Kolor Roku 2023 w ogrodnictwie

kwiatnąca na kolor viva magenta petunię tumbelina
Petunia Tumbelina Crazy Riple, fot. I. Stelmasiewicz

Corocznie w różnych stolicach Europy przedstawiciele amerykańskiej firmy Pantone organizują poufne spotkania. Podczas nich przez kilka dni dyskutują o nadciągających trendach w kolorystyce. Efektem tych spotkań jest wybór Koloru Roku 2023 – Viva Magenta – koloru o niewątpliwie polskich korzeniach i polskiej duszy.

W artykule:

 • Kolor roku w ogrodnictwie
 • Viva Margenta to kolor natury
 • Polski łącznik
 • Jak wykorzystać ten kolor w ogrodnictwie
 • Przykłady roślin o tym kolorze
Zdjęcie ukazuje zbliżenia dwuch kwiatów Petuni Sweetunia Fiona Flush o kolorze bliskim kolorowi roku 2023 Pantone
Petunia Sweetunia 'Fiona Flush’, fot. I. Stelmasiewicz

Kolory są wyjątkowo ważnym elementem naszego świata. Mają ogromny wpływ na to, jak się czujemy i postrzegamy otaczającą nas przestrzeń. Dlatego specjaliści z branży modowej, projektowej, architekci wnętrz i krajobrazu, ale również ogrodnicy zawsze czekają z niecierpliwością na coroczną prezentację Koloru Roku przez Pantone Color Institute.

Zdjęcie przedstawia kwitnącą Petunia Easy Wave Berry Velour w kolorze roku 2023 viva magenta
Petunia Easy Wave® 'Berry Velour’, fot. I. Stelmasiewicz

Kolor roku w ogrodnictwie

W tym roku jest nim wyjątkowo piękny, żywy, odważny i inspirujący odcień czerwieni – Viva Magenta. To dynamiczna, pełna energii barwa, która z pewnością doda projektom ogrodowym nowego wymiaru.
Ten odcień czerwieni na pierwszy rzut oka może nie sprawiać wrażenia koloru harmonizującego z naturą. Jednak paradoksalnie, dobrze wpasowuje się w trendy ogrodnicze oparte na powrocie do niej.

Nie kojarzy się też jednoznacznie z Polską. Prawda?
A jednak istnieje pewne nieoczywiste, ale interesujące połączenie.

Sami reprezentanci Pantone przyznają, że kolor ten jest silnie zakorzeniony w pierwotnej naturze. I nic dziwnego, gdyż jest to kolor koszenili, zwanej inaczej karminą. Mocnego czerwonego naturalnego barwnika pozyskiwanego z… czerwców polskich (Porphyrophora polonica) – owadów z rodziny pluskwiaków, żyjących na jednej i tylko jednej roślinie, jaką jest czerwiec trwały (Scleranthus perennis), i żywiących się tylko nią.

Zdjęcie przedstawia kępę byliny Koleus Copa Copper o intensywnie czeronych ozdobnych liściach
Koleus Copa Copper, fot. I. Stelmasiewicz

Polski łącznik

I tu się zaczyna polska część tej historii. Historii, która rozpoczęła się w średniowiecznej Polsce, ponieważ największe stanowiska tej rośliny i – co za tym idzie – tego owada występowały na kresach Rzeczpospolitej.
Przez wieki Polska była potentatem w produkcji czerwonego barwnika, cennego niemal jak złoto, i był on – obok zboża – naszym głównym dobrem eksportowym.

Zdjęcie pokazuje zbliżenie na kwiatostan rośliny Lewizja Ruby Red. Kwiaty mają intensywnie czerwony kolor
Lewizja Ruby Red, fot. I. Stelmasiewicz

Dzięki swoim właściwościom, wśród których najważniejszą była jego wyjątkowa trwałość i odporność na blaknięcie, był szczególnie pożądany przez najzamożniejszych ówczesnego świata.
Za jego pomocą barwiono szaty koronowanych głów, kardynałów rzymskich. Był to też ulubiony kolor szlachty i magnaterii w całej Europie, w tym w Polsce.

Zdjęcie liścia klony czrwonego Firevie Flame. Liść jest intensywnie czerwony o odcieniu bliskim viva magenta - koloru roku 2023
Klon czerwony 'Fireview Flame’, fot. I. Stelmasiewicz

Wiele wskazuje, że to właśnie z tego powodu kolor ten zagościł na sztandarach i stał się pierwotnie naszą barwą narodową. Pierwsze sztandary ukazywały białego orła na czerwonym tle. Czerwieni w tym właśnie odcieniu. Kolor ten uosabiał bogactwo, szlachetność, a również odwagę i dzielność.

Zbliżenie drobnych kwiatów rośliny Kalibrachoa PortuCal Patio Red. Jest podobna do petunii. Kwiaty w intensywnym czerwonym kolorze
Kalibrachoa PortuCal® Patio Red, fot. I. Stelmasiewicz

Pantone wybierając tę barwę na Kolor Roku 2023 dodaje, że utożsamia ona przyjemność, radość, energię, wigor, jest odważna i nieustraszona.
A gdy przyznaje, że kolor ten prezentuje życiową werwę, buntowniczego ducha i dowcip – jako żywo przed oczami pojawia się Onufry Zagłoba – postać chyba znana wszystkim z powyższych cech.

Na zdjęciu widzimy kwiatostan Kalibrachoa Aloha Kona Cherry Red w kolorze bliskim kolorowi roku wg Pantone - viva magenta.
Kalibrachoa Aloha Kona Cherry Red, fot. I. Stelmasiewicz

A jak wykorzystać ten kolor w ogrodnictwie? 

Kolor Roku 2023 Pantone można wykorzystać w ogrodnictwie na wiele sposobów.
Najbardziej oczywistym jest oczywiście stworzenie rabat kwiatowych i obsadzenie ich roślinami o kwiatostanach w odcieniach Viva Magenta lub zbliżonych do tego modnego koloru.
Można też uzupełnić istniejące rabaty i stanowiska kwiatami sezonowymi, bylinami, a nawet trawami lub innymi roślinami.
Odcienie czerwonego nadadzą ogrodowi śmiałego i radosnego klimatu.

Zdjęcie kwiatostanu jeżówki wybarwionego na ciemnoczerwony - bliski kolorowi roku 2023 czyli viva magenta
Jeżówka 'Raspberry Truffle’, fot. I. Stelmasiewicz

Można również użyć tego odcienia jako akcentu w postaci małej architektury i mebli ogrodowych, np. przemalowując je przy okazji renowacji. Czasem wystarczą jednak nawet drobne dodatki. Doda to ogrodowi i każdemu terenowi zielonemu śmiałego wyrazu i wrażenia radości.

zdjęcie przedstawia Gozdzik Pillow Berry Red o pieknym karmazynowoczerwonym kwiatostanie w kolorze roku 2023 - viva magenta
Goździk Pillow® Berry Red, fot. I. Stelmasiewicz

Kolor roku 2023, a najnowsze trendy w ogrodnictwie.

Nowy Kolor Roku 2023 doskonale wpisuje się w filozofię nowych trendów w ogrodnictwie i kształtowanie terenów zielonych w miastach.

Zbliżenie rosnących skupisk goździka dianthus peman perlot. Kolor kwiatów intensywnie czerwony bliski kolorowi roku 2023 Pantone - viva magenta
Goździk Dianthus Peman Merlot, fot. I. Stelmasiewicz

Jednym z trendów jest odchodzenie od monochromatycznych ogrodów, w których królują wiecznie zielone rośliny i uporządkowane kompozycje. Odchodzi się od ogrodów minimalistycznych w kolorystyce i formach rygorystycznie podległych planowi.
Ten nowy trend stawia na naturalną swobodę, wolność i brak ograniczeń. Jest wyrozumiały na nieuniknioną niedoskonałość i konsekwencje prób i pomyłek. Za to z wielką afirmacją siły życia.

Zbliżenie na kwiatostan Gailardia Arizona Red Shades - kolor kwiatostanu domunujący czerwony. Przebijający pomarańczowy na końcówkach płatków
Gailardia Arizona Red Shades, fot. I. Stelmasiewicz

Kolejnym trendem uzupełniającym poprzedni jest zamiana wypielęgnowanych trawników na łąki kwietne oraz stanowiska roślin wieloletnich. Wielkie połacie ciągle koszonej trawy stają się już nie tylko niemodne, ale też ekonomicznie nieuzasadnione. Generują koszty utrzymania, niewiele dając w zamian – zwłaszcza na terenach zielonych.

Zdjęcie bardzo interesującego kształtu goździków Dianthus Gozdzik Floral Lace Red o dominującej barwie viva magenta
Goździk Floral Lace Red, fot. I. Stelmasiewicz

W obu tych wypadkach dodanie kwiatów i bylin o kwiatostanach o takiej barwie sprawi, że ogród zyska zupełnie nowy wymiar. Czy to ogród przydomowy, czy zieleń miejska, zyskają pozytywną energię, radość i optymizm optymizmem. Trawnik stanie się wibrującą kolorami łąką przyjazną owadom, ptakom i miłą dla oka.

Zdjęcie Chryzantemy Tiamo Orange - pomarańczowoczerwone kwiaty
Chryzantema Tiamo Orange, fot. I. Stelmasiewicz

Kolor Roku 2023 wprowadzić można do ogrodów,  parków i terenów zieleni miejskiej stosunkowo niewielkim nakładem środków. Może to polegać na dosadzeniu nawet skromnej ilości roślin kwitnących w tym kolorze.
Można też pokusić się na bardziej odważne zmiany i dokonać fuzji Koloru Roku z najnowszymi trendami ogrodniczymi idącymi w kierunku dzikości, naturalnych materiałów, roślin przyjaznych ptakom i owadom.

Rośliny o kwiatostanach w Kolorze Roku 2023

Rośliny te nie tylko współgrają z kolorem roku, ale również ich skromne wymagania wpisują się w najnowsze trendy tworzenia ogrodów o niewielkich wymaganiach wodnych i glebowych.

 • Petunia Tumbelina Crazy Riple
 • Petunia Sweetunia® Fiona Flush
 • Petunia Easy Wave® Berry Velour
 • Koleus Copa Copper
 • Lewizja Ruby Red
 • Klon czerwony 'Fireview Flame’
 • Kalibrachoa PortuCal Patio Red
 • Kalibrachoa Aloha Kona® Cherry Red
 • Jeżówka 'Raspberry Truffle’
 • Goździk Pillow® Berry Red
 • Goździk Dianthus Peman® Merlot
 • Gailardia Arizona Red Shades
 • Goździk Floral Lace Red
 • Chryzantema Tiamo Orange

Do wnętrz polecamy:

 • Orchidea Falenopsis Asian Color

  Zdjęcie kwiatostanu storczyka Falenopsis Asian Color. Kwiatostan czerwony w tonacji viva mageta - koloru roku 2023
  Falenopsis 'Asian Color’, fot. I. Stelmasiewicz
 • Cyklamen Tianis Deep Magenta

  Zdjęcie pokazuje kwiat Cyklamen Tianis Deep Magenta
  Cyklamen Tianis Deep Magenta, fot. I. Stelmasiewicz

Kolor roku 2023. Podsuowanie

Viva Margenta to niewątpliwie odważny i inspirujący kolor. A że jest ot kolor silnie związany z Polską, to chcielibyśmy widzieć go więcej w kompozycjach kwiatowych. Czy jednak przyjmie się i promowanie go przez firmę Pantone odniesie skutek?

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.