram, fot. I. Stelmasiewicz

Karol Kostka oferujący materiał wyjściowy do dalszej produkcji drzew i okazy finalne także podkreślał wyjątkowo dobre zainteresowanie drzewami. Widzę to po obu kierunkach mojej produkcji, choć największy wzrost odnotowuję w szczepionej „młodzieży” w P11. Biorąc pod uwagę okazy finalne chętnie kupowane są formy kolumnowe – klonów, grabów, buków, ale też kulistymi odmianami wiśni ozdobnych. W ofercie szkółki można też znaleźć formy wielopniowe, np. brzóz, uzyskiwane przez przycinanie młodej rośliny nisko i wyprowadzanie 4–5 pędów.

Karol Kostka na targach Silesia Plants
Dla Karola Kostki targi w Katowicach są znakomitą formą kontaktu z klientami, fot. I. Stelmasiewicz

Materiał wyjściowy można było też znaleźć na stoisku czterech rodzinnych gospodarstw budujących markę „in-vitro Kusibab”. W ofercie Gospodarstwa Ogrodniczego Waganowice zwracano uwagę na materiał wyjściowy drzew ozdobnych, uzyskiwany metodą kultur tkankowych, m.in. brzozę brodawkowatą ‘Spider Alley’ czy wiśnię wczesną ‘Kojou-no-mai’. Jak podkreślał reprezentujący firmę Mirosław Popowicz, producent decydując się na taki materiał ma przede wszystkim gwarancję czystości odmianowej i zdrowotności. W kolekcji nowości Gospodarstwa Ogrodniczego Kusibab-Wyka prezentowanej na targach Silesia Plants można było natomiast znaleźć m.in. budleję Dawida ‘Sophie’PBR  – karłową wersję znanego krzewu, o okazałych fioletowych kwiatostanach.

Wiśnia wczesna 'Kojou-no-mai' - materiał wyjściowy uzyskany metodą kultur tkankowych
Wiśnia wczesna 'Kojou-no-mai’ – materiał wyjściowy uzyskany metodą kultur tkankowych, fot. I. Stelmasiewicz

W asortymencie Szkółki Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI wyróżniały się byliny, które – jak poinformował Mateusz Milczyński – były najchętniej kupowanym towarem przez klientów tego gospodarstwa. W minionym sezonie hitem były okazy w większych pojemnikach, nawet popularnych gatunków, takich jak kocimiętka, floksy, ostróżka. W tym kierunku będzie szła nasza produkcja – stwierdził M. Milczyński. W ofercie szkółki wyróżnia się też bogata oferta krzewów jagodowych do uprawy amatorskiej, które także chętnie są kupowane przez centra ogrodnicze.

Na zdjęciu ostróżki, byliny w dużych pojemnikach
Dużym zainteresowanie odbiorców cieszą się byliny w dużych pojemnikach, tu ostróżki na stoisku szkółki Milczyński, fot. I. Stelmasiewicz

Atrakcyjnie „podane” byliny zachęcały też do odwiedzenia stoiska Gospodarstwa Rolno-Szkółkarskie Wojciech KAPIAS. Niektóre, jak np. żurawki, przyciągały uwagę swoją urodą. Te, które są w pełnej krasie w innej porze roku, także były atrakcyjnie podane, bo doniczki były opatrzone barwnymi, dużymi etykietami.

Atrakcyjne żurawki na stoisku Gospodarstwa Rolno-Szkółkarskiego Wojciech Kapias
Atrakcyjne żurawki na stoisku Gospodarstwa Rolno-Szkółkarskiego Wojciech Kapias, fot. I. Stelmasiewicz

Na stoisku szkółki Pawica uwagę zwracał bardzo duży wybór odmian derenia kousa – jednego z najoryginalniejszych niewielkich drzew ogrodowych. Roślina ta przyciąga wzrok głównie podczas kwitnienia – ale nie kwiatami, tylko barwnymi podsadkami wyrastającymi u podstawy kwiatostanów. Dekoracyjne są też owocostany i jesienna barwa liści. Do najciekawszych kreacji tego gatunku zaliczają się ‘China Girl’, ‘Milky Way’, ‘Satomi’, ‘Cherokee’, ‘Cappucino’ czy ‘Schmetterling’.

Odmiany derenia kousa z oferty szkółki Pawica
Odmiany derenia kousa z oferty szkółki Pawica, fot. I. Stelmasiewicz

Bogatą ofertę szczepionych roślin iglastych zaprezentowała szkółka Tomżyński. Jak informował Łukasz Tomżyński, wybierając odmiany do rozmnażania nie kieruje się już słowem „nowość”, bo w już istniejącym doborze odmian jest tyle wartościowych propozycji, że warto promować właśnie te. Rośnie natomiast produkcja sosen w szkółce – zwłaszcza pięcioigielnych (Pinus strobus, P. cembra, P. schwerinii).

szzczepione rośliny iglaste z oferty szkółki Tomżyński
Łukasz Tomżyński pokazał szeroką ofertę szczepionych roślin iglastych, fot. I. Stelmasiewicz

Nie zabrakło oferty roślin wrzosowatych, w których produkcji specjalizują się Szkółka Roślin Ozdobnych PUDEŁEK-IŁOWA i Szkółka Krzewów Ozdobnych Eugeniusz Pudełek. Na stoisku drugiej z nich zaprezentowano kolejną własną odmianę azalii ‘Princess Daisy’ o podwójnych, czysto białych, dużych kwiatach. Tak, jak pozostałe kreacje uzyskane w Pisarzowicach ma się odznaczać dużą tolerancją wobec mączniaka prawdziwego. Łukasz Cieślowski reprezentujący szkółkę w Iłowej zwracał natomiast uwagę na większe zainteresowanie w ostatnim czasie pierisem japońskim, który odbiorcy zaczęli doceniać nie tylko za atrakcyjne kwitnienie, ale też piękny kolor liści jesienią.

Azalia 'Princess Daisy' odporna na mączniaka prawdziwego szkółka Eugeniusz Pudełek
Azalia 'Princess Daisy’ – jedna z odmian uzyskana w Szkółce Krzewów Ozdobnych Eugeniusz Pudełek, fot. I. Stelmasiewicz

Firma Plantpol Sp z o.o. wyróżnia się spośród innych dostawcą ofertą. Bo o ile prezentuje ona byliny, stanowiące ważną pozycję w jej asortymencie, to wyróżniają się na jej stoisku zioła oraz gatunki typowo kwiaciarskie, np. poinsecje. W tym roku największy nacisk położono jednak na lawendę pośrednią Platinum Nico™, którą wyróżniają bardzo długie pędy kwiatostanowe i srebrzyste liście. Drugą „gwiazdą” była hortensja ogrodowa Endless Summer® ‘Summer Love’ kwitnąca na tegorocznych i ubiegłorocznych pędach, od czerwca do września, dużymi, malinowopurpurowymi kwiatostanami.

hortensja ogrodowa Endless Summer® ‘Summer Love’ kwitnąca na tegorocznych i ubiegłorocznych pędach
Hortensja ogrodowa Endless Summer® ‘Summer Love’ kwitnąca na tegorocznych i ubiegłorocznych pędach, fot. I. Stelmasiewicz

Pełną relację z giełdy szkółkarskiej Silesia Plants 2022 będzie można przeczytać w dwumiesięczniku „Szkółkarstwo”.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.