Nowe odmiany bylin kwitnących wiosną

Żagwiny z grupy Florado, fot. Florensis
Żagwiny drobne z grupy Florado, fot. Florensis

Kwitnące wiosną byliny są bardzo atrakcyjną grupą roślin z kilku powodów. Dla producentów – są łatwe do wpasowania w cykl produkcji między bratkami a roślinami balkonowo-rabatowymi. Dla konsumentów dysponujących tylko balkonami i tarasami – dobrą propozycją do obsadzania pojemników, zanim przyjdzie pora pelargonii, petunii i innych gatunków kwitnących latem. Byliny wiosenne chętnie są też sadzone na rabatach, dając wyjątkowy efekt kolorystyczny w czasie, gdy brakuje jeszcze intensywnych barw w nasadzeniach.


Byliny kwitnące wiosną są też ważną grupą roślin dla hodowców, którzy nie ustają w wysiłkach spełnienia oczekiwań konsumentów i proponują co roku całkiem nowe lub ulepszone kreacje. Poniżej prezentujemy kilka nowości, które pojawią się w tym roku na rynku.

Floks szydlasty
Bylina ta znana jest też pod nazwą płomyk szydlasty. Rośliny te są niskie, mają zadarniający charakter wzrostu i w czasie kwitnienia tworzą zjawiskowe, kwietne kobierce. Liście tej byliny są zimozielone, szydlaste, sztywne, intensywnie zielone – stanowią ozdobę roślin poza terminem kwitnienia.
Firma Florensis z nowości proponuje odmianę Fabulous ‘White Light Rose’ o jasnoróżowych kwiatach. Tak, jak inne przedstawicielki grupy Fabulous, zakwita wcześniej (nawet o dwa tygodnie) od tradycyjnych odmian dostępnych na rynku i jest wprost stworzona do uprawy doniczkowej na wczesną sprzedaż. Rośliny z tej grupy są bardzo wyrównane we wzroście i kwitnieniu, bardzo dobrze się krzewią. Zdrowe liście i intensywne kolory kwiatów pozwalają uzyskać produkt dobrej jakości. Odmiana Fabulous ‘White Light Rose’ pod względem pokroju i terminu kwitnienia pasuje do Fabulous ‘Blue Dark Center’, Fabulous ‘White’ i Fabulous ‘Dark Rose Eye’.

Floks szydlasty Fabulous ‘White Light Rose’, fot. Florensis
Floks szydlasty Fabulous ‘White Light Rose’, fot. Florensis

Żagwin drobny
Żagwiny również tworzą piękne, zwarte kobierce kwiatów. Łodygi tych roślin są krótkie, osiągają wysokość 5–10 cm. Liście są odwrotnie jajowate, całobrzegie lub grubo ząbkowane, pokryte szarymi włoskami.
Florado ‘Neon Pink’ to nowa odmiana z firmy Florensis, o intensywnie różowych kwiatach, pasująca pod względem pokroju i terminu kwitnienia do kreacji Florado ‘Blue Eye’ – najchętniej kupowanego żagwinu z grupy Florado. Jej przedstawicielki charakteryzują się dużymi kwiatami, dobrym wigorem i wczesnym kwitnieniem.

Żagwin drobny Florado ‘Neon Pink’, fot. Florensis
Żagwin drobny Florado ‘Neon Pink’, fot. Florensis

Firma Vitroflora proponuje z kolej grupę odmian Rock On, składającą się z trzech kreacji: Rock On ‘Blue’ (kwitnąca niebiesko), Rock On ‘Pink’ (różowa) i Rock On ‘Purple’ (fioletowa). Wszystkie odznaczają się bardzo dużymi kwiatami w intensywnych kolorach, dobrym krzewieniem się roślin oraz wczesnym i obfitym kwitnieniem.

Żagwin Rock On ‘Blue’, fot. Vitroflora
Żagwin drobny Rock On ‘Blue’, fot. Vitroflora
Żagwin drobny Rock On ‘Purple’, fot. Vitroflora
Żagwin drobny Rock On ‘Purple’, fot. Vitroflora
Żagwin drobny Rock On ‘Pink’, fot. Vitroflora
Żagwin drobny Rock On ‘Pink’, fot. Vitroflora

Goździki
W ofercie firmy Florensis pojawiła się odmiana Aztec Star® goździka ogrodowego, która wyróżnia się pachnącymi, pojedynczymi, dwubarwnymi kwiatami w dwóch odcieniach różowego, ładnie odznaczającymi się na tle liści pokrytych silnym, szarym nalotem woskowym.

Goździk Aztec Star®, fot. Florensis
Goździk Aztec Star®, fot. Florensis

W asortymencie tego przedsiębiorstwa można też znaleźć grupę Code® goździków, która najlepiej sprawdza się w produkcji z przezimowaniem i sprzedaży od marca. Tworzące ją odmiany mają duże, pełne kwiaty w siedmiu kolorach, kwitną bardzo wcześnie, ich wzrost jest wyrównany, dobrze wypełniają doniczkę.

Goździk Code® 'Pink', fot. Florensis
Goździk Code® 'Pink’, fot. Florensis

Skalnica Arendsa
W firmie Syngenta Flowers w asortymencie skalnicy Arenda pojawiła się rozmnażana z nasion odmiana Lofty™ ‘Dark Rose Shades’, która wzbogaca grupę Lofty™ o bardzo atrakcyjny, ciemnoróżowy kolor. Choć jest to odmiana generatywna, to wyrównaniem i dużymi kwiatami osadzonymi na krótkich szypułkach, bez tendencji do wyciągania się, może konkurować z kreacjami rozmnażanymi wegetatywnie.

Skalnica Arendsa Lofty™ ‘Dark Rose Shades’, fot. Syngenta Flowers

Marto ‘Rose Impr.’ to ulepszona propozycja z firmy Florensis. Odmiana ta jest mniej wrażliwa na warunki zimowe, zarówno chłód, jak i wilgoć. Odmiany w uprawie pod osłonami zakwitają od początku marca. Razem z odmianą Marto ‘White Impr.’ lepiej pasują do charakterystyki całej grupy – tworzą drobne, ale bardzo liczne rozety, krótkie szypułki kwiatowe, obficie kwitną, są odporne na mróz i niewrażliwe na nadmiar wilgoci w okresie jesienno-zimowym.

Skalnica Arendsa Marto ‘Rose Impr.’, fot. Florensis
Skalnica Arendsa Marto ‘Rose Impr.’, fot. Florensis
Skalnica Arendsa Marto ‘White Impr.’, fot. Florensis
Skalnica Arendsa Marto ‘White Impr.’, fot. Florensis

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.