Cztery łapy i kwiaty cz. II

fot. J. Rajca

Jako właściciele kotów i psów nie musimy rezygnować z uprawy roślin kwitnących w domach i mieszkaniach. W doborze roślin bezpiecznych dla naszych pupili można znaleźć takie, które będą jednocześnie atrakcyjną i elegancką ozdobą wnętrza.

Jednym z nich jest sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha), której atrakcyjne kwiaty w kolorach białym i odcieniach różowego, fioletowego, niebieskiego, mogą się rozwijać w dowolnej porze roku. Bogactwo odmian o rozmaitej wielkości roślin i barwie oraz formie kwiatów sprawia, że jest ona atrakcyjnym gatunkiem zwłaszcza do eksponowania na parapetach okiennych. Lubi rozproszone światło i umiarkowane podlewanie.

Sępolia fiołkowa, fot. Floradania Marketing
Sępolia fiołkowa, fot. Floradania Marketing

Modną ostatnio rośliną – nie tylko atrakcyjną wizualnie, ale i odznaczającą się dużymi zdolnościami oczyszczania powietrza z niebezpiecznych substancji – jest storczyk falenopisis (Phalaenopsis), który także nie stanowi zagrożenia dla czworonożnych mieszkańców domu. Gatunek ten należy do najlepiej się sprzedających roślin doniczkowych ostatnich lat, głównie dzięki trwałości i nawet kilkumiesięcznemu okresowi kwitnienia. Oryginalne kwiaty różnej barwy i nieskomplikowana uprawa to kolejne zalety tych roślin.

Falenopsis, fot. Floradania Marketing
Falenopsis, fot. Floradania Marketing

Wśród bezpiecznych dla zwierząt domowych gatunków warto wspomnieć też o guzmanii (Guzmania), których ozdobą są rozety zielonych lub paskowanych liści oraz barwne przykwiatki. We wnętrzach eksponuje się je na parapetach (należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia), w małych szklarenkach lub w oknach tropikalnych. Dobrze jest im zapewnić ciepłe i wilgotne powietrze oraz umiarkowane podlewanie. Do podlewania i spryskiwania odpowiednia jest woda wyłącznie miękka o temperaturze pomieszczenia.

Guzmania, fot. Floradania Marketing

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.