Nie wiesz, co zrobić ze ścinkami po koszeniu trawy? Dobrym pomysłem będzie mulczowanie trawnika! Wystarczy rozdrobnić źdźbła i wykorzystać je jako nawóz – pokos nie tylko wraca do gleby, ale też ogranicza odparowanie wody. Taki zabieg jest szczególnie cenny podczas długich, bezdeszczowych tygodni.
Mulczowanie trawy – co to za zabieg?
Zastanawiasz się, co to jest mulczowanie i na czym właściwie polega? Mulczowanie trawy to nic innego jak dokładne rozdrobnienie skoszonej trawy przez kosiarkę. Urządzenie wyłapuje źdźbła, a następnie tnie je na niewielkie kawałeczki. Dzięki temu powstaje naturalny nawóz, który kosiarka mulczująca rozrzuca równomiernie po działce. Funkcja sprawia, że nie trzeba martwić się, co zrobić ze skoszoną trawą.
Dlaczego warto przeprowadzać mulczowanie trawnika? Jest to doskonały sposób na ograniczenie nadmiernego odparowywania wody. Rozdrobnione źdźbła osadzają się na ziemi, pozwalając dłużej utrzymać wilgotność gleby. Ten zabieg pielęgnacyjny jest pomocny zwłaszcza latem lub podczas długich, bezdeszczowych tygodni. Mulczowanie trawy przyczynia się też do poprawy wyglądu samego trawnika – z czasem staje się on gęstszy i bardziej zielony.
Ścinki po skoszeniu trawy – darmowy, ekologiczny nawóz
Mogłoby się wydawać, że ścinki po koszeniu nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Nie jest to jednak prawda – skoszoną trawę można z powodzeniem wykorzystać jako darmowy i ekologiczny nawóz do trawnika. Ten naturalny surowiec jest bogaty w wiele wartościowych składników, które doskonale odżywiają rośliny: 50 kg ściętej trawy może dostarczyć glebie ok. 2 kg azotu, ok. 1 kg fosforu i ok. 2 kg potasu. Pozwala to pokryć nawet 25% rocznego zapotrzebowania trawnika na nawóz.
Zabieg ten znacznie zmniejsza potrzebę nawożenia działki, niwelując jednocześnie koszty utrzymania ogrodu. Zaletą tego ekologicznego sposobu jest też podtrzymywanie wilgotności gleby, a co za tym idzie – zmniejszenie potrzeby podlewania roślin. Kosiarka z mulczowaniem pozwoli więc nie tylko właściwie odżywić trawnik, ale także przełoży się na dużą oszczędność wody. Dodatkowo, nie musisz zastanawiać się już, co zrobić ze ścinkami po koszeniu, a tym samym płacić za ich wywóz czy inwestować w kompostownik. Trzeba przyznać, że mulczowanie trawy jest świetnym rozwiązaniem, które pomoże Ci zadbać o piękny wygląd ogrodu i kondycję portfela.
Przeczytaj także: Co zrobić ze skoszoną trawą? Poradnik RYOBI
Kosiarka z funkcją mulczowania na akumulator
Nie musisz mulczować trawnika przy każdym koszeniu. Jeśli źdźbła rosną szybko i potrzebują częstego podcinania, pokos nie zdąży się rozłożyć, przez co zacznie gnić, niszcząc nową trawę. Zamiast każdorazowego korzystania z funkcji mulczowania, obserwuj swój trawnik, aby prawidłowo zadbać o jego potrzeby. Podczas mulczowania trawę skracaj do około 1/3 jej wysokości. W tym zadaniu pomoże Ci kosiarka akumulatorowa z funkcją mielenia trawy marki RYOBI®. Ten nowoczesny sprzęt posiada 5-stopniową jednopunktową regulację wysokości oraz szerokość koszenia 51cm. Nowoczesna kosiarka z funkcją mulczowania idealnie sprawdzi się w dużych ogrodach, ułatwiając pielęgnację obszernej działki.
>>Dowiedz się więcej: Kosiarka z mulczowaniem trawy – poznaj sekret idealnego trawnika!
Wszechstronność zastosowania to nie jedyny atut kosiarki mulczującej RYOBI®. Zasilanie akumulatorowe sprawia, że urządzenie pracuje bardzo cicho w porównaniu do głośnych modeli spalinowych. Jednocześnie wyróżnia się podobną wydajnością, którą zapewnia bezszczotkowy silnik 36V. Kosiarka do mulczowania trawy nie emituje szkodliwych spalin, a akumulator 4.0 Ah pozwala pracować nią w niemal każdym miejscu. Dzięki temu możesz wykonywać mulczowanie działki bez obawy o dostęp do sieci elektrycznej.
Jak przerobić kosiarkę na mulczowanie?
Akumulatorowa kosiarka mulczująca doskonale sprawdza się w ogrodzie. Pojawia się jednak pytanie, czy można zmodyfikować zwykłe urządzenie, aby dodać nową funkcję. Zatem, jak przerobić kosiarkę na mulczowanie? Teoretycznie wystarczy odpowiednio ustawić wysokość cięcia, zdjąć kosz na ścinki i kosić trawę bez niego. W rzeczywistości jednak efekt nie będzie zadowalający. Gruba warstwa kiepsko rozdrobnionej trawy może powodować gnicie oraz filcowanie się darni, utrudniając wzrost roślin. Co więcej, może prowadzić też do zanikania trawy i powstawania nieestetycznych plam na trawniku.
Najtańsze urządzenie tego typu kosztuje ok. 500-1000 złotych. Jeśli jednak chcesz kupić wydajną kosiarkę mulczującą z akumulatorem, musisz przygotować się na wydatek 2-3 tysięcy złotych. Inwestycja ta szybko się zwróci, jeśli weźmiesz pod uwagę oszczędność nawozu i wody niezbędnej do podlewania.
Jak działa kosiarka mulczująca?
Urządzenia do mulczowania trawy mają specyficzną budowę, która umożliwia prawidłowe przeprowadzenie tego zabiegu pielęgnacyjnego. Nóż do kosiarki mulczujący wyłapuje źdźbła, które rosną przy krawędziach i precyzyjnie przycina trawę, nie powodując strzępienia. Koszenie nie wymaga dużego wysiłku, dlatego można wykonywać je nawet na nierównym terenie. Czym jeszcze różni się kosiarka mulczująca od zwykłego urządzenia? Nie posiada ona otworu na pokos, dlatego ścięta trawa wiruje pod jej kopułą. Specjalne noże do mulczowania trawy tną ją na bardzo drobne kawałki, a następnie rozrzucają równomiernie po trawniku.
Jak często kosić trawnik kosiarką mulczującą?
Funkcja mulczowania ułatwia pielęgnację trawnika, przyspieszając jego wzrost. Warto więc wziąć pod uwagę to, że niezbędne będzie nie tylko regularne, ale też częstsze koszenie trawy – nawet dwa razy w tygodniu. Systematyczne mulczowanie trawnika wskazane jest zwłaszcza w przypadku gleb piaszczystych lub jałowych. Zabieg ten pozwoli poprawić właściwości ziemi, zwiększając szanse na piękny, zielony dywan w ogrodzie.
Zanim przystąpisz do działania, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących stanu trawnika. Trawa powinna być sucha, młoda i zdrowa. Lepiej nie wykonywać mulczowania, gdy źdźbła są zbyt długie, a trawnik usiany jest chwastami, kwiatostanami albo naroślami nasiennymi. Pamiętaj, że grube, stare i przesuszone łodygi rozkładają się znacznie dłużej, co może powodować gnicie trawy.
Mulczowanie trawnika. Podsumowanie
Systematyczne mulczowanie trawy zapewnia spektakularne efekty. Perfekcyjnie skoszony i zadbany trawnik z czasem zaczyna przypominać gęsty, intensywnie zielony dywan. Piękny wygląd działki rozwiewa więc wszystkie wątpliwości dotyczące zakupu kosiarki mulczującej. Dzięki niej możesz nie tylko kosić trawę, ale także właściwie zadbać o potrzeby roślin. Pielęgnacja regularnie koszonego i mulczowanego trawnika nie wymaga siły oraz dużych nakładów finansowych. Naturalny nawóz zmniejsza zapotrzebowanie na odżywki przyspieszające wzrost. Osadzające się na glebie ścinki pozwalają natomiast utrzymać właściwą wilgotność i ograniczyć zużycie wody.
RYOBI jest światowym producentem elektronarzędzi i liderem rozwiązań akumulatorowych w segmencie DIY. Od ponad 25 lat posiada szeroki wybór narzędzi akumulatorowych, niezmiennie kompatybilnych z systemem akumulatorów RYOBI ONE+, który można stosować w szerokiej gamie ponad 200 produktów. Gama produktów RYOBI dedykowana jest dla domu, ogrodu, motoryzacji, rękodzieła, rzemiosła, rekreacji i wielu innych zastosowań. Z RYOBI pracujesz bez kabli, bez hałasu, bez spalin, na pełnej mocy!
Artykuł sponsorowany RYOBI®