Silesia Plants. Gratka dla hurtowych odbiorców roślin w stolicy Górnego Śląska.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
fot. I. Stelmasiewicz

Silesia Plants to wystawa szkółkarska o charakterze B2B. Jej pomysłodawcami i organizatorami są producenci roślin ozdobnych – 17 szkółek z południowej części Polski, zrzeszonych w Związku Szkółkarzy Polskich (ZSzP). Jej pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. w Sosnowcu. Od trzech lat goście zapraszani są do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Wystawa ta, a właściwie giełda, skierowana jest do odbiorców hurtowych – już jesienią mogli oni złożyć zamówienia na rośliny, które na początku sezonu trafią do ich punktów sprzedaży. Ostatnia edycja tej wystawy odbyła się w dniach 6 – 7 listopada 2024 r.

Silesia Plants – korzyści

Na wystawę Silesia Plants zaproszono przedstawicieli centrów ogrodniczych, architektów krajobrazu, firmy realizujące prywatne założenia ogrodowe i urządzające tereny zieleni miejskiej, przedstawicieli innych szkółek oraz instytucji zaangażowanych w hurtowy obrót roślin. Jak informowali szkółkarze-wystawcy, atutem tej imprezy jest możliwość złożenia zamówienia w jednym miejscu, bezpośrednio u producenta roślin, w czasie trwania wystawy, i odbiór zamówionego towaru wiosną, gdy zaczyna się sezon w punktach sprzedaży. Na dużej powierzchni zaprezentowano bogaty wybór krzewów i drzew ozdobnych, byliny, krzewy jagodowe, a nawet zioła i wybrane pozycje z asortymentu roślin balkonowo-rabatowych. Wystawcy postawili jednak na pokazanie tych roślin, które najszybciej znajdą nabywców w punktach sprzedaży detalicznej.

Ta inicjatywa ma zupełnie odmienny charakter niż wystawa, która jest niezbędna w zakresie marketingu i komunikacji z klientem, ale też realizuje długofalowe działania. Z kolei po takich targach, jak te, efekt będzie widoczny od razu. Prezentujemy materiał handlowy, którym dysponujemy w dużych ilościach – powiedział Wojciech Wróblewski, właściciel szkółki z Borowna. Przyjęcie zamówienia jesienią jest dla producenta roślin niezwykle korzystne, ponieważ pozwala zaplanować z wyprzedzeniem spedycję roślin na początku sezonu tak, aby jak najmniej kolidowała z innymi pracami w szkółce.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Na targach Silesia Plants prezentowany jest materiał dla odbiorców hurtowych, fot. I. Stelmasiewicz

Wartością dodaną dla odbiorców roślin składających zamówienia podczas targów Silesia Plants jest możliwość zorganizowania wspólnego transportu towaru z kilku szkółek do jednego miejsca docelowego. Drugą opcją jest zgromadzenie zamówionego towaru i możliwość odbioru przez klienta np. w dwóch lokalizacjach. Chcemy wyjść naprzeciw klientom i ułatwić im także część logistyczną. Dla nas, szkółkarzy, jest to też komfortowe, bo wiemy od czego zaczniemy spedycję roślin. Mamy też czas na wystawienie paszportów, dołączenie etykiet – pod kątem organizacji pracy w szkółce wcześniejsze zamówienia z odbiorem roślin wiosną to same korzyści – podkreślał W. Wróblewski.

Stale grono uczestników

Na targi Silesia Plants hurtowych odbiorców roślin zaprasza 17 szkółek z południowej Polski. Są to:

  • Szkółka Krzewów i Drzew Ozdobnych ABRAM
  • Szkółka Krzewów Ozdobnych Hajdrowscy
  • Janusz KAJZER Szkółka Roślin Ozdobnych
  • Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Wojciech KAPIAS
  • Szkółka KOSTKA Karol Kostka
  • Gospodarstwo Ogrodnicze Waganowice Paulina KUSIBAB-POPOWICZ i Mirosław Popowicz S.C.
  • KUSIBAB-WYKA Aleksandra Gospodarstwo Ogrodnicze
  • Szkółka Krzewów Ozdobnych MILCZYŃSCY SUNNY PLANTS
  • Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Anna i Jerzy PAWICA
  • PLANTPOL Sp. z o.o. Produkcja i Hodowla Roślin Ozdobnych
  • Szkółka Roślin Ozdobnych PUDEŁEK-IŁOWA
  • PUDEŁEK Eugeniusz Szkółka Krzewów Ozdobnych
  • Szkółka Krzewów Ozdobnych Antoni PUDEŁKO
  • Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Danuta PUDEŁKO
  • Gospodarstwo Rolniczo-Ogrodnicze Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Jerzy SMOLIN
  • TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin
  • Gospodarstwo Szkółkarskie „Wróblewscy” Zenona WRÓBLEWSKA
targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Szeroka oferta dla odbiorców hurtowych Grupy Kapias, fot. I. Stelmasiewicz

Asortyment inny niż gdzie indziej

Klienci na targach Silesia Plants mają możliwość zobaczenia roślin „na żywo”, ocenienia jakości towaru, porównania. Choć asortyment uczestników częściowo się zazębia, to jednak wiele szkółek specjalizuje się w wybranym asortymencie, nieoferowanym przez innych lub kierowanym na rynek w odmienny sposób. Z taką wyjątkową ofertą kojarzona jest Szkółka Roślin Ozdobnych Pudełko z Pisarzowic, która w Katowicach zaprezentowała m.in. miniaturowe odmiany drzew, które mogą być uprawiane w niewielkich ogrodach przydomowych, a nawet w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Wśród nich można znaleźć m.in. ambrowiec amerykański ‘Gumball’, leszczynę pospolitą ‘Scooter’, jabłoń POM-ZAI i wiele innych. Duża jest też oferta paproci ogrodowych w tym gospodarstwie.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Zminiaturyzowane wersje drzew, fot. I. Stelmasiewicz

Kolejny wyróżniający tę szkółkę produkt to piwonie drzewiaste i mieszańce ITOH. O ile o tej porze roku ich zalety można było zobaczyć wyłącznie na etykiecie, o tyle obecni na stoisku szkółkarze chętnie dzielili się wiedzą na temat tych wyjątkowych roślin. Ciekawą propozycją w ofercie tej szkółki są azalie oferowane w dużych pojemnikach (w jednym posadzone są trzy rośliny z doniczek C2). Azalie oferowane w doniczkach C2 lub C3 stanowią typową ofertę szkółkarską i trudno się nią wyróżnić. Dlatego chcieliśmy zaproponować coś innego, towar premium. Nie sprzedaje się on w znacznych ilościach, ale znajdują się na niego klienci i ich grono powoli rośnie, dlatego uważamy pomysł za udany – mówił Sebastian Pudełko. Samą wystawę szkółkarz ocenia jako trafioną w punkt. Tu wiemy, po co jesteśmy – konstatuje producent.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Azalie w dużych pojemnikach tarasowych, fot. I. Stelmasiewicz

Sukulenty

Odmienną od pozostałych firm uczestniczących w targach Silesia Plants ofertę ma także Plantpol Sp. z o.o. Jest on przede wszystkim znany jako dostawca roślin balkonowo-rabatowych i bylin. Od kilku lat zwiększa się w ofercie tego przedsiębiorstwa asortyment materiału wyjściowego wybranych krzewów, m.in. hortensji ogrodowych i bukietowych. Na listopadowych targach firma Plantpol postawiła jednak na promowanie sukulentów. Rośliny te, jako dobrze znoszące suszę i upał, poleca się w sezonie do dekorowania balkonów i tarasów. Znakomicie sprawdzają się także w kompozycjach w niskich pojemnikach, które mogą zdobić np. nagrobki i stanowić trwalszą alternatywę dla chryzantem. W asortymencie sukulentów oferowanych przez Plantpol Sp. z o.o. można znaleźć m.in. eonium, grubosze (9 taksonów), kalanchoe (3 odmiany) oraz dużą ofertę eczewerii (13 odmian).

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Kompozycje z sukulentów – odpowiedź na coraz bardziej gorące i suche lata, fot. I. Stelmasiewicz

Niedocenione krzewy

Na stoisku szkółki Pawica z Czańca uwagę zwracał bardzo duży wybór odmian derenia kousa– jednego z najoryginalniejszych niewielkich drzew ogrodowych. Roślina ta przyciąga wzrok głównie podczas kwitnienia, ale nie kwiatami, tylko barwnymi podsadkami wyrastającymi u podstawy kwiatostanów. Zwiększyła się w tej szkółce oferta hortensji bukietowych. Jako szczególnie warte uwagi Bartosz Pawica polecał te z kolekcji Gardenlights®, które są niskie, mają zwarty pokrój, dobrze się krzewią, obficie kwitną i znakomicie sprawdzają się jako ozdoba tarasów. Szkółkarza cieszy większe zainteresowanie parocją perską (w szkółce z Czańca oferowane są odmiany PERSIAN SPIRE i ‘Vanessa’), która wciąż jest mało docenianym gatunkiem. Atrakcyjne liście, odporność na warunki miejskie, zdrowy wzrost – to cechy, które powinny częściej przekonywać odbiorców – stwierdził B. Pawica.

Specjaliści od wrzosowatych

Na stoisku Szkółki Krzewów Ozdobnych Pudełek z Pisarzowic uwagę skupiały atrakcyjnie przebarwiające się o tej porze roku azalie. W asortymencie na uwagę zasługują zwłaszcza odmiany własne, np. nowa kreacja ‘Beskidy’ o oryginalnych, rdzawo zabarwionych kwiatach. Podobnie, jak inne wyhodowane w tej szkółce, jest ona tolerancyjna wobec mączniaka prawdziwego. To daje pretekst do jej szerszego wykorzystania np. na terenach miejskich. Nową odmianą jest ‘Mars’, a jest ona wyjątkowo interesująca ze względu na bardzo błyszczące, zdrowe liście, które na początku listopada wciąż zdobiły krzewy. Jak informował Wojciech Trembla reprezentujący szkółkę z Pisarzowic, wyraźnie wzrosło zainteresowanie azaliami pontyjskimi – ze względu na silny zapach ich kwiatów. W szkółce rozwija się także dział szkółkarskiej „młodzieży”. Do dalszej produkcji kierowane są np. azalie w pojemnikach P11/C0,7. Taki materiał, posadzony do doniczki C5 już po kilku miesiącach uprawy może być kierowany do handlu.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Liście odmiany 'Mars’ azalii bardzo długo stanowią ozdobę, fot. I. Stelmasiewicz

Rafał Turek, który razem z żoną Katarzyną zajmują się filią Szkółki Krzewów Ozdobnych Pudełek w Iłowej, ubolewa, że w Polsce wciąż małą popularnością cieszą się pierisy. Krzewy te wiosną atrakcyjnie kwitną, a jesienią zdobią przebarwiającymi się liśćmi. Przez cały sezon krzewy zdobią skórzaste, ciemnozielone, błyszczące liście. To znakomita propozycja do ozdoby tarasów, gdzie od roślin oczekuje się walorów ozdobnych przez większą część sezonu – stwierdził R. Turek dodając, że klienci mniej się interesują niewielkimi okazami tych krzewów (w pojemnikach C3), natomiast chętniej kupowane są duże okazy. Te oferowane są w kontenerach o pojemności 7,5 – 15 l, a rośliny są wcześniej produkowane co najmniej 4 lata w gruncie.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Duże okazy pierisów cieszą się coraz większym zainteresowaniem, fot. I. Stelmasiewicz

Szeroka i atrakcyjna oferta

Bardzo duży asortyment, podany w bardzo atrakcyjny sposób, to wizytówka Grupy Kapias. Jak informowała Anna Kapias, klienci doceniają możliwość zakupów w jednym miejscu większości poszukiwanych roślin, bo to oszczędza ich czas i pieniądze. Nie produkujemy tylko roślin owocowych – nawet do uprawy amatorskiej. Ale poza tym możemy zaoferować szeroki wybór bylin, ozdobnych traw, bambusów, paproci ogrodowych, krzewów oraz drzew alejowych – stwierdziła A. Kapias dodając, że najdynamiczniej rozwija się w szkółce produkcja bylin oraz krzewów kwitnących. Hitem są np. budleje z grupy BUTTERFLY CANDY®, które dobrze się krzewią, są niskie (wysokość do 0,8 m), zwarte i mają zaokrąglony pokrój. Niewielkie rozmiary i długie kwitnienie sprawiają, że jest to dobra propozycja do sadzenia w pojemnikach tarasowych.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się judaszowce, zwłaszcza odmiana ETERNAL FLAME. Tworzy ona wyjątkowo dekoracyjne liście, w intensywnych barwach, zmieniających się w trakcie sezonu. Młode są początkowo czerwone, z czasem intensywnie pomarańczowe, a w miarę starzenia stają się żółte i zielonożółte. Kwiaty są różowe, rozwijają się wiosną bezpośrednio na pniach i gałęziach.

Smacznie i kolorowo

W Szkółce Krzewów Ozdobnych Hajdrowscy zwracano uwagę na ozdobno-użytkową odmianę ‘Dolgo’ jabłoni. Wiosną cieszy oczy białymi kwiatami. Z kolei latem i jesienią tworzy jaskrawoczerwone owoce, nieco większe niż u innych ozdobnych jabłoni i znacznie smaczniejsze. Są one słodkie i nadają się na przetwory. Gospodarstwo to specjalizuje się w produkcji róż, więc nie mogło zabraknąć nowości w tej grupie roślin. Należy do niej kanadyjska odmiana Belle Province®. Ma ona wyprostowany pokrój, osiąga wysokość ok. 1,5 m i zdobi bardzo licznymi, różowymi, pełnymi kwiatami. Odmiana ta rośnie zdrowo i jest odporna na mróz. Sabina Łangowska reprezentująca tę szkółkę poleca też uwadze odmianę Cap Diamant®, którą można uprawiać jako niską pnącą lub krzaczastą. Duże, półpełne, jasnoróżowe kwiaty przyjemnie pachną. Odmiana ta powtarza kwitnienie, bez przycinania. Jest dobrą propozycją do sadzenia w miastach.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Oferta róż szkółki Hajdrowscy, fot. I. Stelmasiewicz

Co na żywopłoty?

Jak poinformowała S. Łangowska, dużym zainteresowaniem cieszą się rośliny przydatne na żywopłoty – inne niż żywotnik zachodni ‘Smaragd’. Do takiego zastosowania producenci z Mnikowa polecają np. cisy, których liczne odmiany pozwalają na dobranie odpowiednich roślin do miejsca. Standardem jest odmiana ‘Hicksii’ cisa pośredniego, na niższe żywopłoty przydatny będzie ‘Hillii’, z kolei ‘Groenland’ ma szerokokolumnowy pokrój, dobrze się zagęszcza i nie tworzy owoców, które nie są pożądane przez wielu klientów. Coraz większą popularnością cieszą się też ostrokrzewy.

Większe zainteresowanie roślinami przydatnymi na żywopłoty – niekoniecznie zimozielonymi – potwierdza też Mateusz Milczyński ze szkółki Sunny Plants. Proponujemy do takiego zastosowania np. pęcherznice, które dobrze się sprawdzą zarówno jako formowane, jak i swobodnie rosnące żywopłoty. W tym drugim wypadku nie pozbawiamy roślin kwitnienia, dzięki czemu uzyskujemy dodatkowy walor ozdobny – informował M. Milczyński dodając, że wzrasta także zainteresowanie grabami i bukami sadzonymi w formie żywopłotów. Te w szkółce Sunny Plants oferuje się w pojemnikach C2, C3 i większych. Wśród nowości w ofercie tego gospodarstwa znalazły się orszelina olcholistna ‘Hummingbird’. To kompaktowy krzew o dekoracyjnych liściach i pachnących kwiatach zebranych w okazałe kwiatostany. Druga nowość to lejcesteria piękna LITTLE LANTERNS o żółtozielonych liściach. Zebrane w kwiatostany białe kwiaty kontrastują z czerwonymi listkami podkwiatowymi.

Popularna laurowiśnia

Gospodarstwo Szkółkarskie Wróblewscy specjalizuje się w produkcji krzewów ozdobnych, ale w ofercie można znaleźć też byliny i trawy ozdobne. Asortyment jest różnorodny, bo – jak informował Wojciech Wróblewski z tej szkółki – dobrze jest móc zaspokoić potrzeby szerszego grona klientów. W ofercie regularnie pojawiają się nowości. Dobrze się przyjął bez czarny ‘Laced Up’® o wąskim, kolumnowym pokroju i niemal czarnych, sztywnych, powcinanych liściach.

Wciąż ważną pozycją w asortymencie tej szkółki są hortensje bukietowe, wśród których szkółkarz rekomenduje zwłaszcza odmiany z grupy PETITE STAR. Są one niskie, dobrze się krzewią i atrakcyjnie kwitną. W. Wróblewski potwierdza też ogromne zainteresowanie laurowiśnią wschodnią. Wśród odmian tego gatunku szkółkarz poleca zwłaszcza dwie odmiany o dobrej mrozoodporności i zdrowotności. ‘Antonius’PBR zasługuje na uwagę dzięki bardzo dobremu krzewieniu się – nawet bez przycinania. Zsófi/ SofiaPBR to z kolei odmiana o nietypowym dla laurowiśni wyglądzie liści, które są błyszczące, delikatne, wąskie i ząbkowane. Krzewy dorastają do wysokości 1,5 m Przydatne do sadzenia w ogrodach, pojemnikach i na żywopłoty.

Szczepione i nie tylko

Dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych „Danuta Pudełko” z Pisarzowic. Gospodarstwo to specjalizuje się w produkcji szkółkarskiej „młodzieży” do dalszej uprawy (oferowanej w multiplatach oraz w doniczkach P9 i P11).  W sortymencie jest także finalny materiał szczepiony. Ten ostatni wciąż znajduje licznych klientów, którzy doceniają jakość roślin i sposób ich podania. Rośliny kieruje się do handlu w okrągłych pojemnikach w kolorze terakota, z estetyczną ściółką i ładną etykietą. Odbiorcy detaliczni zwracają na takie szczegóły uwagę – poinformował Adam Pudełko.

Zwiększenie powierzchni centrum ogrodniczego przy szkółce zobligowało właścicieli do rozszerzenia asortymentu. W ofercie pojawiły się m.in. byliny, ozdobne trawy, bambusy oraz paprocie ogrodowe. Ciekawą propozycją są wiosenne gatunki „cebulowe” (np. szachownice, czosnki) w kolorowych pojemnikach pasujących do koloru kwiatów. Na ten moment roślin nie widać, ale barwna etykieta podpowiada, jaki efekt nabywca takiego towaru uzyska. Natomiast barwne pojemniki są nie tylko po to, by przyciągnąć uwagę, ale też umożliwiają ustawienie takiego okazu na tarasie, bez konieczności umieszczania go w osłonkach – poinformował A. Pudełko.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Gotowa ozdoba tarasu i balkonu, fot. I. Stelmasiewicz

Drzewa

Bogatą ofertę szczepionych roślin iglastych zaprezentowała szkółka Tomżyński. Jak informował Łukasz Tomżyński w ostatnich latach w gospodarstwie dąży się do zmniejszenia liczby odmian na konto liczby roślin danej odmiany. Takie rozdrobnienie było uciążliwe dla nas jako producentów, ale też bywało frustrujące dla odbiorców, którzy gubili się w mnogości odmian. Stawiamy na odmiany dobrze znane, polecane przez nas i na razie ten kierunek zmian przynosi korzyści – poinformował szkółkarz. Zwiększyła się w tej szkółce oferta drzew alejowych, co było zaakcentowane na targach Silesia Plants. Najwięcej produkuje się grabu pospolitego w odmianach ‘Fastigiata’ i ‘Lucas’. Do mniejszych przestrzeni poleca się m.in. klon zwyczajny ‘Globosum’, platan klonolistny ‘Alphen’s Globe’ i brzozę brodawkowatą ‘Youngii’. Drzewa oferuje się także jako dwuletnią „młodzież” do dalszej produkcji (w wysokich pojemnikach P15).

Drzewa do dalszej produkcji są wizytówką Szkółki KOSTKA. W jej ofercie można znaleźć wiele gatunków. Ostatnie sezony przyniosły wzrost zainteresowania ambrowcem amerykańskim i produkcja tego gatunku i jego odmian staje się coraz większa.

targi szkółkarskie Silesia Plants 2024
Szkółka Tomżyński promowała drzewa alejowe i ich „młodzież” do dalszej produkcji, fot. I. Stelmasiewicz

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia w galerii.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.