Romantyczne i nostalgiczne ogrody. Czy ten trend zwiększy sprzedaż klasycznych roślin?

Widok na angielski ogród nostalgiczny. Wiele kolorowych, kwitnących roślin
Fot. Pixabay

„Nostalgiczne ogrody” to trend, który nastaje po wielu latach „ogrodów nowoczesnych”. Ma on szansę przywrócić świetność pięknym i sprawdzonym w naszym klimacie gatunkom. Piszemy na czym on polega i o szansach, jakie niesie.

Od wielu lat dominującym trendem w ogrodnictwie, zwłaszcza przydomowym, jest „nowoczesny ogród”. Charakterystycznymi cechami są: wypielęgnowany trawnik, użycie betonowych elementów (ścieżki, obrzeża, podniesione rabaty, itp), monochromatyczna kolorystyka.

Panuje tam geometryczny ład, również w nasadzeniach. Wśród nich królują zimozielone krzewy i krzewy. Drzewa liściaste najczęściej mają kuliste formowane korony. Najczęstszym akcentem kolorystycznym jest kolor biały. Na przykład, biały gres lub żwir albo, najczęściej, jako kuliste lampy ogrodowe.

Taki styl ogrodów zaczyna mieć jednak konkurencję w postaci ogrodów romantycznych, pełnych nostalgii i powrotu do czasów dzieciństwa i ogrodów naszych babć.

Nostalgiczne ogrody. Czyli jakie?

Nostalgiczne ogrody są inspirowane wyglądem ogrodów naszych dziadków. Ich charakterystyczną cechą jest bardziej naturalny wygląd i nasadzenia roślinami popularnymi dekady temu.

Malwy typowe rośliny na ogrody nostalgiczne
Malwy chyba każemu kojarzą się z ogrodami naszych babć. Fot. Pixabay

Nie może w nich brakować tajemniczych zakątków. Niespodziewanych i zagadkowych elementów. Przede wszystkim zaś są to ogrody, które w odróżnieniu od nowoczesnego chłodnego stylu, są ukwiecone, kolorowe i pachnące.

Zadaniem romantycznych i nostalgicznych ogrodów jest przywołanie wspomnień i odczuć z dzieciństwa. Beztroski, zapomnienia o codziennych problemach. To też relaks w środowisku, jakie znamy od najmłodszych lat.

Takie widoki coraz częściej powracają do ogrodów. Fot. Pixabay

Przede wszystkim nostalgiczne ogrody to stare sprawdzone gatunki roślin ozdobnych. Takie, które przystosowane są do naszego klimatu i które odporne są na choroby i szkodniki. O takie rośliny łatwiej dbać.

Romantyczne i nostalgiczne ogrody potrzebują odpowiednich roślin

Odpowiednie rośliny sprawiają, że od razu czujemy klimat i styl ogrodu. Ich obecność wyzwala w nas wspomnienia i miłe doznania. Sprawia, że mamy ochotę przystanąć i cieszyć się zapachem znanym z dzieciństwa. 

Do takich roślin o romantycznym wyglądzie i przede wszystkim zapachu należą róże. Zwłaszcza róże angielskie. Jednak oczywiście to nie jedyne kwitnące kwiaty. Dobrze sprawdzą się: malwa, naparstnica, dziewanna, ostróżka, lewkonia, maciejka, słonecznik, a także łubin. Klasycznymi kwiatami są też piwonie i lilie. Naprawdę odważni mogą eksperymentować nawet z roślinami uznawanymi za chwasty.

Cięte kwiaty i rośliny polne
Dla niektórych chwasty, dla innych piękne kwiaty. Nawet cięte. Fot. Pixabay

Krzewy kształtujące nostalgiczne ogrody to: lilak, bukszpan, magnolia, jaśminowiec, czarny bez, leszczyna.

Nie ma ogrodu bez drzew. Nostalgiczne ogrody też takie powinny posiadać. Najczęściej będą to buki, wierzby. Polecamy też wprowadzenie drzew owocowych. Pięknie będą kwitły wczesną wiosną, a jesienią ich owoce będą zdobić ogród.

Dawne ogrody to nie tylko piękno, ale też użyteczność

Kilkadziesiąt i więcej lat temu ogród nie służył tylko i wyłącznie ozdobie i estetyce. Miał swoje praktyczne zastosowania. Dlatego to nieodłącznymi elementami były rośliny jadalne.

Obecnie zakładane nostalgiczne ogrody dużo zyskają na autentyczności, gdy i w nich pojawią się nie tylko drzewa owocowe, ale też maliny, agrest i porzeczki. Dobrze też sadzić przy usypanych żwirem alejkach maliny i poziomki.

Jabłka na jabłoni
Jabłonie potęgują wrażenie nostalgii i powrotu do dzieciństwa. Fot. Pixabay

To nie wszystko. W takim ogrodzie atrakcyjnie wyglądają nawet warzywa i one też powinny mieć swoje miejsce. świetnie sprawdzają się pomidory, zwłaszcza koktajlowe, papryka, dynie, rabarbar. Eksperymentujmy też z niecodzienną ich kolorystyką. Na przykład, z żółtymi pomidorami. Łączenie roślin ozdobnych z jadalnymi to kolejny modny i pożyteczny trend.

Nie zapominajmy też o ziołach: mięta, bazylia, majeranek, lubczyk, koper włoski, lebiodka, to nieodłączne elementy ogrodów nostalgicznych.

Ogrody nostalgiczne nie tylko dla nas

Praca i odpoczynek w ukwieconym ogrodzie to dla większości z nas sama przyjemność. Relaks, odpoczynek, a nawet terapia i zapomnienie od zgiełku i stresu. Jednak nie tylko my możemy czerpać z ogrodów pełnych kwiatów, owoców, różnorodności gatunków.

Takie ogrody wpisują się doskonale w ideę bioróżnorodności i ogrodów przyjaznych zapylaczom: pszczołom i motylom. Są także miejscem przyjaznym ptakom i małym zwierzętom (jeże, jaszczurki).

Ogrody nostalgiczne to łąki kwietne. Kolorowe polne kwiaty
Zamiana trawników w łąki kwietne sprzyja efektowi ogrodów romantycznych i nostalgicznych. Fot. Pixabay

Gdy w ogrodzie powstanie odpowiedni zbiornik wodny, to może on pełnić ważną rolę w regulacji ilości wody potrzebnej roślinom na danym terenie. Zbiera ją podczas obfitych opadów i jest jej źródłem podczas gorących okresów suszy.

Ogród nostalgiczny w zieleni miejskiej

Ogrody nostalgicznie mogą powstawać nie tylko przy domach prywatnych. Zieleń miejska to również odpowiednie dla nich stanowisko. Czy to niewielkie skwery, czy modne ostatnio parki linearne, czy nawet jako fragmenty dużych parków i terenów miejskich – ogrody nostalgiczne mogą z sukcesem pojawić się na terenach zielonych naszych miast.

Można tak dobrać nasadzenia, by niewielkim nakładem na pielęgnację uzyskać naturalny efekt. Przeznaczając część trawników na łąki kwietne również można poczynić oszczędności na częstym koszeniu. Te środki można przenieść właśnie na założenie i pielęgnację takich romantycznych i nostalgicznych zaułków w niejednym parku czy skwerze.

Ogrody nostalgiczne to dawne, znane kwiaty
Awangarda i tradycja razem. Trawy ozdobne i znane rośliny dobrze się komponują. Fot. Pixabay

Okazuje się, że dawne gatunki roślin ozdobnych doskonale komponują się z trawami ozdobnymi, a nawet na tle wiecznie zielonej ściany z żywotników. Tak więc nie trzeba od razu wprowadzać ogrodowych rewolucji, ale adaptować przestrzeń jaką się dysponuje.

Nostalgiczne ogrody szansą dla producentów roślin?

Nostalgiczne i romantyczne ogrody potrzebują roślin rodzimych, starszych odmian ozdobnych, które zostały sprawdzone w naszych warunkach. Najczęściej są to rośliny ozdobne, których produkcja jest tańsza. Często ich wymagania termiczne powodują, że nie muszą być uprawiane pod osłonami. To obniża koszty ich produkcji. Nie są tak delikatne jak inne rośliny, a to z kolei obniża stosowanie środków ochrony roślin.

Ekspozycja roślin nadających się na ogrody nostalgiczne. Targi
Producenci roślin zauważyli już trend ogrodów nostalgicznych i romantycznych. Tu stoisko Gospodarstwa Specjalistycznego Panek na wystawie „ZIELEŃ TO ŻYCIE”. Fot. I. Stelmasiewicz

To wszystko może być czynnikiem podnoszącym rentowność takiej produkcji. Zwłaszcza, że ogrody romantyczne i naturalistyczne nie są jedynymi „odbiorcami” takich roślin. Coraz częściej stosuje się je w kompozycjach z roślinami egzotycznymi i bardziej dekoracyjnymi.

Rośliny ozdobne idealne do ogrodów nostalgicznych i romantycznych
Rośliny ozdobne do ogrodów romantycznych, naturalistycznych i nostalgicznych na targach roślin ozdobnych. Jest popyt, jest oferta. Fot. I. Stelmasiewicz

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.