Wizyta delegacji CPVO w Szkółce Polskie Korzenie

Emilia Makota, Szkółka Polskie Korzenie

delegacja CVPO i COBORU w szkółce Polskie Korzenie
fot. Szkółka Polskie Korzenie

W kwietniu br. w Szkółce Polskie Korzenie w miejscowości Boczki-Parcela mieliśmy zaszczyt gościć Prezydenta Wspólnotowego Urzędu Odmian Roślin (CPVO) Francesco Mattina, który na kilka dni przybył z delegacją do Polski. Wspólnotowy Urząd Ochrony Roślin zajmuje się zarządzaniem unijnym systemem praw własności do odmian roślin. Siedziba urzędu znajduje się w Angers we Francji.


Prezydent CPVO odwiedził naszą szkółkę w towarzystwie swoich współpracowników i przedstawicieli COBORU. Wizyta była częścią serii działań informacyjnych, które F. Mattina podjął w państwach członkowskich od czasu swojej nominacji na to stanowisko w ubiegłym roku.

Wizyta CPVO tylko w jednej szkółce w Polsce

Byliśmy jedyną szkółką roślin ozdobnych, którą odwiedziła delegacja w trakcie pobytu w Polsce. Jest to tym bardziej rzadkie wydarzenie, gdyż władze CPVO przyjeżdżają do państw członkowskich raz na kilka lat. Do wyboru miejsca wizytacji, jak się domyślamy, przekonały zgłoszenia z naszej szkółki nowych odmian do ochrony unijnej z ostatnich lat.

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy profil działalności szkółki oraz przedstawiliśmy w formie prezentacji dorobek hodowlany Michała Kałuzińskiego. Dość długa lista odmian własnych, szczególnie kilkanaście nowo zgłoszonych selektów, wzbudziła duże zainteresowanie gości.

Gospodarz spotkania odpowiedział na wiele szczegółowych pytań z zakresu metodyki pozyskiwania nowych odmian, jak również opowiedział o planach hodowlanych na najbliższe lata.

Naruszanie praw własności – kontrowersje

Podczas rozmowy z prezydentem CPVO poruszony został również sporny temat o naruszaniu praw własności do odmiany świerka białego (Picea glauca) ‘Dendrofarma Gold’PBR przez jedną ze szkółek holenderskich. Sprawa od kilku lat toczy się w sądzie, póki co bez orzeczenia.

Dyskutowaliśmy również na temat możliwości usprawnienia metod potwierdzania autentyczności nowych odmian roślin. W naszym wypadku skupiliśmy się na selektach roślin ozdobnych. Okazuje się, że zagadnienie jest rozwojowe, lecz na razie alternatywne metody okazują się bardziej kosztowne, a nie zawsze dają pewny wynik. Jednak rozmówcy przyznali, że badania DNA roślin w celu wykorzystania wyników do potwierdzania odrębności odmianowych to zdecydowanie przyszłość tej branży.

Goście poznają gospodarstwo

Pomimo krótkiego czasu przeznaczonego na spotkanie, uczestnicy wizytacji z przyjemnością dali się zaprosić na spacer po szkółce. Gospodarz – Michał Kałuziński – pokazał gościom uprawy pod osłonami, rośliny iglaste na pierwszym etapie produkcji, rozmnażane przez szczepienie, a także szczepione magnolie i klony palmowe.

Ze szczególnym zainteresowaniem spotkał się tunel doświadczalny właściciela z roślinami zgromadzonymi w celu obserwacji. Wisienką na torcie okazały się kwitnące magnolie. Chłodna wiosna opóźniła ich kwitnienie w tunelu, ale dzięki temu zgromadzone tam okazy matecznikowe zachwyciły gości delegacji okazałymi kwiatami.

To spotkanie było dla nas cennym doświadczeniem. Wizyta tak ważnych gości, poza ogromnym wyróżnieniem Michała Kałuzińskiego spośród wielu polskich hodowców-szkółkarzy, potwierdza sens prowadzonej działalności selekcji nowych odmian.

Michał Kałuziński z gośćmi z CPVO i COBORU
Michał Kałuziński (pierwszy z lewej) i Emilia Makota (druga z prawej) ze Szkółki Polskie Korzenie z gośćmi z CPVO i COBORU, fot. Szkółka Polskie Korzenie

 

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.