Jak konflikt rosyjsko-ukraiński wpłynął na branżę kwiatową w Niderlandach? Najnowsze dane

fot. floraldaily.com

Biorąc pod uwagę handel kwiatami, najbardziej niepokojące jest zawieszenie ruchu lotniczego do/z Rosji. Brak lotów oznacza brak kwiatów. W tej chwili wszystkie wysyłki roślinnego towaru są wtsrzymane – stwierdza Mark Loos, dyrektor w IP Handlers. W ciągu ostatniego tygodnia, od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, nie było też lotów do/z Kijowa. Większość kwiatów przeznaczonych na Międzynarodowy Dzień Kobiet została już jednak wysłana.
To, czy można za te kwiaty zapłacić, to odrębna kwestia. Nie tylko spadająca drastycznie wartość rubla jest problemem, ale także wykluczenie rosyjskich banków z systemu SWIFT.
Flowerportal, holenderski eksporter kwiatów ciętych i innych roślin ozdobnych, który wysyła wiele produktów na Ukrainę i do Rosji, twierdzi, że zawiesił handel z tamtejszymi odbiorcami. Wczoraj otrzymaliśmy pewne płatności, ale są klienci, którzy nie są w stanie zapłacić. W najbliższych dniach przyjrzymy się możliwym indywidualnym rozwiązaniom – mówi dyrektor generalna Christina van der Voort. Możliwość wykluczenia rosyjskich banków z systemu SWIFT została ogłoszona już w piątek 25 lutego, ale wprowadzono tę restrykcję w weekend. Ma to ogromne konsekwencje dla handlu i dla całej rosyjskiej gospodarki. Dzisiaj serwisy informacyjne udostępniły zdjęcia rosyjskich obywateli, którzy masowo próbują wyciągnąć pieniądze z banków.
W ubiegły piątek przedstawiciele giełdy Royal FloraHolland poinformowali, że początkowo dramatyczna sytuacja na Ukrainie nie miała większego wpływu na ogólny handel kwiatami i roślinami. Zauważyli jednak, że poszczególne firmy zostały mocno dotknięte. W piątek, 25 lutego, dzień po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, na aukcji nie było żadnych poważnych zakłóceń w kształtowaniu się cen. Podaż była nieco mniejsza, jednak prawie cały towar został sprzedany. Ceny poszukiwanych produktów w Europie Wschodniej w okresie poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca są wyraźnie niższe niż w ubiegłym roku. Dotyczy to zwłaszcza chryzantemy, gerbery, frezji, róży i eustomy. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że ceny w 2021 r. były na wyższym poziomie niż w latach poprzednich.
Cena gazu w ciągu dnia na niderlandzkiej platformie handlu gazem Title Transfer Facility (TTF) na otwarciu wynosiła 1,25 euro za metr sześcienny. To gwałtowny wzrost w porównaniu z 93 eurocentami za tę samą ilość, które trzeba było zapłacić w piątek, ale wciąż mniej niż w zeszły czwartek w momencie rozpoczęcia wojny. Cena gazu zagraża przyszłości wielu niderlandzkich ogrodników. Średnia krajowa cena benzyny, oleju napędowego i LPG w Niderlandach również jest odpowiedzią na kryzys. Ceny te wynoszą teraz 1,90 euro za 1 l oleju napędowego i 2,22 euro za 1 l benzyny.

Źródło: Floraldaily.com 28.02.2022 r.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.