Barbula upiększy Twój jesienny ogród. Poznaj piękny krzew późnego lata

Dr Adam Marosz; Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach

Barbula Grand Bleu® ('Inoveris'PBR) (o najciemniejszych kwiatostanach) w towarzystwie innych odmian tego gatunku na patio, fot. Plantipp B.V.

Barbula to niebiesko kwitnący krzew końca lata. Dlatego jest tym cenniejsza dla upiększenia ogrodów i terenów zielonych. Piszemy o tym, czym jest barbula i jakie ma wymagania. Z jakimi roślinami ją komponować i podajemy przykłady najciekawszych odmian. 

W artykule:

  • Barbula, co to za roślina?
  • Warunki uprawy tego krzewu
  • Zastosowanie barbuli
  • Odmiany barbuli

Barbula (Caryopteris) to jedna z kilku roślin które efektownie kwitną końcem lata. Razem z perowskią (Perovskia), ketmią (Hibiscus), budleją (Buddleja) i hortensją bukietową (Hydrangea paniculata) najczęściej zdobią ogrody końca lata.

Barbula – „niebieska tawuła”

Barbula należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). W USA nazywana jest potocznie „niebieską tawułą” i czasem ta nazwa występuje w Polsce.

Rodzaj Caryopteris obejmuje krzewy (około 15 gatunków) o liściach sezonowych. Rośliny te występują w Azji Wschodniej. W uprawie najpopularniejsza jest barbula klandońska (C. x clandonensis) – mieszaniec uzyskany przypadkowo jako siewka barbuli szarej (C. incana) rosnącej w pobliżu mongolskiej (C. mongolica), znaleziona przez Artura Simmondsa około 1930 roku. Obecnie oferowana jest grupa form mieszańcowych.

Czy barbule są odporne na mróz?

Barbula w Polsce jest wrażliwa na duże spadki temperatury. Jeśli w rejonie uprawy zdarzają się mrozy poniżej –18°C, rośliny powinny być zabezpieczane np. poprzez kopczykowanie.

W produkcji szkółkarskiej krzewy uprawiane w pojemnikach należy zimować w tunelach lub w szklarniach (temperatura zimą nie powinna w nich spadać poniżej –5°C) lub w przechowalniach, halach bądź chłodniach.
Najlepsza do ich uprawy jest gleba umiarkowanie żyzna, przepuszczalna, o odczynie zasadowym.

Zapraszamy do artykułu w którym piszemy o wymaganiach barbuli i stanowisku na jakim rośnie.

Wykorzystanie barbuli

Ponieważ rośliny nie są w pełni mrozoodporne, ich zastosowanie na terenach zieleni ogranicza się do rejonów najcieplejszych, położonych w strefie 7a. W pozostałych częściach kraju gatunek można wykorzystać do tego celu, ale krzewy należy zabezpieczać przed mrozem.
Podczas łagodnych zim krzewy bez jakichkolwiek uszkodzeń mrozowych przetrwały nawet w Polsce Centralnej.

Barbula może być też atrakcyjną dekoracją tarasów i balkonów. Do jej uprawy należy wybrać większe pojemniki, które na zimę dobrze jest zabezpieczyć przed mrozem.

kwitnąca niebiesko barbula w pojemnika jako dekoracja tarasu
Barbula klandońska ‘Elst33’ BLUE EMPIRE jako roślina do dekoracji patiów, balkonów lub tarasów, fot. Plantipp B.V.

Z jakimi roślinami łączyć barbulę?

W ogrodach przydomowych barbule są ciekawym uzupełnieniem słonecznych, letnich rabat. Dlatego poszczególne odmiany ładnie się ze sobą komponują. Jednak mogą też być łączone np. z lawendą, tawułą japońską, berberysem Thunberga, trawami czy bylinami (jukka, rozchodnik okazały, liliowiec).

Odmiany barbuli

Prezentujemy wybrane, choć liczne odmiany tych ciekawych i wartych uwagi roślin.

Barbula ‘Arthur Simmonds’

Jest to krzew dorastający do wysokości około 1 m i podobnej średnicy. Pędy ma szare, cienkie, a liście – lancetowate, z ząbkowanym brzegiem, o długości 5–8 cm. Niebieskie kwiaty, o licznych pręcikach dłuższych od korony, zbierają się w niewielkie baldachogrona. Pojawiają się one w kątach liści na wierzchołkach tegorocznych pędów.

Barbula ‘Blaue Donau’

Ten krzew dorośnie do wysokości ok. 0,8 m i średnicy 1,2 m. Kwiaty ma jasnoniebieskie, a ulistnienie zielone. Odmianę wprowadziła do uprawy firma Syngenta ok. 1997 r.

Barbula ‘Elst33’PBR BLUE EMPIRE

Ta barbula jest pokroju wzniesionego, krzaczastego o silniejszym wzroście. Dlatego krzewy osiągają wysokość do ok. 1 m. Ma liczne, niebieskie kwiaty. Liście są lancetowate, bardziej wydłużone niż u gatunku, wąskie, od spodu srebrzyste.

Wyhodowała ją szkółka Boomkwekerij Elst-Van Bergen Mts. z Holandii, zgłoszona do unijnej ochrony prawnej. Reprezentantem hodowcy jest firma Plantipp B.V.

Barbula ‘Ferndown’

Osiąga ona wysokość do ok. 1 m. Ma wzniesiony pokrój. jednocześnie Kwiaty ma ciemniejsze niż np. u odmiany ‘Arthur Simmonds’. Za to liście są ciemnozielone.
Uzyskana ok. 1958 r. w szkółkach Stewarda w Ferndown w Wielkiej Brytanii.

Barbula ‘First Choice’

Ta barbula osiąga wysokość i średnicę 80 cm, krzewy mają zwarty, wzniesiony pokrój. Kwiaty ciemnofioletowoniebieskie, otwierają się wcześniej niż u innych odmian, kwitnienie obfite. Liście jak u gatunku.
To siewka odmiany ‘Ferndown’, uzyskana przed 2002 r. przez Petera Catta ze szkółki Forest Nursery w Wielkiej Brytanii.

Barbula ‘Heavenly Blue’

Osiąga wysokość ok. 1 m i podobną średnicę. Kwiaty są niebieskie, liczne, ale w luźniejszych, niż u odmiany ‘First Choice’, kwiatostanach. Liście są szarozielone. Hodowcą jest dr Grullemans z Wayside Gardens z Ohio (USA). Odmiana otrzymana w 1993 r.

Kwitnący niebiesko krzew Barbula klandońska ‘Heavenly Blue’
Barbula klandońska ‘Heavenly Blue’ – pokrój krzewu, fot. A. Marosz
Kwiaty barbuli klandońskiej 'Heavenly Blue'
Barbula klandońska ‘Heavenly Blue’ – kwiaty, fot. W. Górka

Barbula ‘Inoveris’ GRAND BLUE

To krzew o zwartym pokroju, wysokość i średnica wynoszą ok. 0,8 m. Kwiaty są ciemnoniebieskie, ulistnienie zielone, błyszczące. Sport odmiany ‘Heavenly Blue’ uzyskany w INRA we Francji, odmiana chroniona od 2001 r.

Barbula ‘Janice’ SUNNY BLUE

Wzrost i pokrój jak u odmiany ‘Inoveris’ GRAND BLUE. Kwiaty są ciemnoniebieskie, ulistnienie złotożółte, błyszczące. Hodowcą jest Timothy D. Wood z USA. Do uprawy wprowadzona przez szkółkę Spring Meadow Nursery. Odmiana chroniona od 2010 r.

Barbula ‘Kew Blue’

Osiąga wysokość ok. 0,8 m i nieco większą średnicę – do 1 m. Kwiaty są ciemnoniebieskie, ulistnienie jest zielone. Uzyskana w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Kew w Wielkiej Brytanii ok. 1954 r.

Barbula klandońska ‘Kew Blue’
Barbula klandońska ‘Kew Blue’, fot. W. Górka

Barbula ‘Korball’ BLUE BALOONTM

To zwarty krzew o ładnym, regularnym pokroju, osiągający średnicę 0,7 m. Kwiaty są intensywnie niebieskie, zebrane na wierzchołkach pędów w krótkie „kwiatostany” – mini balony. Liście są błyszczące, od spodu srebrzyste. Odmiana uzyskana w Austrii przez Helmuta Prica. Wprowadzona do uprawy przez firmę Kordes Jungpflantzen, chroniona znakiem towarowym.

Barbula klandońska ‘Korball’ BLUE BALOON, krzew o niebieskich kwiatach
Barbula klandońska ‘Korball’ BLUE BALOON, fot. W. Górka

Barbula ‘Lisaura’ HINT OF GOLD

Ma pokrój zwarty, gęsty, wysokość roślin i średnica wynoszą ok. 80 cm. Kwiaty są niebieskie, liście złotożółte, szczególnie wiosną i na początku lata, później – zielonkawożółte. Otrzymana w firmie Liss Forest Nursery Ltd. z Greatham Liss w Wielkiej Brytanii. Chroniona od 2009 r.

Ozdobne z liści Odmiany ‘Lisaura’ HINT OF GOLD (z lewej) i ‘Lissilv’ STERLING SILVER barbuli klandońskiej
Odmiany ‘Lisaura’ HINT OF GOLD (z lewej) i ‘Lissilv’ STERLING SILVER barbuli klandońskiej, fot. A. Marosz

‘Lissilv’ STERLING SILVER

Ma pokrój i charakter wzrostu jak odmiana ‘Lisaura’ HINT OF GOLD. Kwiaty są niebieskie, liście srebrzystoszare, szczególnie latem są bardzo efektowne. Uzyskana w szkółce Liss Forest Nursery Ltd. z Greatham Liss w Wielkiej Brytanii. Zgłoszona do ochrony w 2008 r., a ochronę przyznano dwa lata później.

‘Summer Sorbet’

To krzew o silniejszym wzroście, osiąga wysokość 1,2 m i średnicę do 1,5 m. Kwiaty są błękitnoniebieskie. Liście są zielone z żółtym obrzeżeniem, krzewy są bardzo efektowne wiosną i latem. Odmiana otrzymana w firmie West End Nurseries w Wielkiej Brytanii. Zgłoszona do ochrony w 2002 r., prawnie chroniona od 2005 r.

Barbula klandońska ‘Summer Sorbet’
Barbula klandońska ‘Summer Sorbet’ – pokrój krzewu, fot. A. Marosz
dwubarwne liście Barbula klandońska ‘Summer Sorbet’
Barbula klandońska ‘Summer Sorbet’ – dwubarwne liście, fot. A. Marosz

‘White Surprise’

Osiąga wysokość ok. 80 cm i średnicę 1,2 m. Kwiaty są jasnoniebieskie. Liście są biało obrzeżone. Hodowcą jest Jan Jacob Bos z Holandii, uzyskał ją jako sport odmiany ‘Arthur Simonds’.

Barbula klandońska ‘White Surprise’ o biało obrzeżonych liściach
Barbula klandońska ‘White Surprise’, fot. W. Górka

Barbula ‘Worcester Gold’

To krzew dorastający do wysokości ok. 80 cm i średnicy 1 m. Kwiaty są błękitnoniebieskie, liście wiosną jasnożółte, później żółtozielonkawe, mniej efektowne niż u innych żółtolistnych form. Hodowcą odmiany jest Claude Palmer ze szkółki St John’s Nurseries z Worcester w Wielkiej Brytanii. Uzyskana ok. 1970 r.

Barbula klandońska ‘Worcester Gold’
Barbula klandońska ‘Worcester Gold’, fot. A. Marosz

Artykuł ukazał się w magazynie „Szkółkarstwo” 5/2015.

Barbula, niebieskie kwiaty jesieni. Podsumowanie

Niezwykłość barbuli to niebieskie kwiaty jesienią. W porze roku, kiedy zaczynają dominować żółcie, złoto, czerwienie i brąz, te niebieskie kwiaty mocno się wyróżniają i kontrastują. Z tego powodu mogą one, choć czasowo trafić na kompozycje centralne, które na pewno przykują uwagę.

Wielość dostępnych gatunków jest gwarancją, że któraś na pewno trafi w gusta i wymagania. Pamiętajmy jedynie o tym, by krzew ten zabezpieczyć przed mrozem na zimę.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.