Cztery łapy i kwiaty cz. II

fot. J. Rajca

Jako właściciele kotów i psów nie musimy rezygnować z uprawy roślin kwitnących w domach i mieszkaniach. W doborze roślin bezpiecznych dla naszych pupili można znaleźć takie, które będą jednocześnie atrakcyjną i elegancką ozdobą wnętrza.

Jednym z nich jest sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha), której atrakcyjne kwiaty w kolorach białym i odcieniach różowego, fioletowego, niebieskiego, mogą się rozwijać w dowolnej porze roku. Bogactwo odmian o rozmaitej wielkości roślin i barwie oraz formie kwiatów sprawia, że jest ona atrakcyjnym gatunkiem zwłaszcza do eksponowania na parapetach okiennych. Lubi rozproszone światło i umiarkowane podlewanie.

Sępolia fiołkowa, fot. Floradania Marketing
Sępolia fiołkowa, fot. Floradania Marketing

Modną ostatnio rośliną – nie tylko atrakcyjną wizualnie, ale i odznaczającą się dużymi zdolnościami oczyszczania powietrza z niebezpiecznych substancji – jest storczyk falenopisis (Phalaenopsis), który także nie stanowi zagrożenia dla czworonożnych mieszkańców domu. Gatunek ten należy do najlepiej się sprzedających roślin doniczkowych ostatnich lat, głównie dzięki trwałości i nawet kilkumiesięcznemu okresowi kwitnienia. Oryginalne kwiaty różnej barwy i nieskomplikowana uprawa to kolejne zalety tych roślin.

Falenopsis, fot. Floradania Marketing
Falenopsis, fot. Floradania Marketing

Wśród bezpiecznych dla zwierząt domowych gatunków warto wspomnieć też o guzmanii (Guzmania), których ozdobą są rozety zielonych lub paskowanych liści oraz barwne przykwiatki. We wnętrzach eksponuje się je na parapetach (należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia), w małych szklarenkach lub w oknach tropikalnych. Dobrze jest im zapewnić ciepłe i wilgotne powietrze oraz umiarkowane podlewanie. Do podlewania i spryskiwania odpowiednia jest woda wyłącznie miękka o temperaturze pomieszczenia.

Guzmania, fot. Floradania Marketing

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj