Doświetlanie upraw pod osłonami coraz częściej jest koniecznością. Dzięki temu można osiągnąć produkt wysokiej jakości i podnieść rentowność. Lampy LED w szklarni pozwalają na skrócenie okresu wzrostu roślin. To powoduje, że towar finalny jest szybciej gotowy do sprzedaży.
Ceny energii i gazu ziemnego w Europie bardzo wzrosły w ciągu ostatniego roku. I choć obecnie ceny gazu maleją, to istnieje duże ryzyko ich destabilizacji w przyszłości. Nikt nie potrafi przewidzieć długofalowego poziomu cen gazu, biorąc pod uwagę problemy z jego dostarczaniem i magazynowaniem.
W wyniku tego nastąpił wzrost kosztów dla producentów roślin ozdobnych. Wielu z nich ogranicza produkcję lub ją modyfikuje. Inni szukają rozwiązań, które pozwolą im na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Istnieje duża potrzeba całej branży ogrodniczej na zmniejszenie skutków rosnących i wahających się cen energii.
Dzieje się tak też i w Holandii, przodującej w produkcji roślin ozdobnych. Ogrodnicy, których podwyżki cen energii bardzo dotknęły, zaczęli odważniej skłaniać się ku instalowaniu energooszczędnych lamp LED w szklarniach.
LED-y doświetlają lilie
Przykładem może być firma Moerman Lilium. Firma ta całkowicie zrezygnowała z dotychczasowego rozwiązania doświetlenia upraw lampami HPS (wysokoprężne lampy sodowe) i zastosowała lampy LED w szklarniach. Spodziewa się zaoszczędzić około 45% kosztów energii elektrycznej.
Zastosowano źródła światła, które w połączeniu z odpowiednimi sterownikami, pozwalają dostosować ilość światła potrzebną roślinom. Dzięki temu można dla każdej uprawy dobrać i ustawić optymalną ilość światła. To powoduje też, że zużywa się tylko tyle prądu na doświetlanie, ile w danej chwili jest potrzebne.
Oświetlenie to pozwala też na najbardziej ekonomiczne jego wykorzystanie. Regulując moc doświetlenia, wpływamy na pobór prądu. Przy zmieniających się cenach energii elektrycznej można jej zużywać tyle, by korzystanie z doświetlania było ekonomiczne, a produkcja opłacalna.
Jednak nie tylko oszczędności liczyły się podczas podejmowania decyzji o zmianie źródeł światła. Właściciele gospodarstwa podjęli tę decyzję również w trosce o środowisko. Gospodarstwo to przoduje wśród producentów lilii w zrównoważonym rozwoju.
Posiada farmę fotowoltaiczną redukującą emisję CO2, odzyskuje i ponownie wykorzystuje podłoże na bazie włókien kokosowych, a w walce z chwastami zamiast herbicydów wykorzystywane są kurczaki.
Zastosowanie energooszczędnych lamp LED było kolejnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju gospodarstwa.
Lampy LED w uprawie chryzantem
Podobną decyzję podjęło gospodarstwo produkujące chryzantemy — Deliflor Chrysanten.
Wybrano oświetlenie LED, które można dopasowywać do zmieniających się warunków oświetleniowych i potrzeb roślin. Ponadto zdecydowano się na źródło światła emitujące dodatkowy kolor zielony.
To widmo ma poprawić widoczność roślin podczas prac pielęgnacyjnych. Jednocześnie bardziej naturalna barwa lepiej wpływa na pracujących przy roślinach ludzi.
Oświetlenie hybrydowe: LED-y + HPS
Są też producenci roślin, którzy doświetlają rośliny zarówno tradycyjnymi „sodówkami”, jak i nowoczesnymi LED-ami.
Tak jest w przypadku firmy Bernhard, producenta róż, storczyków i roślin tarasowych.
Gospodarstwo to korzysta z tanich odnawialnych źródeł energii (ciepło geotermalne i fotowoltaika). Dlatego też zachowano dotychczasowe oświetlenie „sodówkami” uzupełniając je lampami LED. Oba te systemy połączono razem odpowiednim sterowaniem. Dzięki temu można dowolnie korzystać z zalet obu źródeł światła.
Lampy LED w szklarni — ilość i jakość światła
Doświetlanie wpływa na rozwój roślin nie tylko poprzez dostarczanie im odpowiedniej ilości światła. Bardzo ważne jest też jego spektrum. Ogólnie rzecz biorąc — odpowiednie długości fal nieco inaczej działają na rośliny.
Zwiększając intensywność emitowania światła w danym zakresie widma, można wpływać na różne aspekty uprawy roślin.
Światło LED jest w tej dziedzinie najbardziej elastyczne. To powoduje, że za jego pomocą można dobrać takie światło, jakie jest najbardziej w danej chwili potrzebne. Na przykład, nieco inne podczas wzrostu, a odmienne podczas kwitnienia.
LED-y dla lepszego ukorzeniania się
Ten Have Plant to producent roślin doniczkowych. W tym przypadku zastosowano oświetlenie LED nie tylko dla oszczędności i efektywności energetycznej. Dobranie odpowiedniego spektrum światła emitowanego przez zainstalowane lampy LED poprawiło ukorzenianie się i wzrost roślin. Wpłynęło to znacząco na jakość roślin, ich wygląd i zdrowie. Efektem jest produkt jeszcze wyższej jakości.
Jednocześnie tak dobrano oświetlenie i jego sterowanie, że w jednej połowie roku wykorzystywane jest podczas uprawy cyklamenów. W drugiej połowie – dzwonków.
Lampy LED w szklarni to zarówno oszczędność energii i niższe koszty produkcji, jak i zdrowsze, atrakcyjniejsze rośliny. To też skrócenie procesu ich produkcji i większa opłacalność.
Artykuł powstał na podstawie tekstu w Bloemen Planten Nieuws „LED geeft Nederlandse siertelers meer grip op energie”