Od 4 do 6 listopada 2024 r. na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego „Ciepłucha” w Konstantynowie Łódzkim trwała wystawa szkółkarska o charakterze B2B – Zielony ShowRoom. To była jubileuszowa, dziesiąta edycja tego wydarzenia, które łączy w sobie wiele zalet. Należą do nich m.in. szeroki asortyment roślin, możliwość obejrzenia towaru „na żywo” oraz okazja do podtrzymania relacji biznesowych.
Atutem wystawy Zielony ShowRoom jest też duża powierzchnia wystawiennicza (7500 m2), co przy takiej liczbie uczestniczących szkółek (11 gospodarstw) daje znaczne większe możliwości zaprezentowania asortymentu niż typowe wystawy. Nie ma tu też zaaranżowanych ekspozycji. Wybrany towar ustawiony jest w prosty i czytelny sposób, ułatwiający poruszanie się w ofercie i złożenie zamówienia. Tu padają konkrety w postaci zamówień, co niezwykle cenią sobie uczestnicy tej imprezy.
Zielony ShowRoom – jedenaście czołowych polskich szkółek
Jak wspomina Anna Ciepłucha-Kowalska, początkowo „Zielony ShowRoom” odbywał się zimą i był po prostu dniami otwartymi Gospodarstwa Szkółkarskiego „Ciepłucha”. W kolejnych latach do wystawy dołączali nowi wystawcy. Obecnie ich grono powiększyło się do 11 czołowych polskich szkółek. Są to:
- Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha
- Szkółka Krzewów Ozdobnych Zymon
- Clematis – Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o.
- Szkółki Ważyńscy (Adam Ważyński, Marcel Ważyński)
- Szkółki Kurowscy
- Gospodarstwo Specjalistyczne Panek
- Szkółka Szmit
- Szkółka Roślin Ozdobnych Nowacki
- Szkółka Żabieniec
- Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Acrocona
- Hurtownia Szkółkarska J. Z. W. CUR
W ubiegłym roku oferta tej wystawy rozszerzyła się o pojemniki, podłoża, akcesoria ogrodnicze i rośliny wykorzystywane do dekorowania wnętrz (te oferuje Gospodarstwo Ogrodnicze Turscy).
Zielony ShowRoom to możliwość wyboru
Wystawa ta powstała, aby ułatwić zakup roślin odwiedzającym wystawę. Są to głównie przedstawiciele centrów ogrodniczych i osoby związane z handlem detalicznym roślin. Dzięki dużej rozpiętości oferty szkółek-wystawców mogą kompleksowo zaopatrzyć własne punkty sprzedaży. Od roślin sezonowych, przez byliny i trawy ozdobne, pnącza, krzewy i drzewa ozdobne po odmiany owocowe kierowane na rynek hobbistyczny (do uprawy w ogrodach przydomowych).
Oferta uczestniczących w imprezie szkółek w pewnym zakresie pokrywa się, ale odbiorcy mają okazję porównać te same gatunki i odmiany pod względem różnej wielkości pojemników czy sposobu podania towaru. Czasem okazuje się, że ten sam berberys, oferowany w barwnej doniczce, z atrakcyjną etykietą i podłożem wyściółkowanym estetycznym materiałem – choć droższy, może się okazać wydatkiem wartym poniesienia. Wystawa ta znacznie przyspiesza proces zakupowy – bez konieczności odwiedzania poszczególnych szkółek, co zajmuje dużo czasu. Na miejscu w Konstantynowie Łódzkim dostępna jest fachowa kadra – sami szkółkarze i ich pracownicy, chętnie dzielą się wiedzą, co pozwala unikać błędów zakupowych.
Zielony Klub ShowRoom
To nowa, zainicjowana przez organizatorów i uczestników Zielonego ShowRoomu, internetowa platforma wymiany wiedzy między producentami a odbiorcami roślin. Umożliwi ona zainteresowanym dostęp do filmów szkoleniowych, przygotowanych przez szkółkarzy. W materiałach znajdą się informacje o nowościach, ciekawych taksonach oraz wskazówki dotyczące uprawy danych roślin ozdobnych. Jej celem jest ułatwienie zdobycia cennej wiedzy głównie przez pracowników centrów ogrodniczych. To z kolei ma im pomóc lepiej sprzedawać rośliny i udzielać klientom oczekiwanych informacji – informowała A. Ciepłucha-Kowalska. Osoby, które przystąpią do Zielonego Klubu ShowRoom będą miały możliwość odwiedzenia tej wystawy w pierwszym dniu – będzie on zarezerwowany tylko dla nich.
Nowości roślinne
To zawsze interesujący temat właścicieli centrów ogrodniczych. Powód? Ich klienci najczęściej pytają o nowości. Aby zatem ich przyciągnąć do własnych punktów sprzedaży, w asortymencie powinny się pojawić nowe odmiany roślin ozdobnych. Aby ułatwić gościom wystawy ich wyszukiwanie, każda szkółka wyeksponowała je na niewielkiej wyspie w łączniku między tunelami wystawowymi.
W tym roku wśród nich znalazły się m.in.
Rozplenica wschodnia ‘Fairy Tails’ (szkółka Żabieniec)
Bambus Pleioblastus chino ‘Tsuboi’ (szkółka Nowacki)
Kolekcja roślin przyjaznym zapylaczom oraz kolekcja roślin odpornych na suszę (Gospodarstwo Specjalistyczne Panek)
Grupa Trzy Szlachcianki różanecznika (szkółka Ciepłucha)
Błotnia leśna (szkółki Ważyńscy)
Hortensja ogrodowa ‘Elfy’ (szkółki Ważyńscy)
Zielony ShowRoom: Przegląd rynkowej oferty
Uczestnicy wystawy pochodzą z różnych rejonów Polski i miewają tym samym inne spostrzeżenia na daną roślinę lub trendy w sprzedaży. To, co u jednego szkółkarza nadal sprzedaje się jak ciepłe bułeczki, u drugiego nie cieszy się już dużym zainteresowaniem.
Hortensje
W Szkółkach Ważyńscy sukcesywnie zwiększa się oferta roślin liściastych na rzecz „iglaków”. Odbiorcom detalicznym przestały przeszkadzać opadnięte liście. Doceniają za to zmienność gatunków liściastych, ich kwitnienie oraz jesienne przebarwienia liści – poinformował Adam Ważyński.
Niezmiennie dużą popularnością cieszą się hortensje bukietowe. Szkółkarz poleca zwłaszcza kolekcję Living Creations®, której hodowcą jest Alex Schoemaker. To bardzo wartościowe kreacje – podkreślał szkółkarz. Wśród najciekawszych kreacji wymienił Living Pinky Promise® o zwartym pokroju i umiarkowanej sile wzrostu (wysokość do 70 cm). Ciemne pędy są sztywne, z łatwością utrzymują okazałe kwiatostany, które zmieniają barwę od białej po różowoczerwoną. Kremowymi, okazałymi, gęstymi kwiatostanami uwagę zwraca odmiana Living Cotton Cream®. Zaczyna ona kwitnąć w czerwcu, a pędy zakończone kwiatostanami wyrastają aż do końca września. A. Ważyński zwrócił też uwagę na odmianę Living Little Rosy®, która przy gęstym sadzeniu może pełnić rolę rośliny okrywowej. Bardzo obficie i długo kwitnie. Kwiatostany są kremowe, potem białe, różowieją, a pod koniec sezonu kwitnienia stają się ciemnoróżowe.
Coraz większym zainteresowaniem klientów detalicznych cieszą się rośliny o mniejszych rozmiarach i zwartym pokroju. Takie, które będą przydatne do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, a nawet w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Dlatego w asortymencie naszej szkółki takie taksony będą się pojawiać w coraz większym wyborze – stwierdził producent.
Hortensje bukietowe cieszą się raczej wciąż sporym zainteresowaniem, ale nie odnotowuje się już takiego dużego popytu jak 2-3 lata wcześniej. Cieszy natomiast wprowadzanie przez coraz więcej szkółek do oferty hortensji dębolistnej i jej odmian, które zdobią nawet poza fazą kwitnienia. Teraz, jesienią, ich liście pięknie się przebarwiają – od czerwonego po burgundowy.
Najbardziej kolorowa oferta sezonowa
Najbarwniejsze miejsce na wystawie Zielony ShowRoom zwykle należy do Gospodarstwa Specjalistycznego PANEK. A to za sprawą oferowanych roślin. Firma ta specjalizuje się w produkcji roślin sezonowych – bylin, balkonowo-rabatowych, ziół itd. Swoją ofertę kieruje do odbiorców hurtowych, którzy otrzymują atrakcyjnie podany towar na wózkach. W Konstantynowie Łódzkim właściciele centrów ogrodniczych mogą się też zainspirować sposobami prezentacji roślin. W tym roku na osobnych stołach pogrupowano rośliny o podobnych kolorach kwiatów, pędów czy liści. Zachwycały wciąż pięknie prezentujące się o tej porze rudbekie, jeżówki, alstremerie czy żurawka HIP HIP HOORAY, która zdobi ciemnobordowymi liśćmi, ale przede wszystkim obficie, różowo kwitnie. Rośliny te umiejętnie skomponowano z ozdobnymi trawami, hortensjami, chryzantemami czy paprociami.
Wyeksponowano też kapusty ozdobne, które znakomicie nadają się do kompozycji jesiennych. Tym, którzy wybierają gotowe rozwiązania lub brakuje im umiejętności zestawiania roślin, gospodarstwo oferuje gotowe jesienne kompozycje. Nowością w ofercie tej firmy – poza brandami „Rośliny przyjazne zapylaczom” i „Rośliny odporne na suszę” jest kolekcja „Kwitnące ogrody – bukiet dla Ciebie”. Są to kompozycje w pojemnikach z kwitnących roślin jednorocznych (np. cynii, lwiej paszczy, szarłatu) i bylin (jeżówek, rudbekii, gary, dzielżanu). Takie zestawy oferowane są w większych pojemnikach, gotowych do ustawienia na balkonach lub tarasach.
W rytmie rynku
Szkółka Clematis – Źródło Dobrych Pnączy kojarzona jest przede wszystkim z szeroką ofertą pnączy, w tym powojników (także licznych odmian uzyskanych przez Szczepana Marczyńskiego). O kilku lat rozszerza ona asortyment o wybrane krzewy. Oferowane są one pod trzema koncepcjami marketingowymi: More Than® Flowers (obejmująca krzewy o atrakcyjnych kwiatach), More Than® Leaves (ozdobne z liści) oraz More Than® Fruits (o jadalnych owocach). Wszystkie rośliny produkowane są w barwnych doniczkach, a ustawione na wózkach CCC – według cechy użytkowej na półce – są ciekawą propozycją dla centrów ogrodniczych czy mniejszych sieci, które w prosty i zarazem atrakcyjny sposób mogą zaoferować właścicielom ogrodów przydomowych ciekawy zestaw roślin.
Zielony ShowRoom to zawsze miejsce premier nowych odmian powojników wyhodowanych przez Szczepana Marczyńskiego. W tym roku zaprezentowano m.in. ‘Sweet Morning’PBR o dużych, białych, pachnących kwiatach, ‘Anna’s Choice’PBR o pełnych i półpełnych, fioletoworóżowych kwiatach (obie z grupy wielkokwiatowych wcześnie kwitnących). Warte uwagi są wciąż mało popularne w Polsce powojniki bylinowe z grupy Integrifolia, które są łatwe w uprawie, obficie kwitną, a ich kwiaty mogą być ścinane do wazonu. Nowości to: ‘Expander’PBR (kwiaty duże, czerwonoróżowe), ‘Mystic River’PBR (fioletowe kwiaty z ciemniejszym pasem pośrodku działek) i ‘Sweet Wave’PBR (bardzo zdrowa, kwiaty są niebieskofioletowe, pachnące)
Barwna jesień
Feeria jesiennych barw krzewów przeplatała się z kolorami lata na stoisku szkółki Szmit. Na froncie ekspozycji żółtymi kwiatostanami zdobiła nawłoć pomarszczona ‘Fireworks’. Są one intensywnie żółte, osadzone na końcach łukowato wygiętych pędów i kojarzą się z fajewerkami. Rośliny mają zwarty pokrój. Magdalena Szmit rekomendowała ponadto odmianę ‘Hiddigeigei’ nawłoci o jaskrawo żółtych liściach wiosną, które rozjaśniają każdą rabatę. Pokazano też ciekawe odmiany śnieguliczki. FIESTA BERRY to nowa odmiana śnieguliczki Chenaulta o drobnych, kremowo obrzeżonych liściach, znakomicie znosząca cięcie i dobrze się komponująca z większością krzewów i bylin. Z kolei mieszańcowa odmiana Symphony Rave przyciąga uwagę dwubarwnymi, kremowo-różowymi owocami.
Zamiast bukszpanu
Wielu szkółkarzy wskazywało na duże zapotrzebowanie na rośliny zimozielone, które mogłyby zastąpić bukszpan. Ten zdziesiątkowała m.in. ćma bukszpanowa, przez co zmęczeni walką z tym szkodnikiem klienci usunęli zamierające egzemplarze tego krzewu z ogrodu i poszukują jego godnego zamiennika. O to trudno. Z roślin zimozielonych triumfy święci obecnie laurowiśnia wschodnia, która sadzona jest w znacznych ilościach w całej Polsce – nawet w formie żywopłotów. Z informacji Katarzyny Rokity ze Szkółek Kurowscy wynika, że klienci poszukują konkretnych odmian laurowiśni. Do najpopularniejszych z oferty szkółki z Końskowoli należą ‘Novita’, ‘Rotundifolia’ i ‘Zsófi’ PBR Filigrow Sofia®. Zainteresowanie odbiorców wzbudza też odmiana ‘Piranha’ o ząbkowanych liściach. Została ona wyselekcjonowana jako siewka odmiany ‘Otto Luyken’, ma podobny charakter wzrostu, ale jest znacznie mniej podatna na dziurkowatość liści.
Według K. Rokity wzrosło w ostatnim czasie zainteresowanie cisami, które Szkółki Kurowscy promują od lat – także odmiany własne. Na uwagę zasługuje zwłaszcza odmiana ‘Tymon’ cisa pośredniego. Świetnie nadaje się na niskie, zimozielone żywopłoty. Dzięki niezwykłej sile regeneracji, znakomicie znosi cięcie.
Coraz więcej sprzedaje się też ostrokrzewów, co wpłynęło też na zwiększenie ich produkcji w szkółkach. Do uprawy w całym kraju poleca się ostrokrzew Meservy, m.in. odmiany ‘Blue Prince’, ‘Blue Princess’. W cieplejszych rejonach Polski Zachodniej dobrze się sprawdzi także ostrokrzew kolczasty, m.in. odmiany ‘Alaska’, ‘Madame Briot’ czy LITTLE PIRATE® o ciemnofioletowych liściach jesienią.
Pozostałe, warte uwagi ciekawostki
Na stoisku szkółki Acrocona, której wizytówką są cisy oferowane w różnych odmianach i wielkościach, uwagę wzbudzała poncyria trójlistkowa. Głównie z uwagi na bardzo długie, ostre i twarde kolce. Roślina ta znosi spadki temperatury do –18 stopni Celsjusza, ale w młodości warto ją chronić przed przemarznięciem. Jej atutem są intensywnie pachnące kwiaty.
W ekspozycji szkółki Zymon największą uwagę wzbudzała skalnica zarzyczkolistna – grupa Dancing Pixies®. Trzeba przyznać, że kwitnące byliny o tej porze roku są rarytasem. Te miododajne rośliny bardzo ładnie prezentują się w jesiennych kompozycjach. Oferta tego gospodarstwa znana jest z szerokiego wyboru magnolii. Na uwagę zasługuje coraz większa produkcji magnolii wielkokwiatowej o zimozielonych liściach, która radzi sobie w warunkach klimatycznych Polski coraz lepiej. Kolejnym „znakiem rozpoznawczym” tego gospodarstwa są ciemierniki – kolejne atrakcyjne byliny kwitnące nie wtedy, co większość.
Więcej zdjęć z 10. edycji wystawy Zielony ShowRoom w naszej galerii.