Europejskie Drzewo Roku 2022 rośnie w Polsce

Dąb Dunin, fot. mat. pras. EPA, Tomasz Kamiński
Dąb Dunin, fot. mat. pras. EPA, Tomasz Kamiński

We wtorek 22 lutego po raz 12. rozstrzygnięto konkurs na Europejskie Drzewo Roku. W tym roku na podium stanęły same dęby, okazy dwóch różnych gatunków z trzech krajów. Pierwsze miejsce w rywalizacji zajęło drzewo z Polski.


Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Internetowe głosowanie o Europejskie Drzewo Roku co roku w lutym organizuje Environmental Partnership Association (EPA) – organizacja, której członkiem jest również Fundacja Partnerstwo. Pierwsze europejskie głosowanie odbyło się w 2011 r., od tego czasu liczba krajów biorących udział wzrosła z 5 do 16. Tradycję konkursu pomagamy rozwinąć również poza kontynentem europejskim.

MIEJSCE PIERWSZE
Dąb Dunin – 179 317 głosów
Gatunek: dąb szypułkowy (Quercus robur)
Wiek: 400 lat
Region: Przybudki, gmina Narew, woj. podlaskie, Polska

Dąb stoi na skraju Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku – w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary.

MIEJSCE DRUGIE
Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo, Hiszpania –168 284 głosy
Gatunek: dąb szypułkowy (Quercus robur)
Wiek: 250 lat
Region: Santiago De Compostela, A Coruña, Hiszpania
Ten historyczny dąb narodził się wraz z Oświeceniem. W 1856 roku był świadkiem Bankietu Demokratów w Conxo, rewolucyjnego aktu, który potwierdził ideały nowej Europy: Wolność, Równość i Braterstwo. Broniła go Rosalía de Castro w pionierskiej skardze ekologicznej w Hiszpanii. A las, w którym rośnie, u podnóża portugalskiego szlaku pielgrzymkowego, to dziś skarbnica botaniczna, otwarta dla publiczności w 2018 r. (z wielkim popularnym festiwalem), po tym, jak była niedostępna przez ponad sto lat.

Dąb z Lasu Bankietowego, fot. mat. pras. EPA, David Pacheco
Dąb z Lasu Bankietowego, fot. mat. pras. EPA, David Pacheco

MIEJSCE TRZECIE
Wielki Dąb Korkowy, Portugalia
Gatunek: dąb korkowy (Quercus suber)
Wiek: 250 lat
Region: Vale Do Pereiro, Arraiolos, Alentejo, Portugalia
Vale do Pereiro, w gminie Arraiolos, to mała wioska, której otoczenie odpowiada typowemu krajobrazowi Alentejo. Wśród jego ścieżek stoi „Wielki dąb korkowy”, który ze względu na swoje rozmiary niesie w sobie życie, budzi uczucia i zaskakuje średnicą korony oraz sposobem, w jaki jest kochany, ceniony i znany przez lokalną społeczność. W lecie, w cieniu, daje schronienie ludziom i zwierzętom, gości na obiedzie robotników pracujących w polu i ustępując miejsca dla bydła.

Wielki Dąb Korkowy, mat. pras. EPA, Manuel Piteira
Wielki Dąb Korkowy, mat. pras. EPA, Manuel Piteira

źródło: informacje prasowe Environmental Partnership Association (EPA)

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.