We wtorek 22 lutego po raz 12. rozstrzygnięto konkurs na Europejskie Drzewo Roku. W tym roku na podium stanęły same dęby, okazy dwóch różnych gatunków z trzech krajów. Pierwsze miejsce w rywalizacji zajęło drzewo z Polski.
Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Internetowe głosowanie o Europejskie Drzewo Roku co roku w lutym organizuje Environmental Partnership Association (EPA) – organizacja, której członkiem jest również Fundacja Partnerstwo. Pierwsze europejskie głosowanie odbyło się w 2011 r., od tego czasu liczba krajów biorących udział wzrosła z 5 do 16. Tradycję konkursu pomagamy rozwinąć również poza kontynentem europejskim.
MIEJSCE PIERWSZE
Dąb Dunin – 179 317 głosów
Gatunek: dąb szypułkowy (Quercus robur)
Wiek: 400 lat
Region: Przybudki, gmina Narew, woj. podlaskie, Polska
Dąb stoi na skraju Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku – w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary.
MIEJSCE DRUGIE
Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo, Hiszpania –168 284 głosy
Gatunek: dąb szypułkowy (Quercus robur)
Wiek: 250 lat
Region: Santiago De Compostela, A Coruña, Hiszpania
Ten historyczny dąb narodził się wraz z Oświeceniem. W 1856 roku był świadkiem Bankietu Demokratów w Conxo, rewolucyjnego aktu, który potwierdził ideały nowej Europy: Wolność, Równość i Braterstwo. Broniła go Rosalía de Castro w pionierskiej skardze ekologicznej w Hiszpanii. A las, w którym rośnie, u podnóża portugalskiego szlaku pielgrzymkowego, to dziś skarbnica botaniczna, otwarta dla publiczności w 2018 r. (z wielkim popularnym festiwalem), po tym, jak była niedostępna przez ponad sto lat.
MIEJSCE TRZECIE
Wielki Dąb Korkowy, Portugalia
Gatunek: dąb korkowy (Quercus suber)
Wiek: 250 lat
Region: Vale Do Pereiro, Arraiolos, Alentejo, Portugalia
Vale do Pereiro, w gminie Arraiolos, to mała wioska, której otoczenie odpowiada typowemu krajobrazowi Alentejo. Wśród jego ścieżek stoi „Wielki dąb korkowy”, który ze względu na swoje rozmiary niesie w sobie życie, budzi uczucia i zaskakuje średnicą korony oraz sposobem, w jaki jest kochany, ceniony i znany przez lokalną społeczność. W lecie, w cieniu, daje schronienie ludziom i zwierzętom, gości na obiedzie robotników pracujących w polu i ustępując miejsca dla bydła.
źródło: informacje prasowe Environmental Partnership Association (EPA)