Targi GrootGroenPlus 2022

GroetGroen Plus 2022
fot. W. Górka

W piątek 7 października br. zakończyły się trzydniowe targi szkółkarskie GrootGroenPlus (GGP). To już 32. edycja tej imprezy organizowanej w Zundert w Niderlandach. Przez wielu jest obecnie określana jako największe w Europie robocze spotkanie branżowe w zakresie handlu materiałem roślinnym z tzw. gołym korzeniem i balotowanym. Ten rodzaj produktów wciąż dominuje bowiem w Północnej Brabancji, w której leży Zundert, znane jako miejsce urodzenia Vincenta Van Gogha oraz ogromne centrum produkcji szkółkarskiej.


Jak co roku zwiedzający mogli obejrzeć produkty i usługi, tym razem aż 235 uczestników (w tym dwóch z Polski – szkółki ALLPLANTS Mateusz Krzewicki i firmy AgroCare) zlokalizowane na ponad kilometrze trzech tras targowych – czerwonej, szarej i niebieskiej.

Trasy targi GrootGroen Plus 2022
Targi GrootGroenPlus 2022 podzielono na trzy trasy zwiedzania, m.in. czerwoną, fot. W. Górka

Tegoroczna edycja została wypełniona po brzegi, a dodatkowych kilkudziesięciu chętnych pozostało na liście oczekujących na możliwość uczestnictwa w targach. Są one bardzo cenione przez producentów materiału roślinnego z całej Europy, którzy właśnie tutaj często zaopatrują się w półprodukty do dalszej produkcji – kopaną z „gołym korzeniem” młodzież drzew i krzewów i bylin z uprawy polowej (np. tak wyprodukowane hortensje bukietowe są ostatnio w Polsce często materiałem wyjściowym do produkcji tych roślin w pojemnikach, przydatnych do handlu już w pierwszym sezonie), w tym bardzo szerokiej oferty siewek, sadzonek i szczepów mniej znanych gatunków i odmian roślin. Dla odbiorców z Niemiec, Francji, Skandynawii Północna Brabancja to także z kolei jedno z popularniejszych miejsc zaopatrywania się w balotowany materiał żywopłotowy m.in. laurowiśni wschodniej i iberyjskiej, cisów, żywotników, głogowników czy – w coraz mniejszym zakresie, ze względu na problemy z chorobami i szkodnikami – bukszpanów. W ostatnich latach oferta targowa powiększa się jednak także o coraz większą ilość materiału produkowanego w kontenerach, a nawet o byliny i trawy ozdobne.

szkółki w Zundert
Niderlandzkie Zundert znane jest obecnie jako miejsce urodzin Vincenta Van Gogha i centrum produkcji szkółkarskiej, fot. W. Górka
Materiał szkółkarski z "gołym" korzeniem
Materiał szkółkarski z „gołym” korzeniem, fot. W. Górka
Balotowane krzewy na żywopłoty
Typowe produkty dla rejonu Zundert to m.in. balotowany materiał na żywopłoty, fot. W. Górka
Ukorzeniona "młodzież"
Ukorzeniona „młodzież”, fot. W. Górka
Byliny kopane z gruntu
Byliny kopane z gruntu, fot. W. Górka
Szczepiona „młodzież” do dalszej produkcji
Szczepiona „młodzież” do dalszej produkcji, fot. W. Górka
Krzewy w pojemnikach
Coraz więcej wystawców prezentuje w Zundert rośliny w pojemnikach, fot. W. Górka
byliny
Częściej w Zundert można też zobaczyć byliny w pojemnikach, fot. W. Górka

Ze względu na bardzo duże szkółkarskie uprawy polowe region Zundert to także miejsce, w którym stosunkowo łatwo znaleźć specjalistyczne maszyny do tego typu produkcji. Inaczej niż w innych rejonach Europy, często produkują je tutaj stosunkowo małe firmy, dla których oferta szkółkarska jest jednak tą podstawową, a nie jedynie uzupełnieniem dla gamy maszyn rolniczych. Pozwala to na nie tylko na znalezienie konkretnej maszyny, ale także na zamówienie jej w wersji zmodyfikowanej według konkretnych potrzeb nabywcy. Z tego powodu firmy takie jak, np. Schrauwen Machinebouw Zundert eksportują swoje produkty nie tylko do Europy, ale także do Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Jest to przede wszystkim specjalistyczny sprzęt do kopania, sadzenia i sortowania drzew roślin z „gołym korzeniem”, maszyny do formowania roślin, a ostatnio – ze względu na brak herbicydów lub coraz bardziej restrykcyjne ograniczenia prawne w ich użyciu – głównie urządzenia do mechanicznego odchwaszczania szkółek.

maszyna szkółkarska
W Północnej Brabancji produkuje się dużo specjalistycznych maszyn szkółkarskich, fot. W. Górka

Tematem przewodnim tegorocznych targów było hasło „Uziemieni” (z ang. „Grounded)”, które jak określił David Bömer (dyrektor GGP 2022), można interpretować na wiele sposobów: „mamy glebę, na której uprawiamy swoje produkty, ziemię, na której znajdują się nasze firmy, region z tą samą ziemią i wreszcie społeczeństwo, w którym się znajdujemy”. W tym kontekście warta odnotowania była stosunkowo duża oferta podłoży szkółkarskich o obniżonej zawartości torfu, a nawet całkowicie beztorfowych. W Polsce takie produkty nie mają jeszcze dużego znaczenia, jednak dla szkółkarzy z Zachodu, zwłaszcza tych obsługujących Wielką Brytanię i Skandynawię użycie takich produktów jest już niezbędnym wymogiem zaopatrywania tych rynków.

Podłoża o obniżonej zwartości torfu
Podłoża o obniżonej zwartości torfu stają coraz ważniejsze, fot. W. Górka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.