Drzewka i krzewy owocowe na rynek detaliczny

Autor: Mirosław Maziarka

Archiwum Szkółkarstwa

Obecnie sprzedaż ozdobnego materiału szkółkarskiego opiera się głównie na roślinach w pojemnikach. Na zachodzie Europy (gdzieniegdzie już i w Polsce) w ten sposób coraz częściej oferowane są również krzewy oraz drzewka owocowe (fot. 1). Nowoczesne centra ogrodnicze i markety budowlano-ogrodnicze rezygnują ze sprzedaży sadowniczego materiału nasadzeniowego z nagimi korzeniami na rzecz roślin w pojemnikach.

Handel tym ostatnim towarem jest bowiem wygodniejszy, poza tym mniejsze są straty wynikające, np. z przesuszenia roślin oraz, co bardzo ważne, materiał w pojemnikach można oferować przez dłuższy okres. Sprzedaż takich drzew i krzewów owocowych wzrasta głównie w okolicach dużych miast. W rejonach biedniejszych w dalszym ciągu klienci kupują dużo więcej roślin z nagimi korzeniami, gdyż jest to znacznie tańszy materiał.

Fot. 1. Na zachodzie Europy zwiększa się sprzedaż drzew owocowych w pojemnikach

Asortyment do przydomowych ogródków

Oferta odmian drzew owocowych sprzedawanych w pojemnikach różni się znacznie od tego polecanego do towarowej uprawy. W pierwszym przypadku sprzedaje się bowiem wiele starych, ale dobrze znanych odmian. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się także odmiany odporne na parcha czy mączniaka jabłoni.
W przypadku drzew owocowych handluje się głównie tymi wyprodukowanymi na słabo rosnących podkładkach. U jabłoni wykorzystuje się w tym celu głównie M 9, M 26 i M 27, odmiany z grupy „Ballerina” (fot. 2) uszlachetniane są przeważnie na M 7. Grusze okulizuje się na pigwie. Dla czereśni ostatnio coraz częściej używa się podkładek z serii Weiroot i GiSeLA.

Fot. 2. Dużym zainteresowaniem cieszą się kolumnowe odmiany jabłoni, tzw. Balleriny

W handlu znajdują się głównie dobrze wyrośnięte rośliny z ładną koroną na wysokości około 50–70 cm. Oferowane są także drzewka z koroną uformowaną w palmetę lub podwójne „U” (fot. 3). Taki materiał produkuje się dosyć długo — 4–5 lat. Jednak, pomimo wysokiej ceny, dobrze się sprzedaje.

Fot. 3. Dostępne są także drzewka o innych formach korony – tutaj podwójne „U”

Z drzew ziarnkowych i pestkowych oferowanych w kontenerach na zachodzie Europy najwięcej sprzedaje się jabłoni. W dalszej kolejności plasują się grusze, a następnie czereśnie i śliwy. Z krzewów owocowych dominują formy pienne porzeczek i agrestu.

Produkcja drzewek i krzewów w pojemnikach

W wielu szkółkach materiałem wyjściowym do produkcji drzewek owocowych w pojemnikach są przeważnie jednoroczne okulanty lub gorszej jakości drzewka dwuletnie. W przypadku brzoskwiń czy moreli używa się także podkładek ze śpiącym oczkiem. Jeden i drugi materiał wykopuje się z pola jesienią lub wczesną wiosną i przewozi do chłodni. Z drzewek do dalszej produkcji wybiera się tylko te z prostym przewodnikiem. Wiosną rośliny sadzi się do 10- lub 12-litrowych pojemników. Krzewy owocowe uprawia się przeważnie w 3,5-litrowych doniczkach.
Do produkcji roślin sadowniczych w pojemnikach używa się głównie substratu torfowego, niekiedy z dodatkiem innego komponentu (ostatnio często bywa nim kompost z trocin). Materiał w pojemnikach umieszcza się na matach szkółkarskich typu Mypex (agrotkanina) lub na czarnej folii. Do niedawna drzewka nawadniano za pomocą minizraszaczy podkoronowych. Ostatnio jednak stosuje się głównie nawadnianie kroplowe (fot. 4).

Fot. 4. Drzewka owocowe produkowane w pojemnikach nawadniane za pomocą linii kroplujących

W niektórych szkółkach wprowadzono fertygację, natomiast tam, gdzie linią kroplującą podaje się tylko wodę, do podłoża dodaje się zwykle nawozu o spowolnionym działaniu (np. Osmocote Plus 3–4-miesięczny). Drzewka w pojemnikach uprawia się około sześciu miesięcy i jesienią, już od września, przeznacza do sprzedaży. (Deutsche Baumschule 10/98, Obst- und Weinbau 8/98).

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.