„Szkółkarstwo” 1/2023 w nowej odsłonie

Okładka

Pierwszy numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo” wnosi kilka zmian – zarówno merytorycznych, jak i wizualnych. Zachęcamy szkółkarzy, architektów krajobrazu i osoby zajmujące się zielenią miejską do zapoznania się z naszym czasopismem, które niezmiennie oferuje ciekawe treści.

Laurowiśnia wschodnia

Ostatnie zimy nieco nas rozpieściły, pozwalając rozpoczynać sezon wcześniej i kończyć go znacznie później niż zwykle. W takich okolicznościach śmielej wprowadzamy do ogrodów i na tereny zieleni miejskiej rośliny, których uprawa w Polsce była jeszcze kilkanaście lat temu ryzykowna lub wręcz niemożliwa.
Do takich można zaliczyć laurowiśnię wschodnią, o której pisze dr inż. Adam Marosz. Ten zimozielony krzew, o bardzo atrakcyjnych liściach i zniewalająco pachnących kwiatach jest coraz chętniej sadzony – nawet w formie żywopłotów. I o ile jest to możliwe w cieplejszych rejonach naszego kraju, to należy się liczyć z tym, że w innych częściach Polski entuzjazm ogrodniczy może ostudzić ostrzejsza zima.
Polecamy szczególnie ten artykuł, w którym można się zapoznać z zaleceniami uprawy laurowiśni wschodniej.

Krzewy iglaste w pojemnikach

Krzewy iglaste o niewielkich rozmiarach zawsze cieszyły się popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli niewielkich ogrodów (zwłaszcza skalnych) i kolekcjonerów, ale i na terenach zieleni miejskiej. W ostatnich latach rośliny te promuje się także do sadzenia w pojemnikach balkonowo-tarasowych.
O takich iglastych „karłach” pisze Grzegorz Falkowski ze Związku Szkółkarzy Polskich, omawiając w tym numerze osiągające mniejsze rozmiary sosny, świerki i jodły. 

Szkółka Zymon i jej „hity”

Tradycyjnie zaglądamy do producentów roślin ozdobnych.
Szkółka Zymon kojarzona jest przede wszystkim jako producent magnolii. To od tych roślin zaczęła się przygoda jej właściciela – Stanisława Zymona – ze szkółkarstwem.
I choć rośliny te nadal stanowią trzon produkcji, to asortyment tego gospodarstwa co jakiś czas zaskakuje kolejnymi „hitami”, np. rozpowszechnionymi przez tę szkółkę w naszym kraju ciemiernikami czy bylinami oferowanymi w dużych pojemnikach, także mniej znanymi gatunkami.

Na ostatniej GARDENII stoisko szkółki Zymon oblegały tłumy za sprawą kwitnącej jeszcze w listopadzie skalnicy zarzyczkolistnej.
Kto jest ciekawy więcej, niech zajrzy do artykułu „Kreatorzy trendów”.

Gospodarstwo kwiaciarskie „Leśniak” i energooszczędne inwestycje

Zajrzeliśmy też do gospodarstwa kwiaciarskiego „Leśniak”, które specjalizuje się w produkcji kwitnących roślin doniczkowych. Najbardziej wyróżniającymi je produktami są cyklameny, begonie zimowe oraz poinsecje. Właściciele firmy poczynili w ostatnim czasie inwestycje, które nie tylko udogodniły produkcję, ale przede wszystkim sprawiły, że stała się ona bardziej energooszczędna.

Szansa dla wiązu

Jednym z częściej wykorzystywanych drzew w miejskich parkach i przy drogach był wiąz. Popadł on jednak w niełaskę po pojawieniu się bardzo niebezpiecznej holenderskiej choroby wiązu, która dziesiątkowała te drzewa.
Czy jednak nie ma szansy na jego powrót do krajobrazu? Otóż dr inż. Adam Marosz, uważa że odbudowa dobrego wizerunku wiązu jest możliwa dzięki zintensyfikowanej hodowli. Już teraz na rynku dostępne są odmiany, które są odporne na holenderską chorobę wiązów. Z powodzeniem są one już wykorzystywane na Zachodzie Europy. Które kreacje warto sadzić? Zajrzyjcie do artykułu.

Konferencja „Współczesna Architektura Krajobrazu”

Idzie nowe…tak można by podsumować ostatnią konferencję „Współczesna Architektura Krajobrazu”. Nasza korespondentka – Oktawia Wasielewska – zwraca uwagę na konieczność zmiany świadomości wszystkich przedstawicieli „zielonej” branży. Takie wnioski wysnuła po ostatniej edycji WAK, gdzie gros prelegentów podkreślało rolę ekosystemu i obowiązek uwzględniania jego całego dobra, jakie dostajemy za darmo.
Zmiany w podejściu do tworzenia przestrzeni dzieją się, ale powoli. A dotyczą nie tylko świadomości architektów krajobrazu, ale też szkółkarzy, którzy powinni już zacząć spoglądać inaczej na dobór produkowanych roślin. 

Sposoby na tańsze ogrzewanie

W ostatnich tygodniach najgorętszym tematem były koszty ogrzewania obiektów uprawowych. W mniejszym stopniu problem ten dotyczy gospodarstw szkółkarskich, natomiast producenci roślin doniczkowych i balkonowo-rabatowych musieli się zmierzyć z ważnymi decyzjami. Aktualna sytuacja nie skłania do inwestycji w modernizację źródeł wytwarzania ciepła, bo trudno przewidzieć, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja. Jak przekonuje mgr Andrzej Zuber, można jednak podnieść efektywność istniejących instalacji na miał i obniżyć koszty ogrzewania. Nawet drobne zmiany mogą przynieść widoczne oszczędności. 

Branżowe imprezy i nowości na nich

W numerze wracamy też do imprez branżowych, które wydarzyły się w ubiegłym roku, m.in. dni otwartych firmy Syngenta Flowers w Łabiszynie, festiwalu Jesienne Barwy Traw w Rykach, konkursu róż w Warszawie, wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA” i pokazów FlowerTrials®. Tym razem udajemy się na spacer wśród nowości w firmach PanAmerican Seed, Benary, Hendriks Young Plants oraz Beekenkamp. W każdej co innego przykuło naszą uwagę, a co Wam się spodoba? Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami, w tym naszych stałych autorów. 

Czasopismo do kupienia w sklepie Plantpress:

Szkółkarstwo 1/2023

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.