Europejskie Drzewo Roku 2024 w Polsce. Wygraliśmy po raz 4.

Europejskie Drzewo Roku 2024
Fot. drzeworoku.pl, Bożka Piotrowska

Europejskie Drzewo Roku 2024 to buk pospolity „Serce Ogrodu”. To 200- letnie drzewo rośnie na terenie Arboretum Wojsławice w gminie Niemcza (woj. dolnośląskie). 20 marca tego roku już po raz czwarty stanęliśmy na najwyższym podium. Poznajmy zwycięzcę i drzewa na pozostałych miejscach.

Buk „Serce Ogrodu” to wspaniały buk pospolity (Fagus sylvatica) 'Atropunicea’. Niech nas nie zwiedzie drugi człon nazwy gatunkowej. To drzewo na pewno pospolite nie jest.

Drzewo w liczbach:

  • Wiek: 200 lat.
  • Wysokość: 14 m
  • Obwód: 452 cm
Europejskie Drzewo Roku 2024 nocą, pomarańczowe jesiene liście.
„Serce Ogrodu”. Monumentalny buk został zgłoszony do konkursu przez Arboretum Wojsławice. Fot. drzeworoku.pl, Dawid Słowiński

„Serce Ogrodu”. Europejskie Drzewo Roku 2024

Historia tego drzewa rozpoczyna się na przełomie XVII i XIX wieku, kiedy to właścicielem parku był ród von Pritwitz.

W 1880 r. na terenie parku, w którym rośnie drzewo, Fritz von Oheimb założył arboretum. Fritz von Oheimb był to śląski ziemianin, miłośnik roślin i jeden z założycieli Niemieckiego Towarzystwa Dendrologicznego.

Europejskie Drzewo Roku 2024. Mroczny pień drzewa
Europejskie Drzewo Roku 2024. Fot. drzeworoku.pl, Bożka Piotrowska

Od 1988 r.  arboretum jest częścią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Znane jest z bogatego zbioru różaneczników, które to rozpoczął kolekcjonować już założyciel arboretum.

W 2019 r. na terenie arboretum otwarto Polski Ogród Milenijny. Gromadzi on rodzime gatunki chronione, zagrożone, a nawet ginące. Jednocześnie można w nim zobaczyć gatunki i odmiany wyhodowane przez polskich hodowców i szkółkarzy.

Rok 2024 zapisze się na pewno w długiej historii tego miejsca zdobyciem przez rosnący tam buk „Serce Ogrodu” tytułu „Europejskie Drzewo Roku 2024”

Buk „Serce Ogrodu”

Drzewo to charakteryzuje się niezwykle rozłożystą koroną. Jej majestat zwraca uwagę i potwierdza, że drzewo to jest sercem arboretum.

Grube konary wspierają koronę, której liście mienia się purpurowozielonymi liśćmi.

Europejskie Drzewo Roku 2024 wygrał Buk "Serce Ogrodu" o purpurowych tutaj liściach
Buk prezentuje się okazale i pięknie zarówno latem jak i jesienią. Fot. drzeworoku.pl, Bożka Piotrowska

Jednak to jesienią ujawnia się prawdziwe piękno tego drzewo i jego magia. Buk przebarwia się na niezliczone odcienie żółci, pomarańczu, czerwieni i miedzi.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku 2024. Kogo pokonaliśmy?

Polskie drzewo wygrało bezsprzecznie ten konkurs. Jednak warto poznać i te, które zajęły dalsze miejsca medalowe.

Europejskie Drzewo Roku 2024, miejsce 2.

I tak na zaszczytne 2-gie miejsce wybrany zostało drzewo z Francji. Buk Płaczący z Bayeux. To rosnące w Normandii drzewo ma 160 lat.

Jego rozłożyste na 40 m konary często są świadkami odbywających się pod drzewem romantycznych ślubów. Warto też docenić zaangażowanie, pomysłowość i nieustępliwość miasta, które stara się od 100 lat chronić te konary i drzewo, konstruując odpowiednie podpory.

Europejskie Drzewo Roku 2024, miejsce 3.

Miejsce 3-cie przypadło drzewu oliwnemu z Włoch, a konkretnie z Sardynii. „Tysiącletnie Drzewo Oliwne z Luras” zadziwia swoim wiekiem szacowanym na 3 – 4 tys. lat! Miejscowi nazywają je S’Ozzastru, co w Sardu – języków Sardyńczyków znaczy „mądrość starości”.

To jedno z najstarszych drzew Europy oraz świata ma 14 m wysokości, ale aż 18,6 m obwodu pnia u podstawy (11 m na wysokości klatki piersiowej)

Polskie drzewa po raz 4. na pierwszym miejscu

„Serce Ogrodu” to już czwarty zwycięzca tego konkursu, który rozgrywany jest od 2011 roku. Gdyby nie Węgrzy to moglibyśmy powiedzieć o polskiej dominacji w tym konkursie. Jednak nasi bratankowie zajmują z nami ex aequo pierwsze miejsce. Tak jak i my wygrywali już 4 razy.

Nasi poprzedni laureaci to:

  • Dąb Józef w Wiśniowej. 2017
  • Dąb Dunin w Przybudkach. 2022
  • Dąb Fabrykant w Łodzi. 2023

Jak łatwo zauważymy, Europejskie Drzewo Roku 2024 to już trzecie złoto z rzędu. Wynik niewątpliwie imponujący. A może uda się go pobić w roku następnym? Zapraszamy do brania udziału w głosowaniu.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.