Tematem przewodnim magazynu „Szkółkarstwo” 2/2025 są targi IPM ESSEN 2025. To najważniejsze wydarzenie w branży roślin ozdobnych w Europie. Bywając na różnych targach, słychać głosy, że ta formuła spotkań nie spełnia już oczekiwań wystawców i jest skazana na utratę popularności. Czy rzeczywiście?
„Szkółkarstwo” 2/2025 na targach IPM ESSEN 2025
Branża targowa to jeden z sektorów, które najmocniej ucierpiały przez pandemię. Ale nie tylko, bo wpływ na jej kondycję miały też wojna, kryzys gospodarczy, transformacja cyfrowa czy choćby zmiany demograficzne. Przywrócenie imprez wystawienniczych do świetności zajęło trochę czasu, ale obecnie można stwierdzić, że przynajmniej w Essen targi odbudowały swoją dynamikę. Wciąż jednak branża ta ewoluuje i musi podejmować nowe wyzwania. Pojawiają się nowe technologie, zmieniają się wymagania konsumentów, wzrasta zapotrzebowanie na spersonalizowane rozwiązania. Zdaniem ekspertów zwiedzający oczekują obecnie wielu doświadczeń zmysłowych, rozrywki, ale przede wszystkim edukacji i tworzenia społeczności.
Wyzwaniem jest zatem znalezienie równowagi pomiędzy tradycyjną formułą targów, które pozwalają kupującym zobaczyć, dotknąć i przetestować nowe produkty, a imprezami oferującymi bogaty program edukacyjny, poruszającymi ważne sprawy branżowe, stwarzającymi przestrzeń spotkań i interakcji społecznych. W Essen organizatorzy wydają się wyciągać odpowiednie wnioski. Zainteresowanie tymi targami jest stabilne. I trzeba przyznać, że to jedyne miejsce w Europie skupiające taką liczbę wystawców i zwiedzających. Gotowi na podróż po targowych stoiskach?
Ważne iglaste
W magazynie „Szkółkarstwo” 2/2025 kontynuujemy wątek roślin iglastych, które są wartościową grupą roślin w ogrodach prywatnych i na terenach zieleni miejskiej. W poprzednim numerze dr Adam Marosz przekonywał o ich zaletach i możliwościach kompozycji. Tym razem skupia się na karłowych odmianach jodeł. To przecież wspaniałe rośliny o szlachetnym wyglądzie. Są niepowtarzalne.
Na większe zainteresowanie zasługują też kokorycze, o których pisze Krzysztof Mielicki. Te kwitnące wiosną byliny dobrze się sprawdzą w ogrodach o charakterze naturalistycznym. Ale nie tylko, bo możliwości ich wykorzystania jest wiele.
Osiem małych dziewczynek
Czy wiedzą Państwo o kim mowa? Tą nazwą przyjęło się określać mieszańce magnolii uzyskane w National Arboretum w Waszyngtonie. Prace hodowlane trwały 10 lat. Zainicjował je Francis De Vos, genetyk Arboretum, a kontynuował ogrodnik William Kosar. Odmiany te to: 'Ann’, 'Betty’, 'Jane’, 'Judy’, 'Pinkie’, 'Randy’, 'Ricky’, 'Susan’. Wszystkie są niskie, karłowe, znakomicie się sprawdzą w niewielkich przestrzeniach. Opisuje je – i inne nadające się do mniejszych ogrodów – prof. Przemysław Bąbelewski.
Pierwszy kolor
Sprzedaż kwiatów wczesnowiosennych ruszyła na dobre. W „Szkółkarstwie” 2/2025 kontynuujemy zarys ich produkcji. Tym razem Adam Fryca omawia szczegółowo uprawę pierwiosnków i niezapominajki. W artykule znajdą Pastwo ważne zagadnienia dotyczące materiału wyjściowego, terminów uprawy, ochrony roślin, podłoża i nawożenia. Wszystko, co producent roślin powinien wiedzieć.
„Szkółkarstwo” 2/2025 to też reportaże
Tym razem odwiedziłam firmę Volmary, znanego także na polskim rynku producenta materiału wyjściowego roślin ozdobnych. W jej siedzibie w Gawartowej Woli rozmnażane są wybrane gatunki roślin balkonowych i rabatowych oraz byliny. W asortymencie kilka produktów jest charakterystycznych tylko dla tej firmy. Są to np. alstremerie do uprawy w pojemnikach i ogrodach, a także gerbery. Przebogaty wybór ziół. To jednak nie tylko nowoczesna stacja ukorzeniania, ale i hodowca roślin. W artykule znajdą Państwo informacje, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Szkółkarsko trafiłam do Opola, w którym gospodarstwo prowadzi rodzina Mularz. Co za wyjątkowe miejsce! Takie wizyty na długo zapadają w pamięć. To miejsce, gdzie można zaczerpnąć wiedzy, zapoznać się z roślinami. Ale też indywidualnie odkrywać piękno roślinnego świata. To przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce i swój czas.
Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi artykułami w magazynie „Szkółkarstwo” 2/2025.
Czasopismo dostępne w prenumeracie i sprzedaży jednostkowej w naszym sklepie.
Poleca Ilona Stelmasiewicz
Redaktor naczelna „Szkółkarstwa”