Odejdziemy od rosyjskich surowców?

węgiel
fot. Adobe Stock

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na dzisiejszej konferencji prasowej (30 marca 2022 r.) odejście od rosyjskiej ropy i gazu. Jednocześnie wezwał KE do ustanowienia podatku od rosyjskich węglowodorów. „Nałożymy całkowite embargo na węgiel z Rosji. Mam nadzieję, że w kwietniu, najpóźniej w maju, nastąpi całkowite odejście od rosyjskiego węgla – dodał M. Morawiecki.


Jak zaznaczył premier, plan odejścia od węgla z Rosji rząd przyjął mimo braku zgody UE. Kierujemy ją do parlamentu i wraz z podpisem prezydenta nałożymy całkowite embargo na węgiel. Mam nadzieję, że cała polska klasa polityczna i polskie media wesprą to działanie, pomimo że nie ma jeszcze zgody UE na zablokowanie importu rosyjskiego węgla – zapowiedział Morawiecki. Zaapelował też, by inne kraje UE zrobiły to samo. Dlatego wzywam KE do tego, żeby ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów. Chcemy, by tak wyglądały zasady gospodarcze na jednolitym rynku europejskim. Nie może być już powtórki z działań krajów zachodnich, zbrodniczej polityki uzależniania się od Rosji, która mogła dzięki temu budować swój arsenał wojenny – podkreślił Morawiecki.
Morawiecki zaznaczył, że wprowadzenie embarga może oznaczać wyższe ceny surowców, ale celem jest niezależność energetyczna. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że import węgla z Rosji wyniósł w poprzednim roku 8 mln ton, a w 2019 r. – 12 mln ton. Jesteśmy w stanie szybko odejść od tego importu. Zwiększenie polskiego wydobycia, ale także import z Australii, RPA, Kanady i innych kierunków zamorskich, w krótkim czasie pozwoli nam te zapasy uzupełnić – zapewniała minister Moskwa.

Żródło: pap.pl, Business Insider Polska

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.