Prof. dr hab. Mieczysław Czekalski (1941-2023)

profesor Mieczysław Czekalski

Z żalem informujemy, że 14 maja br. zmarł prof. dr hab. Mieczysław Czekalski, ceniony specjalista z dziedziny dendrologii i uprawy roślin ozdobnych. Jego wkład w rozwój polskiego szkółkarstwa jest ogromny. Najbardziej znamienite zasługi to te w opracowaniu metod rozmnażania różaneczników, ich uprawy i popularyzacji w Polsce. Dużo swoich badań Profesor poświęcił rozmnażaniu drzew, krzewów oraz bylin.

Prof. dr hab. był emerytowanym profesorem zwyczajnym Katedry Roślin Ozdobnych na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz byłym pracownikiem Katedry Ogrodnictwa AR we Wrocławiu. Imponująca jest lista Jego publikacji. Za działalność naukową i dydaktyczną został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Uniwersytetu w Rydze i Medalem za Zasługi dla Wydziału Rolniczego AR we Wrocławiu. W 2015 r. otrzymał Zielony Laur za wybitne osiągnięcia w popularyzacji roślin ozdobnych nagrodzono go na wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE”. Od studentów uzyskał m.in. wyróżnienia w kategoriach dotyczących wykładowcy: najlepszego, najskuteczniejszego, najgroźniejszego oraz „złotoustego”. Był członkiem Honorowym Międzynarodowego Towarzystwa Uprawy i Ochrony Drzew, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, American Rhododendron Society, Center for Development of Hardy Landscape Plants, a także redaktorem naczelnym „Rocznika Dendrologicznego” i rocznika „Erica Polonica”.

Profesor M. Czekalski od początku związany był z czasopismem „Szkółkarstwo”, w którym ukazywał się Jego autorski cykl „Drzewo roku” i liczne artykuły popularno-naukowe. Chętnie dzielił się z naszymi czytelnikami wiedzą i swoimi obserwacjami. Powtarzał, że sukces osiąga się wbrew schematom myślenia, że trzeba zaglądać tam, gdzie nikt inny nie zagląda. Miłością Jego życia były różaneczniki, co Profesor często podkreślał.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 19 maja 2023 r. o godz. 11:00 na cmentarzu w Skórzewie k. Poznania.
Rodzinie i Bliskim Pana Profesora składamy wyrazy współczucia.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.