„Szkółkarstwo” 6/2022 – nowa porcja wiedzy

okładka Szkółkarstwo 6/2022

Oddajemy w Państwa ręce ostatni tegoroczny numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”. Zimową porą wracamy do jeszcze do lata – na okładkę wybraliśmy oryginalną odmianę ARCTIC WHITE rojnika pajęczynowatego, której płaskie rozety liście obficie pokryte są białymi włoskami. To jedna z wielu nowych odmian bylin, które można było zobaczyć na 29. Międzynarodowej Wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA”. Ta grupa roślin była szeroko prezentowana w Warszawie – warto zapoznać się z propozycjami szkółkarzy. Dużo mniejszą reprezentację stanowiły rośliny szczepione, które także opisujemy w relacji z tegorocznej wystawy – można znaleźć wśród nich naprawdę interesujące taksony. Roślinom nieodłącznie towarzyszy dział techniki – w 6. numerze „Szkółkarstwa” przedstawiamy garść informacji o środkach produkcji – kolejna porcja wiedzy na ten temat w następnym numerze naszego czasopisma.

Drzewa są ważne. Przekonuje o tym Krzysztof Nowacki, który w swojej szkółce – obchodzącej w tym roku 30-lecie – oferuje je w dużym doborze. W asortymencie wyróżniają się zwłaszcza formy szpalerowe, które szkółkarz promuje od ponad 20 lat. Jak twierdzi K. Nowacki, to znakomite rozwiązanie do małych ogrodów i wszędzie tam, gdzie jest ograniczona przestrzeń na rozbudowaną koronę drzew. Miłośników drzew, a jednocześnie właścicieli małych ogrodów może zainteresować artykuł o kwitnących gatunkach drzewiastych o niewielkich wymiarach. Takie są coraz częściej poszukiwane przez odbiorców w USA – właściciele ogrodów chcą zapewnić sobie cień latem, więcej prywatności, a dodatkowo cieszyć się walorami ozdobnymi danego taksonu. Pandemia wywołała potrzebę „poprawienia” swojego otoczenia także w Polakach, warto zatem zapoznać się z takimi nieoczywistymi propozycjami dla amatorów ogrodnictwa, które można zaoferować we własnej szkółce.

Część kwiaciarską wypełniły głównie rośliny „cebulowe”. Znajdą tu Państwo m.in. artykuł o trendach w hodowli narcyzów i lilii, relację z Międzynarodowych Targów Tulipanów oraz materiał o młodym, a już jednym z najlepiej rozwiniętych polskich gospodarstw kwiaciarskim ‘Tet A Tet’, w którym produkowane są głównie tulipany na kwiaty cięte, ponadto lilie, słoneczniki, kosaćce i celozje. Zimą myślami chętnie wracamy do lata. Ułatwi to kolejna część relacji z tegorocznych pokazów FlowerTrials®, które są ważnym miejscem prezentacji roślin balkonowo-rabatowych. Tym razem garść nowości z firm Syngenta Flowers i Vitroflora. Kto będzie odczuwał jeszcze niedosyt, może się udać na spacer nadmorskimi bulwarami w Świnoujściu i podejrzeć sukces rewitalizacji dwóch promenad w tym mieście.

Co więcej? Zachęcamy do zapoznania się z numerem.

https://www.plantpress.pl/produkt/szkolkarstwo-6-2022/

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.