„ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2024. Ta międzynarodowa Wystawa od 31 lat skupia uczestników zielonej branży. W tym roku organizatorom zależało na pokazaniu potrzeby współpracy. Nie tylko wśród przedstawicieli zielonego sektora, ale także między nimi a innymi branżami, np. budowlaną. Te powiązania są nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka. Powinny jednak nabierać coraz większego znaczenia. Od tytułowej siły synergii, ujętej w haśle wystawy, zależy m.in. wygląd naszych miast. Tegoroczna wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” odbyła się w dniach 5-7 września w Warszawie.
Siła synergii na wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2024
Zawarta w tegorocznym haśle wystawy siła synergii ma podkreślić potrzebę ścisłej współpracy. Współpracy pomiędzy sektorami w obrębie zielonej branży oraz między nią a przedstawicielami innych dyscyplin. Harmonijna współpraca przynosi lepsze efekty niż pojedyncze działania. Podkreślała podczas otwarcia wystawy Joanna Filipczak, prezeska Agencji Promocji Zieleni (razem ze Związkiem Szkółkarzy Polskich organizator wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE”).
Z kolei Andrzej Kujawa, prezes Związku Szkółkarzy Polskich, podkreślał, że cała zielona branża jest przed kolejnym etapem wiedzy o roślinach. Już nie tylko wartości ozdobne będą miały znaczenie. Także wpływ roślin na klimat, psychikę i inne aspekty. Coraz więcej osób przekonuje się, że uprawa roślin to relaks dla duszy i zaprawa dla ciała. Dlatego uważam, że zawód ogrodnika będzie poszukiwany – stwierdził A. Kujawa.
Otwarcie wystawy było też miejscem ogłoszenia wyników Konkursu Roślinnych Nowości (przedstawimy je w kolejnym artykule) oraz ogłoszenia laureata Laura Honorowego. To wyjątkowa nagroda przyznawana przez Związek Szkółkarzy Polskich naukowcom i osobom związanym z mediami, przyczyniającym się do popularyzacji tematyki roślin ozdobnych. W tym roku podczas wystawy wręczono ją Danucie Młoźniak, za „wkład w rozwój polskiej architektury krajobrazu i popularyzację ogrodnictwa”. Laureatka od 14 lat prowadzi portal Ogrodowisko, w którym m.in. prezentuje światowe trendy w tworzeniu ogrodów. Jest autorką wielu książek i – jak podkreślała – przygotowuje kolejne publikacje.
Ważne spotkania
Nawiązaniu współpracy i lepszej komunikacji uczestników zielonej branży służą m.in. konferencja „Mocno zielone miasto” (odbyła się w tym roku już po raz 25.), seminarium „Wiedza dla handlu i producentów” oraz otwarte wykłady Spotkania Twórców Ogrodów.
Na konferencji Wojciech Januszczyk podkreślał, że wielu instytucjom i przedstawicielom miast można zarzucić greenwashing. Chwalą się „ekologicznymi” muralami pomalowanymi farbami pochłaniającymi szkodliwe substancje, a jednocześnie zezwalają na wycinanie wartościowych drzew, zabudowę miast i zajmowania obszarów chronionych, które służą m.in. przewietrzaniu miasta – podkreślał W. Januszczyk.
Dr hab. Jan Łukaszkiewicz z Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” zachęcał z kolei słuchaczy do zainteresowania się tematem tworzenia zielonych dachów, które są odpowiedzią na zmiany klimatu.
Prelegenci z zagranicy – Henrik Sjoman ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego i dr Stephan Treuke z Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie – przedstawili zagadnienia przyszłościowych drzew w miastach oraz możliwości przekształcania terenów przemysłowych w zielone oazy.
Podczas Spotkania Twórców Ogrodów prelegenci – architekci krajobrazu mówili m.in. o ogrodnictwie permakulturowym, możliwościach komponowania roślin pionierskich (wytrzymałych na niekorzystne warunki) w ogrodzie oraz tworzenia kompozycji zgodnych z otoczeniem.
Targi „ZIELEŃ TO ŻYCIE” uzyskały aprobatę Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych (AIPH), w której Polskę reprezentuje Związek Szkółkarzy Polskich. W tym roku właśnie w Warszawie odbył się kongres AIPH, w którym udział wzięli ogrodnicy m.in. z Australii, Kanady, Chin, Indonezji, Japonii, RPA, USA i krajów europejskich. Wydarzenie to towarzyszyło wystawie, którą mogli zobaczyć uczestnicy kongresu. Dla nich przygotowano też wyjazdy do wybranych szkółek roślin ozdobnych.
„Biało-czerwona” rozbiła bank
Ważnym elementem wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” jest Konkurs Roślinnych Nowości. Jego celem jest promocja nowych, interesujących kultywarów roślin drzewiastych i bylin, o dużym potencjale handlowym i perspektywicznych zastosowaniach. Zgłoszone rośliny oceniło profesjonalne jury. Swojego laureata wybrali także dziennikarze oraz miłośnicy roślin w plebiscycie organizowanym na Facebooku i/lub Instagramie.
W tym roku największym wygranym okazał się miskant chiński ‘Lady in Red’PBR, odmiana wyhodowana i zgłoszona przez Szkółkę Słowińscy. „Kobieta w czerwieni” zdobyła złoty medal w Konkursie Roślinnych Nowości, wygrała Internetowy Plebiscyt Konkursu Roślinnych Nowości i otrzymała wyróżnienie dziennikarzy.
Drugie złoto powędrowało do Szkółki Zymon, która zgłosiła do konkursu dereń kousa FLOWER TOWER.
Srebrnymi medalami nagrodzono trzy rośliny: dereń biały NIGHTFALL (Szkółki Kurowski), bez czarny LACED UP (Szkółka Szmit), turzyca pospolita BALAYAGE (Ogrody o Zielonych Progach Przemysław Godlewski – Szkółka Bylin).
Brązowy medal wręczono Szkółkom Kurowski za krzewuszkę cudowną VINHO VERDE.
Trzy rośliny zdobyły wyróżnienia. Są to: golteria FLORRY (Szkółka Majewscy), rozchodnik wielki LA VIE EN ROSE (Gospodarstwo Specjalistyczne Panek) i hortensja piłkowana DAREDEVIL (Sunny Plants Szkółka Krzewów Ozdobnych Mateusz Milczyński).
Szczegółowe opisy nagrodzonych roślin można przeczytać w artykułach „Konkurs Roślinnych Nowości – czy zwycięzca jest wśród krzewów? i „Konkurs Roślinnych Nowości – kandydatki wśród bylin i pnączy”.
Najbardziej zielona wystawa w Polsce? A może najbardziej kolorowa?
Podczas uroczystego otwarcia padło stwierdzenie, że „ZIELEŃ TO ŻYCIE” jest najbardziej zieloną wystawą w Polsce. Pokuszę się o stwierdzenie, że już nie… bo staje się coraz bardziej kolorową wystawą. Co cieszy! Bo w ofercie szkółek już nie dominują rośliny iglaste z żywotnikiem zachodnim ‘Smaragd’ na czele. Pierwsze skrzypce zaczęły grać gatunki liściaste i byliny, które obecnie są najbardziej wyróżniającą się grupą roślin ozdobnych.
Gatunki iglaste też oczywiście są – i dobrze, bo zawsze będą pożądane w ogrodach, a w niektórych miejscach w miastach – niezastąpione. O ile w poprzednich latach na pierwszy plan wysuwała się oferta hortensji bukietowych, o tyle w tym roku można było „odpocząć” od ich widoku. Były, ale nie przytłaczały.
Oferta szkółek była wyjątkowo różnorodna, pokazywała bogaty asortyment roślin ozdobnych. Wielu wystawców zaprezentowało go w formie kompozycji, które najbardziej przemawiają do wyobraźni zwiedzających. Widoczny był też powiew egzotyki – już nie tylko bananowce i lagerstremie, ale też eukaliptusy, palmy oraz drzewka oliwne.
Wystawa „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2024. Powiew świeżości
Wystawcy z ofertą roślin i środków produkcji skupieni byli w jednej hali EXPO XXI. W drugiej zorganizowano salę wykładową (co było dobrym posunięciem, bo ułatwiło dotarcie na czas na wykłady) oraz stoiska jednego wydawnictwa i firmy oferującej program do projektowania ogrodów.
Wśród szkółek oferujących rośliny widoczne było przetasowanie – zabrakło kilku dotychczas bardzo widocznych na tej wystawie firm, ale pojawiły się te, które dawno nie uczestniczyły w wystawie, a nawet – całkiem nowe. Do tych ostatnich należy szkółka Zielony Gaj prowadzona przez młodziutkie małżeństwo, specjalizujące się w produkcji grabów i buków na żywopłoty.
Na uwagę zasługuje nie tylko oferta, ale i fakt, że ktoś ma odwagę założyć w obecnych czasach szkółkę od zera i coraz lepiej radzi sobie na rynku. Po raz pierwszy na targach zaprezentowała się firma Growtent, oferująca m.in. środki do profesjonalnej produkcji roślin (np. pojemniki Root Pouch). Wśród firm, które pojawiły się w Warszawie po latach, były m.in. Szkółka Roślin Wrzosowatych Majewscy, Syngenta Flowers z ciekawą koncepcją sprzedaży ciemierników oraz szkółka Teodorkiewicz z ofertą szkółkarskiej „młodzieży”.
Wyraźnie skromniejsza była natomiast reprezentacja firm oferujących środki produkcji. Niezawodnie pojawiły się m.in. przedsiębiorstwa: Malva Mayek (z atrakcyjną ofertą etykiet), Ceres International Sp. z o.o., MZ Forma, AGRO-SUR, Floser, ANMA, Don-Kwiat, Elkner Service, Euroflora, Agro Care, Agrimpex, Agro-Sorb.
Bardziej szczegółowe informacje odnośnie oferty szkółek i innych obecnych na wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2024 przedstawimy już wkrótce. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tegorocznej wystawy.