Pnącza pną się po medale od 35 lat. Szkółka „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy”

Powojniki w doniczkach produkowane na kontenerowni
Fot. CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Szkółka „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” obchodzi 35-lecie. To szkółka specjalizująca się od lat w produkcji i hodowli pnączy. Prezentujemy jej sylwetkę, dorobek oraz zarys oferty. Zwłaszcza, że zainteresowanie pnączami zgłasza coraz więcej architektów krajobrazu oraz mieszkańców miast.

W artykule:

  • Historia szkółki „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy”
  • Hodowla i sukcesy
  • Najlepsze powojniki

Międzynarodowa Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” była okazją do świętowania jubileuszu 35-lecia szkółki „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy”. Firma ta jest równocześnie jej wiernym wystawcą od pierwszej edycji w 1993 r. W tym roku w prezentacji szkółki postawiono na przypomnienie jej historii i podkreślenie zasług w „zielonej” branży. Zaliczają się do nich m.in. rozpropagowanie pnączy, wprowadzenie na rynek wielu wartościowych gatunków tych roślin, a także własna hodowla jednego z jej założycieli – Szczepana Marczyńskiego.

Stoisko szkółki „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” świętującej 35-lecie
Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” stała się okazją do świętowania jubileuszu szkółki „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy”, fot. I. Stelmasiewicz
Szczepan Marczyński, współzałożyciel szkółki „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” i hodowca pnączy
Szczepan Marczyński, współzałożyciel szkółki „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” i hodowca pnączy, fot. I. Stelmasiewicz

Szkółka „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” – trzy motta

Szkółka „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” to znana nie tylko na polskim, ale i na zagranicznych rynkach firma produkująca rośliny ozdobne. Jej główną specjalizacją są powojniki (Clematis) i inne pnącza. Ich asortyment jest bardzo bogaty, a uwagę zwracają zwłaszcza własne odmiany powojników.

Powojniki w doniczkach ustawione na zagonach na konnenerowni
Fragment kontenerowni w gospodarstwie, fot. Szczepan Marczyński, współzałożyciel szkółki „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” i hodowca pnączy

Oferta pnączy uzupełniona jest o wybrane taksony bylin, niskich krzewów okrywowych oraz ciekawych gatunków owocowych. W szkółce można podpatrzyć wiele innowacyjnych rozwiązań w produkcji, które pomagają uzyskać towar finalny bardzo wysokiej jakości.

Pnącza porastające płot
Większość powierzchni pionowych porastają pnącza tworząc bogatą kolekcję tych roślin, fot. CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

To byłoby jednak niewystarczające w utrzymaniu wysokiej pozycji na rynku bez wiedzy właścicieli, ich zaangażowania, a przede wszystkim wizji.

Właściciele szkółki „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” od początku działalności mieli sprecyzowane cele i wyznaczony kierunek jej rozwoju. Pomocne w tym było określenie zasad, których twardo się trzymano.

Trzy motta tej firmy to:

  • oferowanie towaru najwyższej jakości
  • ciekawy asortyment
  • stworzenie miejsca przyjaznego pracy.

Pną się w górę od 35 lat

Szkółka „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” została założona przez Szczepana Marczyńskiego i Władysława Piotrowskiego w 1988 r. w Jawczycach k. Warszawy, na dzierżawionych gruntach. Od początku założeniem wspólników była produkcja i sprzedaż wyłącznie hurtowa roślin.

Szczepan Marczyński jeszcze jako pracownik naukowo-dydaktyczny w SGGW zainteresował się pnączami, zwłaszcza powojnikami, i tę ciekawość realizował w gospodarstwie – w pierwszym roku istnienia szkółki w asortymencie znalazło się 20 odmian tych roślin i udało ich wyprodukować 800 szt. Rok później sprzedawano już ukorzenione sadzonki (z „gołym” korzeniem) i rośliny w pojemnikach C2 za granicę.

Obecnie szkółka zajmuje powierzchnię ok. 10 ha, z czego kontenerownia stanowi ok. 7,5 ha. Ponieważ na terenie gospodarstwa ma powstać kolej dużych prędkości, areał upraw w Pruszkowie zmniejszy się o 3,5 ha. Między innymi z tego powodu właściciele szkółki zdecydowali się na drugą filię – w miejscowości Pogroszew-Kolonia, oddalonej o ok. 11 km od siedziby firmy.

Tam – podobnie jak szkółkę-matkę – gospodarstwo zaprojektowano od podstaw, z możliwością rozwoju. W nowym miejscu przewidziana jest budowa 1,5 ha osłon foliowych, pozostałą część będzie stanowiła kontenerownia. Zbudowano już halę, wykorzystywaną m.in. do sadzenia roślin i przygotowywania zamówień.

Kwitnąca hortensja bukietowa w produkcji w szkółce
Fragment kontenerowni w nowej filii szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, fot. I. Stelmasiewicz

Szkółka „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” i pięciu wspólników

Szczepan Marczyński i Władysław Piotrowski stworzyli tę szkółkę 35 lat temu, podjęli ryzyko prowadzenia tej działalności i sprawili, że gospodarstwo zaczęło dobrze funkcjonować na rynku i mogło się rozwijać.

Dziewięć lat temu wspólnikami firmy zostali Andrzej Rafaląt (jest szefem działu produkcji i rozmnażania roślin) i Andrzej Gruszczyński (jest odpowiedzialny za powstającą filię w Pogroszewie-Kolonii). Cztery lata temu piątym współwłaścicielem został Paweł Marczyński, który jest szefem sprzedaży i marketingu.

Własna hodowla

Szczepan Marczyński, nie znajdując powojników poszukiwanych przez klientów, w 1992 r. rozpoczął własną hodowlę i selekcję tych roślin. Dotychczas na rynek wprowadził 72 odmiany tych roślin. Większość z nich jest prawnie chronionych.

To długi proces – nowa kreacja wybrana jest czasem z 300–400, a nawet 500 siewek, a od początku selekcji do wprowadzenia jej na rynek mija 8–15 lat. Pierwsze odmiany powojników: 'Barbara’PBR, 'Hania’PBR, 'Julka’PBR zaprezentowano publicznie i wprowadzono do sprzedaży latem 2001 r.

Najlepsze powojniki

Do najcenniejszych własnych odmian hodowca zalicza:

‘Sweet Summer Love’PBR o intensywnie, przyjemnie pachnących purpurowych kwiatach, obficie pokrywających roślinę latem i powtarzającą kwitnienie jesienią. Kreacja ta została uhonorowana wieloma nagrodami w konkursach.

powojnik ‘Sweet Summer Love’PBR o fioletowych i pachnących kwiatach
Powojnik ‘Sweet Summer Love’PBR, fot. I. Stelmasiewicz

Drugą perełką jest powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’PBR. Tworzy on zawsze pełne, a po rozwinięciu się – półpełne białe kwiaty. I ta roślina zdobyła wiele nagród na wystawach branżowych.

Powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’PBR o pełnych białych kwiatach
Powojnik ‘Maria Skłodowska Curie’PBR,, fot. CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

W swoim dorobku hodowlanym S. Marczyński zwraca też uwagę na odmianę ‘Beautiful Bride’PBR o bardzo okazałych (o średnicy do 28 cm), białych, licznych kwiatach.

Z kolei w grupie Atragene jedną z najnowszych, ale i najciekawszych odmian, jest ‘Golden Dream’PBR o zawsze pełnych lub półpełnych, żółtych, pachnących grejpfrutem kwiatach.

Tegoroczną nowością jest powojnik ‘Birthday Girl’PBR – wcześnie i obficie kwitnąca fioletowopurpurowymi kwiatami z czerwoną pręgą. Te pokazujące się wiosną są półpełne, letnie – pojedyncze. Wyróżnia się ona niskim wzrostem – rośliny dorastają do ok. 1 m.

Powojnik ‘Birthday Girl’PBR o pełnych, fioletowych kwiatach
Powojnik ‘Birthday Girl’PBR, fot. CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Premierę będzie miał też obficie kwitnący ‘Jan Karski’ o białych kwiatach z niebieskofioletowymi brzegami.

Powojnik 'Jan Karski' o niebieskofioletowo-białych kwiatach
Powojnik 'Jan Karski’, fot. CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Aktualnie S. Marczyński skupia się w swoich pracach hodowlanych nad uzyskaniem odmian pachnących. Drugim kierunkiem jest hodowla powojników bylinowych, które nie są rozpowszechnione w Polsce, a w niektórych miejscach mogą być doskonałą alternatywą trawnika.

Ciekawe własne odmiany innych pnączy

Prace hodowlane obejmują nie tyko powojniki. S. Marczyński uzyskał 9 odmian innych pnączy. W 1997 r. na rynek trafiła odmiana ‘Ursynów’ milinu amerykańskiego – silnie rosnąca, kwitnąca już w drugim roku po posadzeniu. W 2001 r. S. Marczyński wprowadził do handlu własną odmianę ‘Adam’ aktinidii pstrolistnej. Jest ona o tyle ciekawa, że jej biało-zielone liście w czerwcu wybarwiają się dodatkowo na różowo. W 2011 r. wprowadzono na rynek m.in. odmianę ‘Yellow Wall’PBR winobluszczu pięciolistkowego, która wyróżnia się – jako jedyna na świecie – żółtym przebarwieniem liści jesienią.
To tylko wycinek dorobku hodowlanego Szczepana Marczyńskiego. Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej szkółki, gdzie można znaleźć więcej informacji.

Aktinidia 'Adam' o biało-zielonych liściach z różowymi przebarwieniami
Aktinidia pstrolistna 'Adam’, fot. CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Winobluszcz pięciolistkowy ‘Yellow Wall’PBR o żółtych liściach
Winobluszcz pięciolistkowy ‘Yellow Wall’PBR, fot. CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy

Szkółka „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” – podsumowanie

Szkółka „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” od 35 lat pnie się w górę prezentując fascynujący dorobek. Dlatego warto zapoznać się z jej działalnością i ofertą. Tym bardziej, że potencjał pnączy wydaje się być jeszcze nie do końca odkryty przez architektów krajobrazu i zarządców zieleni miejskiej.

Co prawda popularność roślin pnących rośnie, jednak pole ich zastosowań wydaje się dużo większe od tylko dekoracyjnych. Możliwości ich wykorzystania pozwalają skutecznie walczyć z betonozą.

Jesteśmy przekonani że architekci krajobrazu częściej i bardzo kreatywnie będą korzystać z zalet pnących się po medale roślin.

Więcej o szkółce „CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy” można przeczytać w czasopiśmie „Szkółkarstwo” 4/2023

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.