Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA odbyły się w dniach 17-19 listopada 2022 r. Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich gościł jedną z najważniejszych imprez w branży ogrodniczej w Polsce.
Hasłem ubiegłorocznego wydarzenia był „Ekologiczny ogród”. Położono tym samym nacisk na trendy i nowości w kontekście produkcji ogrodniczej zgodnej ze środowiskiem. I nie tylko w produkcji, bo podkreślano też wagę świadomego projektowania terenów zieleni.
Miniony rok dowiódł, że w branży ogrodniczej trzeba było być przygotowanym na wszystko. Czekając na stabilizację po pandemii, branża stanęła w obliczu nowego wyzwania – przerwanych łańcuchów dostaw i trudnej sytuacji gospodarczej. Ubiegłoroczna edycja targów GARDENIA dowiodła jednak, że jedynie aktywne działanie i dążenie do rozwoju może przynieść pozytywny skutek.
Uczestnicy targów spotkali się z żywym zainteresowaniem projektowaniem i utrzymywaniem zieleni. To zaś szczęśliwie nie mija po pandemicznym zrywie. Dlatego choć nie jest już tak silne, to nadal nic nie wskazuje na załamanie tego trendu.
Zdecydowanie liczniej, bo ponaddwukrotnie w porównaniu do 2021 r., zaprezentowały się na GARDENII szkółki roślin ozdobnych. Ich właściciele mogli liczyć na rzeczowe rozmowy i przełożyć wysiłek włożony w przygotowanie ekspozycji na konkretne umowy w kolejnym roku. To zaś jest niezwykle ważne w kontekście konieczności poszukiwania nowych odbiorców i partnerów biznesowych.
GARDENIA 2022 w statystyce
W targach GARDENIA 2022 udział wzięło 274 firm, w tym 71 pojawiło się w Poznaniu po raz pierwszy. Gros wystawców reprezentowało Polskę. Jednocześnie swoją ofertę zaprezentowały też przedsiębiorstwa z Belgii, Chin, Czech, Francji, Grecji, Niderlandów, Litwy, Łotwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.
Zagraniczni wystawcy cenią nie tylko zróżnicowany asortyment i wysoką jakość produktów i roślin na naszym rynku. Dostrzegają także ogromny potencjał wśród młodych Polaków, którzy za chwilę wejdą na rynek pracy i staną się konsumentami.
Targi GARDENIA odwiedziło łącznie ok. 12 tys. osób z 23 państw. Głównie z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Niderlandów, Włoch, Norwegii, Słowenii, Szwecji i Ukrainy.
Na targach stawili się przedstawiciele większości sieci handlowych i dystrybucyjnych oraz największe centra ogrodnicze.
Ważnym aspektem tegorocznych targów GARDENIA była silna obecność centów ogrodniczych. Przede wszystkim tych zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Centrów Ogrodniczych (PSCO) oraz Grupie Zakupowej DCO. PSCO w czasie targów GARDENIA świętowało swoje 25-lecie. Swój jubileusz świętowała również firma W. Legutko (30-lecie). 10-lecie świętowali Stowarzyszenie Florystów Polskich oraz Floral Academy Piotr Sekunda.
Ekologia – nowy standard
Tematem przewodnim tegorocznej edycji targów GARDENIA był „Ekologiczny ogród”, który z silnego trendu stał się dominantą rozwoju branży ogrodniczej. To spowodowało, że ekspozycja wystawców skierowana była na innowacje technologiczne, poszukiwanie optymalizacji produkcji. Dodatkowo położono nacisk na wielofunkcyjność i serwis maszyn oraz narzędzi. Jednocześnie wskazano na znaczenie zwiększenia świadomości konsumentów.
Wśród licznych przykładów warto przywołać przede wszystkim dziesięciu Złotych Medalistów XVI edycji GARDENII.
Wśród nich znalazły się Anielskie Ogrody i geo-kopuły uprawowe, które stwarzają idealne warunki do ekologicznej uprawy roślin.
Wielozadaniowe i wytrzymałe miniładowarki Avant 645i.
Folia ściółkująca Agrimpex – biodegradowalna i kompostowalna w glebie.
Pakiet deszczowy BOLT 3000 D z pompą od MARSEPLAST – urządzenie służące do magazynowania i wykorzystania zgromadzonej wody deszczowej.
Głos architektów na wystawie GARDENIA
Nowe kompetencje zarówno projektantów, jak i zarządców zieleni są kluczowe dla branży. Budują jej przyszły potencjał i prowadzą do nowoczesnego i świadomego aranżowania ogrodów i miejskich terenów zielonych.
W czasie licznych spotkań, debat i konferencji specjaliści dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu rozpoczęto dyskusję o pielęgnacji roślin w wielu wymiarach.
Prelekcje w czasie Miejskiej Sztuki Ogrodowej dotyczyły „ekologii miasta”. Dowiedzieliśmy się, jakie są plany i bolączki miast. To zaś pokazało, jakie wyzwania stoją w tej materii zarówno przez urzędami, jak i projektantami.
Konferencja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i wykłady Federacji Arborystów Polskich to dobrze znany, mocny punkt każdej edycji poznańskich targów. I tym razem zaangażowały uczestników w tematykę opieki nad drzewami w przestrzeni publicznej i prywatnej. Zwłaszcza poprzez dyskusję o trudnym „konflikcie” gatunków obcych i rodzimych w ekosystemie.
III edycja Areny Krajobrazu tradycyjnie już stała się przestrzenią prezentacji projektów o najwyższych standardach.
Swoimi doświadczeniami podzielili się również zarządcy francuskich parków i terenów zielonych.
Konferencja „Co z tą łąką?” to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Była w całości poświęcona dotychczasowym doświadczeniom zarządców i analizom naukowym dotyczącym miejskich łąk.
Spotkania przedstawicieli zarządów zieleni, urzędów miast, samorządów, aktywistów i projektantów to niezwykle istotny aspekt targów GARDENIA. To skutkuje kształtowaniu się kierunków kierunki działania, owocujące konkretnymi ustawami i zarządzeniami dotyczącymi przestrzeni miejskich w Polsce.
Florystyka
Na ostatnich targach GARDENIA nie zabrakło artystycznego sznytu. Mistrzowie florystyki Polski i Europy w swoich nietuzinkowych i przygotowywanych specjalnie na tę okazję kompozycjach dali wgląd w najnowsze trendy estetyczne i – oczywiście – ekologiczne. W pokazach florystycznych inspirowanych Adwentem i Bożym Narodzeniem swoje propozycje zaprezentowali:
- Iza Tkaczyk i Přemysl Hytych we wspólnym pokazie NIESKOŃCZONOŚĆ;
- czworo absolwentów grupy mistrzowskiej Izy Tkaczyk: Joanna Dolina, Magdalena Rutkowska, Igor Majkowski i Łukasz Wieczorek w pokazie „Cztery Światy – pokaz bożonarodzeniowy”;
- Łukasz Marcinkowski i Radek Berent, w pokazie „Naturalne Święta z KWIATY & MIUT” stworzyli kilka prostych dekoracji świątecznych, które można zrobić własnoręcznie z rodziną;
- Monika Bębenek i szkoła florystyczna Kwitnące Horyzonty. Ponadto w ramach pokazów florystycznych można było zobaczyć m.in.
- Floral Academy Piotr Sekunda – „SEKUNDA STYLowo”;
- Naturalnie z OASIS®! – sześć utalentowanych florystek: Maria Sarnowska, Małgorzata Mazurek, Ewa Bugaj, Katarzyna Cepa, Katarzyna Sikora i Joanna Chabierska we wspólnym pokazie zaprezentowały, jak tworzyć kompozycje i bukiety w zgodzie z dbałością o środowisko;
- Stowarzyszenie Florystów Polskich w pokazie „Wszystko było po coś”.
- „Florystyczny Fascynator na Dworze Windsorów”;
- Międzynarodowy Instytut Florystyczny w pokazie „Będzie szok! To już rok…”;
- Warsztatownia Daisy Mirosław Drohomirecki – w pokazie „Kontrasty. Ślubny pokaz florystyczny”. Odbyły się też liczne warsztaty florystyczne.
Intensywna końcówka roku
Branża stoi dziś przed wieloma wyzwaniami, a na których czele znajdują się wysokie ceny nawozów, energii czy paliw. Nie bez znaczenia jest także brak wystarczającej liczby pracowników. Niemniej, rosnące zainteresowanie ogrodami, uprawą ozdobnych roślin czy owoców powoduje, że branża ogrodnicza radzi sobie całkiem nieźle. I to mimo stosunkowo trudnego otoczenia rynkowego.
Nowy, listopadowy termin, to zmiana podyktowana sugestiami firm – schyłek sezonu letniego przynosi wnioski do budowania strategii i planowania działań w kolejnym roku. Kolejna edycja targów odbędzie się 23-25 listopada 2023 r.
Wydaje się, że ostatnie Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA spełniły pokładane w nich oczekiwania.
Na podstawie informacji prasowych Grupy MTP
FOT. FOTOBUENO, MAT. PRAS. GRUPA MTP