Produkcja roślin ozdobnych w 2022 r. Mamy najnowsze dane

kwiaty cięte w obrocie hurtowym
fot. I. Stelmasiewicz

W ostatnich dwóch latach branża ogrodnicza wyraźnie się rozwinęła. Wśród odbiorców roślin ozdobnych przybyła znaczna liczba młodych ludzi. Do dziś stanowią oni ważną grupę konsumentów. To w dużej mierze dzięki nim rynek roślin ozdobnych tak się rozpędził. Sprzyjał temu czas pandemii. Popyt na rośliny ozdobne wciąż utrzymuje się jednak na wysokim poziomie. Czy można spodziewać się na nim zmian w najbliższym czasie? Organizatorzy targów Myplant & Garden, których najbliższa edycja odbędzie się 21-23 lutego 2024 r. opublikowali najnowsze dane dotyczące produkcji roślin ozdobnych. Przyjrzyjmy się, jak wyglądał ten rynek w 2022 r.


Produkcja roślin ozdobnych na świecie

Wartość światowej produkcji roślin ozdobnych (kwiatów ciętych, roślin doniczkowych i szkółkarskich) szacowana jest na 53 miliardy euro. W krajach samej Unii Europejskiej – na 21,4 miliarda euro. Według danych Eurostatu, wartość produkcji kwiatów i roślin ozdobnych uzyskiwanych w gospodarstwach kwiaciarskich (bez uwzględniania szkółek) wynosi 25 miliardów euro. Na rynku unijnym działa 300 000 gospodarstw na łącznej powierzchni 680 000 ha. Wartość produkcji roślin w szkółkach szacowana jest natomiast na 28 miliardów euro. Pracuje na to 61 000 firm.
Europejska wartość produkcji kwiatów i roślin ozdobnych (bez szkółek) wynosi 9,4 miliarda. Dziesięć razy więcej niż w Afryce i prawie dwa razy więcej niż w Ameryce Północnej (źródło: Eurostat, AIPH).
Produkcja roślin ozdobnych w Azji odbywa się głównie w Chinach, a jej wartość szacowana jest na 7–8 miliardów euro. Areał przeznaczony pod uprawę roślin ozdobnych wynosi ponad 520 000 ha. W branży działa prawie 100 000 firm.
Kolejnym ważnym kontynentem produkcji roślin ozdobnych jest Ameryka Południowa. Tam na ten cel przeznaczone jest 45 000 ha, na których gospodaruje 8 000 firm. Wartość produkcji roślin ozdobnych szacuje się na 1,6 miliarda euro.
Biorąc pod uwagę szkółki roślin ozdobnych, w Europie działa ich około 20 000. Wartość produkcji wynosi w nich 12 miliardów euro. Coraz ważniejszym producentem roślin szkółkarskich stają Chiny. Według China Flower Association, wartość produkcji tego towaru wyniosła 9 miliardów euro.

duże okazy bambusów przygotowane do sprzedaży
fot. I. Stelmasiewicz

Import kwiatów ciętych

W ubiegłym roku kraje unijne sprowadziły kwiaty cięte o wartości 4,1 miliarda euro. W tym Holandia kupiła kwiaty za 1,3 miliarda euro, Niemcy – za 1,2 miliarda euro, a Włochy – za 236 milionów euro. Europejskie kraje niewchodzące w struktury Unii Europejskiej sprowadziły kwiaty cięte za 1,5 miliarda euro. Ponad połowa tego towaru (o wartości 840 milionów euro) trafiła na rynek brytyjski. Drugim największym importerem była Rosja (kupiła kwiaty cięte o wartości 340 milionów euro).

gerbery w obrocie hurtowym
fot. I. Stelmasiewicz

Do obu Ameryk sprowadzono kwiaty cięte o wartości 2,5 miliarda euro. Największym importerem tego towaru jest USA.
Na kontynent azjatycki trafiły kwiaty o wartości 850 mln euro. Import do Azji napędzała głównie Japonia, która kupiła kwiaty za 315 mln euro.

Import roślin doniczkowych

W 2022 r. kraje UE sprowadziły rośliny doniczkowe o wartości 4,5 miliarda euro. Najwięcej tego towaru trafiło do Niemiec (za 1,3 miliarda euro), następnie do Holandii (za 900 milionów euro), Francji (za 620 milionów euro) i Włoch (za 374 milionów euro).
Do krajów europejskich poza UE najwięcej roślin doniczkowych trafiło na rynek brytyjski. Tam kupiono tego towaru za ponad 425 milionów euro (Eurostat, AIPH).

rośliny doniczkowe w sprzedaży hurtowej
fot. I. Stelmasiewicz

Unijny import produktów ogrodniczych z krajów spoza UE wyniósł 2,46 miliarda euro, z czego sama Holandia kupiła towar za 1,6 mld euro. Głównymi rynkami zaopatrzeniowymi są Kenia (ponad 600 milionów euro), następnie Ekwador (ponad 300 milionów euro) i Etiopia (ponad 200 milionów euro). Taką samą tendencję odnotowano w wypadku importu świeżych kwiatów ciętych. Wartość ich importu do krajów UE wyniósł 1,58 miliarda euro, z czego 60% towaru trafiło na rynek holenderski. Główni dostawcy to Kenia, Kolumbia i Etiopia.

Eksport kwiatów ciętych

W 2022 r. kraje UE wyeksportowały kwiaty cięte o wartości 4,9 mld euro. Zdecydowanym liderem jako dostawca jest Holandia, które sprzedała tego towaru za 4,5 miliarda euro. Na drugim miejscu znalazły się Włochy, które sprzedały kwiaty cięte o wartości 135 miliona euro (źródło Istat, Eurostat, AIPH).

czerwone kwiaty zawilców
Kwiaty cięte zawilców to jeden z ważniejszych produktów eksportowych Włoch, fot. I. Stelmasiewicz

Z krajów obu Ameryk wyeksportowano kwiaty cięte o wartości 1,7 miliarda euro. Wśród największych dostawców są Ekwador (970 miliona euro) i Kolumbia (470 miliona euro)
Z Afryki wysłano kwiaty cięte o wartości 900 milionów euro. Najwięcej z Kenii – za 600 milionów euro.
Z Azji wyeksportowano kwiaty cięte o wartości 450 milionów euro.

Eksport roślin doniczkowych

W 2022 r. kraje UE wyeksportowały rośliny doniczkowe o wartości 5,8 miliarda euro. Z tego 4 miliardy euro przypadają na Holandię, 620 miliony euro na Niemcy, 320 milionów euro na Belgię i 300 milionów euro na Włochy.

liść monstery rośliny doniczkowej

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.