Wczesną wiosną, między 1 marca a 14 kwietnia 2024 r., już po raz dwudziesty pierwszy w Saksonii odbywa się Ogólnoniemiecka Wystawa Kamelii „Deutsche Kamelien-Blütenschau”. Corocznie organizuje ją w salach zamkowych Ogród Botaniczny w Pirna-Zuschendorf (Botanische Sammlungen Landschloss Pirna–Zuschendorf, tzw. Kamelienschloss). W tym roku współorganizatorem wystawy jest Środkowoniemieckie Towarzystwo Kameliowe (Mitteldeutsche Kameliengesellschaft), dlatego jej program jest bogaty i obejmuje też szkółkarski region Pillnitz.
Wystawa kamelii – najstarsza kolekcja w Europie
Główną bohaterką tegorocznej edycji wystawy pt. „Młoda, ponadstuletnia” (Jung mit über 100 Jahren) będzie najstarsza europejska kolekcja kamelii (Camellia), która od 1916 r. znajduje się w zbiorach botanicznych wiejskiego zamku Pirna-Zuschendorf. Mimo swojego sędziwego wieku (w naszym, ludzkim rozumieniu to już starość) uznaje się ją za młodą, ponieważ w naturze kamelie żyją nawet 1000 lat. Wydaje się nieprawdopodobne, że krzewy te przetrwały ponad 100 lat trudnej historii: dwie wojny światowe, kryzysy gospodarcze, polityczne rewolty, nacjonalizację i restrukturyzacje. Mimo niewyobrażalnych problemów ogrodnicy pasjonaci uratowali tę kolekcję obejmującą ponad 140 odmian.
Historia kolekcji kamelii
Do 1945 r. niemiecka produkcja kamelii znajdowała się głównie w rękach słynnego rodu szkółkarskiego Seidel. Poczuwając się do odpowiedzialności za wielowiekową tradycję ogrodniczą firmy, nawet w najtrudniejszych latach otaczali kolekcję kamelii szczególną ochroną. Protoplastą tego ogrodniczego rodu był Johann Heinrich Seidel (1744–1815), królewski ogrodnik w Dreźnie. Jego syn Jacob Friedrich (1790–1860) jako pierwszy w Niemczech rozwinął produkcję kamelii. Heinrich Seidel (1864–1934), czwarte pokolenie tego rodu, w chwili gospodarczego kryzysu zadbał, by kolekcja znalazła nowego opiekuna. Seidlowskie odmiany kamelii trafiły do niedalekiej Pirny, w której rosły już cztery okazy z 1885 r. Nowym opiekunem kolekcji został główny ogrodnik, legendarny Bernhard Lauterbach, nazywany strażnikiem kamelii, który swą ogrodniczą służbę pełnił 38 lat. Obecnie jest nim Botanische Sammlungen Landschloss Pirna–Zuschendorf Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, a właścicielem – Wolne Państwo Saksonii. Jej utrzymanie współfinansowane jest przez Saksońskie Ministerstwo Rolnictwa, Starostwo Powiatowe i inne podmioty.
Kolekcja kamelii wysoka rangą
W 1956 r. Urząd ds. Odmian Roślin uznał tę szczególnie cenną kolekcję za historyczne dziedzictwo narodowe NRD i objął ochroną. Jest też pierwszą niemiecką kolekcją ogrodniczą, której Państwowy Urząd Ochrony Zabytków przyznał w 1993 r. status „Denkmalschutz” i objął państwową ochroną. Szczególne słowa ogrodniczego uznania i szacunku należą się jej obecnym opiekunom: Marion i Matthiasowi Riedel. Ich pasji, miłości do roślin i historii ogrodnictwa, ponadprzeciętnemu zaangażowaniu oraz twórczej pracy zawdzięczamy istnienie tej światowej kolekcji i popularyzację ogrodniczych osiągnięć Saksonii.
Co można zobaczyć podczas wystawy?
Jeszcze w pierwszej połowie XX w. Saksonia (głównie tereny wokół Drezna i Lipska) była największym w Europie regionem ogrodniczej produkcji – w 1972 r. sprzedano m.in. 175 tysięcy kamelii. Tę minioną kameliową potęgę i modne wówczas odmiany saksońskie także będzie można zobaczyć na wystawie. Organizatorzy przygotowali również inne kameliowe tematy. Okoliczni producenci kamelii oraz właściciele szklarni z kameliami otworzą je w tym okresie do zwiedzania. Będzie można zobaczyć m.in. Kamelienhaus Königsbrück, Botanischer Blindengarten Radeberg, Kamelienhaus Rosswein, Heimatverein Rosswein. Szkółki K. i W. List, E. i H. Nötzold oraz Gärtnerei Steglich w Bautzen przygotują na swoim terenie specjalne wystawy kamelii. Miłośnikom tych niezwykłych roślin polecam zobaczyć najstarszą europejską kamelię japońską (C. japonica). Posadzono ją w 1801 r. przy zamku Pillnitz w królewskim ogrodzie Fryderyka Augusta I. Obecnie ma prawie 9 m wysokości i koronę o średnicy 12 m.
Wystawa kamelii. Najważniejsze informacje
Główne miejsce wystawy: Botanische Sammlungen Landschloss Pirna-Zuschendorf
Godziny otwarcia: codziennie 10:00–17:00, pn. 10:00–16:00
Wstęp płatny: bilet normalny: 7,50 €, ulgowy 6,00 €
Więcej informacji: www.kamelienschloss.de oraz www.mittedeutsche-kameliengesellschaft.de