W najnowszym numerze dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”

Drugi numer dwumiesięcznika Szkółkarstwo 2/2023. Okładka

Ukazał się drugi tegoroczny numer dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”. W tym wydaniu zwracamy uwagę na kilka, coraz bardziej widocznych także na polskim rynku trendów w „zielonej” branży.


Ciekawe krzewy ozdobne

Drugi numer „Szkółkarstwa” otwiera artykuł o oczarach – wyjątkowych krzewach kwitnących zimą. Wielu osobom roślina ta kojarzy się głównie z rozświetlającymi ogród żółtymi kwiatami (i jest to najczęściej odmiana ‘Arnold Promise’ oczaru pośredniego). Na rynku dostępne są także inne wersje kolorystyczne tych krzewów, które omawia Adam Marosz.
Wracamy do laurowiśni wschodniej – modnego ostatnio krzewu, który coraz śmielej sadzony jest na terenie całej Polski. Ponieważ wciąż są problemy z doborem roślin, w tym numerze mała ściągawka dla architektów krajobrazu i właścicieli ogrodów. Przedstawiamy odmiany, które mogą być polecane do uprawy w naszym kraju.

„Zielone” trendy

Zwrot ku naturze, „rewilding” – to terminy, które warto coraz mocniej zakotwiczać w swojej świadomości. Działania zmierzające do przywrócenia różnorodności oraz wykorzystywanie naturalnych procesów w celu poprawy systemów ekosystemu to proces bez końca. Jak pisze w tym numerze Krzysztof Mielicki, „to najwyższy czas na nowe zdefiniowanie pojęcia piękna w ogrodzie. To czas, by szkółkarze, projektanci zieleni, urbaniści uświadomili sobie, jak ważną rolę mają do odegrania w kształtowaniu świata dla przyszłych pokoleń”.

Ten kierunek rozwoju był szczególnie widoczny podczas ostatniej edycji Chelsea Flower Show. Na przykład w ogrodach pokazowych w kategorii „Balcony and Container Garden”. W numerze wraca do nich Oktawia Wasielewska, która podkreśla, że we wszystkich projektach widoczna była uważność na zmiany klimatyczne, używanie materiałów z odzysku czy na bardziej optymalne gospodarowanie wodą. Wiąże się z tym wykorzystywanie gatunków rodzimych, dobrze radzących sobie w danym siedlisku, odpornych na trudne warunki pogodowe, których coraz częściej doświadczamy (susze, upał, wichury, ekstremalne zmiany temperatury).

Drzewa – oręż w walce ze zmianami klimatycznymi

Świadomość korzyści z sadzenia drzew jest coraz większa także w Polsce, co widać m.in. w projektach budżetów obywatelskich – wygrywają te, które zakładają zazielenianie okolicy. Trend ten potwierdza Przemysław Mizak, prowadzący szkółkę drzew alejowych. Szkółkarz zwraca też uwagę, że klienci zaczynają pytać o drzewa biocenotyczne, czyli pełniące nie tylko rolę ozdobną, ale także m.in. poprawiające bazę żerową zwierzyny, nektarodajne, urozmaicające krajobraz. Do takich można zaliczyć np. ozdobne jabłonie, głogi, jarzęby czy dęby.

Kwiaciarstwo

W części kwiaciarskiej zachęcamy do zapoznania się z artykułem o nowych odmianach niecierpka Walleriana, które są odporne na mączniaka rzekomego. Choroba ta skutecznie osłabiła zainteresowanie tymi roślinami. Prezentowane odmiany mają szansę zmienić tę niekorzystną passę i być coraz częściej wykorzystywane na terenach zieleni.
Odwiedziliśmy Gospodarstwo Ogrodnicze Maciej Raszka z Łabiszyna k. Bydgoszczy. Ci, którzy byli na Dniach Otwartych firmy Syngenta Flowers w ub.r., na pewno dobrze je kojarzą jako gospodarza spotkania. Firma Macieja Raszki to jedno z największych i najbardziej rozwojowych gospodarstw w Polsce. Dostarcza ono na rynek rośliny balkonowo-rabatowe, byliny, wrzosy, chryzantemy oraz poinsecje. Właścicielom udało się wypracować dobrą pozycję na rynku. Jak znaleźli receptę na sukces? Zachęcamy do zapoznania się z lekturą tego artykułu.

Na przykładach

W drugim numerze dwumiesięcznika „Szkółkarstwo” zachęcamy do długiego spaceru w kurorcie nad Bałtykiem – tym razem po niemieckiej stronie. O tym, jak wygląda tam zieleń – ta w części zabytkowej, jak i rozwijającej się nowej, pisze architektka krajobrazu Agnieszka Żukowska.
Z kolei Andrzej Kujawa podaje – niestety niechlubne – przykłady z naszego podwórka. A dotyczą one niewłaściwej pielęgnacji krzewów na terenach zieleni miejskiej. A konkretnie –  cięcia roślin. W artykule Autor podaje zwraca uwagę na sytuacje, kiedy cięcia jest zbyt dużo i gdy go brakuje. Skutki dobrze obrazują zdjęcia dołączone do artykułu.

Nowości

W dziale „Rośliny w miastach” pojawiła się nowa rubryka – „Krzewy dla miast”. Przemysław Bąbelewski będzie prezentował w niej gatunki, które znakomicie znoszą trudne warunki miejskie, do tego odznaczają się wysoką dekoracyjnością.
Ponieważ marketing staje się coraz ważniejszy, bierzemy temat na tapetę. Poruszanie się w tym temacie ułatwi Państwu Oktawia Wasielewska. Jest ona praktykiem marketingu konsumenckiego i handlowego, a jednocześnie projektantką ogrodów. Dobrze zna „zieloną” branżę. Warto regularnie śledzić tworzoną przez Nią rubrykę „Szkółka marketingu”.

To tylko część tematów poruszanych w drugim numerze „Szkółkarstwa”. Zachęcamy do prenumeraty naszego czasopisma, a w wersji minimalistycznej do zakupu tego numeru.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.