Barbule – z myślą o błękitnej jesieni

Barbula klandońska 'Heavenly Blue'
Barbula klandońska 'Heavenly Blue', fot. W. Górka

Niebieskie kwiaty nie należą do najczęściej spotykanych w ogrodzie. Stosunkowo łatwo o nie wiosną, gdyż są dość powszechne wśród wiosennych cebulowych (np. u kośaćców, zawilców, szafirków, hiacyntów). Latem czysto niebieskie kwiaty mają niektóre byliny (np. dzwonki, ostróżki). Jesienią jednak niebieski kolor jest już rzadziej spotykany. Dlatego planując nasadzenia z myślą o jesiennych barwach, warto obok tradycyjnie w tym celu sadzonych wrzosów, astrów czy chryzantem zwrócić uwagę na nadal niezbyt w Polsce popularny gatunek – barbulę klandońską (Caryopteris ×clandonensis) z rodziny werbenowatych (Verbenaceae).

Chociaż roślina jest krzewem, w naszym kraju zwykle przypomina pokrojem byliny i tak się zachowuje. Z reguły przemarza każdej zimy do granicy śniegu i wiosną tworzy nowe pędy, u najwęższych odmian dorastające do wysokości ok. 1 m. Pokrywają je aromatyczne, zielone lub szarozielone, cienkie liście z ząbkowanym brzegiem, o długości 5–8 cm. Pod koniec sierpnia na szczytach tegorocznych pędów oraz w kątach liści pojawiają się kwiatostany złożone z licznych czysto niebieskich kwiatów (u odmian także niebieskofioletowych, fioletowych lub różowych) z długimi pręcikami nadającymi im puszystości. Kwiaty wabią jak magnes liczne owady, niekiedy jeszcze w października. Długo po zakończeniu kwitnienia dekoracyjne są także owocostany, niedojrzałe niebieskozielonkawe, później brązowe.

Barbule wymagają stanowisk słonecznych, przeciętnej gleby, najlepiej o odczynie obojętnym lub nawet zasadowym. Dobrze znoszą niedobory wody i okresy suszy. Nie powinny być nadmiernie nawożone, gdyż wtedy słabiej kwitną, a tworzą więcej liści. Chociaż rośliny są stosunkowo wrażliwe na niską temperaturę, przykryte korą lub kopczykiem z ziemi z reguły nie są narażone na uszkodzenie korzeni, a wiosną i tak najlepiej jest je przyciąć na jedno lub dwa oczka. Barbule łatwo rozmnaża się z sadzonek zielnych, sporządzanych w czerwcu.
Są przydatne do dekoracji słonecznych rabat, można je także sadzić w pojemnikach (w tym przypadku zimą powinny być przechowywane w chłodnym pomieszczeniu, zabezpieczonym przed mrozem). W uprawie spotyka się kilkanaście odmian o różnej wysokości, barwie kwiatów oraz liści.

Barbula klandońska 'Heavenly Blue' i ‘Pink Perfection'
'Heavenly Blue’ i ‘Pink Perfection’, fot. W. Górka
Barbula klandońska 'Elst 33'/BLUE EMPIRE
'Elst 33’/BLUE EMPIRE, fot. W. Górka
Barbula klandońska 'Kew Blue'
'Kew Blue’, fot. W. Górka
Barbula klandońska 'Korbal'/BLUE BALLOON
'Korbal’/BLUE BALLOON, fot. W. Górka
Barbula klandońska 'Lissilv'/STERLING SILVER
'Lissilv’/STERLING SILVER, fot. W. Górka
Barbula klandońska 'Summer Sorbet'
'Summer Sorbet’, fot. W. Górka
Barbula klandońska 'White Surprise'
'White Surprise’, fot. W. Górka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.