Czy ceny cebul tulipanów wystrzelą w górę?

żółte tulipany
fot. I. Stelmasiewicz

Holenderscy rolnicy i ogrodnicy borykają się z dużymi problemami związanymi z niekorzystnym przebiegiem pogody. Problemy nasilają się z miesiąca na miesiąc.

Zmiana klimatu wywołuje susze, ekstremalne upały wiosną, intensywne opady latem i bardziej wilgotne zimy. Gleba w wielu miejscach jest tak bardzo nasiąknięta wodą, że uniemożliwia wjechanie sprzętu rolniczego czy siew nasion. Jej struktura niszczy się, jest w niej coraz mniej przestworów powietrznych. To z kolei niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój roślin.

Ze względu na obfite i długo się utrzymujące opady deszczu z dużym opóźnieniem posadzono cebule tulipanów. Obecnie rośliny te narażone są na stres związany z wysokim poziomem wód gruntowych. To może skutkować słabszymi zbiorami latem, a zatem gorszą dostępnością cebul tulipanów do pędzenia oraz ich wyższą ceną.

Wijnand Sukkel z uniwersytetu w Wageningen informuje: Rolnicy zmagają się z coraz bardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Dlatego na naszej uczelni skupiamy się na opracowaniu lżejszych maszyn używanych do uprawy pola i zbiorów, a także hodowli odmian tolerancyjnych na ekstremalne warunki pogodowe.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.