Dni Otwarte firmy Plantpol i Supertunia® Vista™

baner 30-lecie firmy Plantpol na tle ogrodu
fot. I. Stelmasiewicz

Dniom Otwartym firmy Plantpol, które odbyły się w dniach 30 czerwca – 2 lipca, towarzyszyło hasło „30-lecie Plantpol Zaborze – od Surfinii® do Visty™”. Była to okazja do świętowania jubileuszu tego przedsiębiorstwa. Wprowadziło ono na polski rynek takie hity, jak petunie z grupy Surfinia®, a kilka lat temu – grupę Supertunia® Vista™. W tym roku najbardziej wyczekiwaną premierą była grupa Supertunia® Mini Vista™. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – do Zaborza przybyło ok. 2000 osób profesjonalnie związanych z produkcją roślin ozdobnych. To rekordowa liczba gości biorąc pod uwagę wszystkie dni otwarte organizowane przez tę firmę.


Trzy dekady z petuniami – od Surfinii® do Visty™

Spółka Plantpol obchodzi w 2023 r. 30-lecie istnienia. Jak wspominał witając gości Dni Otwartych Jerzy Starzyński, prezes spółki Plantpol, w 1993 r. trudno było zaistnieć na rynku, bo rośliny balkonowo-rabatowe były w Polsce mało znane.

Jerzy Starzyński, prezes spółki Plantpol
Jerzy Starzyński, prezes spółki Plantpol, fot. I. Stelmasiewicz

Postawiliśmy na petunię kaskadową z grupy Surfinia®, która okazała się hitem. Potem wprowadzaliśmy wiele nowości, w tym całkiem nowe gatunki. Chcieliśmy jednak, by Plantpol kojarzony był z najlepszymi petuniami na polskim rynku. Kilka lat temu zaproponowaliśmy polskim odbiorcom petunię z grupy Supertunia® VISTA™, której hodowcą jest Ushio Sakazaki, ten sam, który otrzymał Surfinię®. Okazała się niekwestionowaną królową polskich balkonów i tarasów. Na ten moment sprzedaż sadzonek i jej popularność są już porównywalne do grupy Surfinia® petunii – podsumował J. Starzyński.

petunie z grupy Supertunia® Vista™
Petunie z grupy Supertunia® Vista™, fot. I. Stelmasiewicz

Prezes Plantpolu podkreślił, że spółka z Zaborza współpracuje z wieloma hodowcami, m.in. firmami Sakata, Danziger ‘Dan’ Flower Farm, Graff Breeding, Kietnzler, Andreas Psenner, Spring Meadow. Najwięcej nowości-pewniaków uzyskuje z oferty grupy marketingowej Proven Winners®. Jej logo kojarzone jest już także w Polsce z towarem najlepszej jakości.

Poza ofertą roślin balkonowo-rabatowych w firmie Plantpol zwiększany jest dobór bylin. Dodatkową propozycją są krzewy, które łatwo wpasować w cykl produkcji w gospodarstwach kwiaciarskich, np. róże, budleje i hortensje. Wśród tych ostatnich promowana jest grupa Endless Summer hortensji ogrodowej. Jej przedstawicielki kwitną na tegorocznych i ubiegłorocznych pędach, od czerwca do września, dużymi (o średnicy nawet 12 cm) kwiatostanami.

wielobarwne róże
Róże z oferty firmy Plantpol, fot. I. Stelmasiewicz

W Zaborzu zaprezentowano też budleje z grupy BuzzTM, które wyróżniają się zwartym pokrojem, niskim wzrostem, dobrym krzewieniem i dużymi, pachnącymi kwiatostanami. Krzewy te poleca się także do uprawy w pojemnikach tarasowych.

budleja o jasnofioletowych kwiatach i niskim wzroście
Budleja Buzz 'Sky Blue’, fot. I. Stelmasiewicz

Od Surfinii® do Visty™

Jak informował Paweł Marcinkowski, dyrektor działu marketingu i sprzedaży w firmie Plantpol, od czasu wprowadzenia petunii kaskadowej z grupy Surfinia® (w 2018 r. świętowano 30-lecie obecności tych roślin na rynku europejskim) zmieniły się zarówno warunki uprawy, jak i oczekiwania odbiorców.

Do tych nowych okoliczności znakomicie przystaje grupa Supertunia® Vista™. Rośliny te są wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, bardzo obficie kwitną przez cały sezon, rosną silnie i są przydatne zarówno do sadzenia w pojemnikach, jak i na kwietnikach. Jak wspominał J. Starzyński, rośliny te zwróciły jego uwagę podczas jednej z podróży służbowej na Florydę latem, kiedy panowały ekstremalne upały, a petunie z grupy Supertunia® Vista™ były w stanie je nie tylko przetrwać, ale i kwitnąć.

W tym roku na Dniach Otwartych firmy Plantpol premierę miała grupa Supertunia® Mini Vista™. Jak informował P. Marcinkowski, trzy reprezentujące ja odmiany (kwitnące żółto, niebiesko i różowo) odznaczają się podobnymi cechami jak ich starsze „siostry” z grupy Supertunia® Vista™.Są to: bardzo dobre krzewienie, znakomita odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne, szybki wzrost i obfite kwitnienie. Tworzą nieco mniejsze kwiaty od petunii z grupy Supertunia® Vista™, ale wzbogacają paletę barw tych odpornych na suszę i upał roślin.

petunia Supertunia® Mini Vista™ o żółtych kwiatach
Petunia Supertunia® Mini Vista™ 'Yellow’, fot. I. Stelmasiewicz
Petunia Supertunia® Mini Vista™ 'Blue Violet' o fioletowych kwiatach
Petunia Supertunia® Mini Vista™ 'Blue Violet’, fot. I. Stelmasiewicz

Dni Otwarte firmy Plantpol – nowości w ofercie

Prezentacja roślin na Dniach Otwartych firmy Plantpol, które odbyły się po czteroletniej przerwie, tradycyjnie składała się z kilku części. Katalog na żywo zaprezentowano w cieplarni kabrioletowej, w której ulokowano też uczestniczących w tej imprezie dostawców środków produkcji.

pokaz roślin balkonowych w pojemnikach
fot. I. Stelmasiewicz
pokaz roślin balkonowoch posadzonych w pojemnikach
fot. I. Stelmasiewicz
Dni Otwarte Plantpol rośliny w szklarni
fot. I. Stelmasiewicz

Przy jednej z jej ścian można było zobaczyć efektowną wystawę z aranżacjami roślin, m.in. petuniami, pelargoniami,uczepami, lawendami, hortensjami i bylinami. Trzecia część prezentacji to ogród pokazowy, w której pokazano rośliny zarówno na rabatach, jak i w różnych pojemnikach. Całość była niezwykle atrakcyjna.

Petunie z grupy Supertunia® Mini Vista™ były najbardziej wyczekiwaną, ale nie jedyną nowością na Dniach Otwartych firmy Plantpol. Uwagę zwracały goździki – grupy Pinocchio i Dinamic®. Przedstawicielki pierwszej z nich charakteryzują się intensywnym krzewieniem, obfitym i wczesnym kwitnieniem oraz atrakcyjnymi kolorami kwiatów (np. Pinocchio ‘Sole’, u której są one żółtołososiowe). Większość odmian z tej grupy ma pełne kwiaty, jedna – Pinocchio ‘Mega Viola’ – pojedyncze, ciemnoróżowe, ale bardzo okazałe. Do uprawy w doniczkach polecana jest też grupa Dinamic® którą tworzą genetycznie niskie rośliny o zwartym pokroju, dobrze się krzewiące oraz wcześnie i długo kwitnące (u niektórych odmian kwiaty intensywniej pachną).

goździk w doniczce o łososiowych kwiatach
Goździk Pinocchio 'Sole’, fot. I. Stelmasiewicz
goździk o dużych, różowych, pojedynczych kwiatach
Goździk Pinocchio 'Mega Viola’, fot. I. Stelmasiewicz

Nie tylko petunie

Promowano także dalie ogrodowe. W ofercie Plantpolu przedstawicielki grup Dalina Maxi i Dalina Midi uzupełniły dalie z grup Dahlietta Select® o zwartym pokroju i długim i obfitym kwitnieniu.

Nowością są też grupy Labella® Medio (rośliny o średnio silnym wzroście, do uprawy w doniczkach o Ø10,5–13 cm) i Labella® Medio Fun (podobnie rosnące, jak poprzednia, ale o ciekawiej zabarwionych kwiatostanach). Do uprawy w doniczkach o średnicy 12 cm polecana jest z kolei grupa Labella® Piccolo, której przedstawicielki dorastają do wysokości zaledwie 15 cm, ale bardzo obficie kwitną.

dalia o bordowych kwiatach
Dalia Labella® Medio 'Dark Red’, fot. I. Stelmasiewicz

Dni Otwarte firmy Plantpol to także prezentacja pelargonii. Duży nacisk położono na m.in. grupę Dolomites pelargonii rabatowej. Jak podkreślał P. Marcinkowski, rośliny te intensywnie się krzewią, silnie rosną, wcześnie kwitną i tworzą duże kwiaty. Co więcej, nie szkodzi im niższa niż zalecana dla pelargonii temperatura uprawy.

Pelargonie rabatowe z grupy Dolomities
Pelargonie rabatowe z grupy Dolomities, fot. I. Stelmasiewicz
Pelargonia rabatowa Dolomities 'Salmon'
Pelargonia rabatowa Dolomities 'Salmon’, fot. I. Stelmasiewicz

W obrębie tego gatunku wśród nowości pokazano też kilka nowości w grupie Trendix – m.in. odmiany kwitnące pomarańczowo, jasnoróżowo i ciemnoróżowe. Pelargonie te wcześnie kwitną i mają zwarty pokrój. Dodatkowo na ich ciemnych liściach najczęściej widnieje rysunek.

pelargonia rabatowa Trendix Hanna Hot Pink o różowych kwiatach
Pelargonia rabatowa Trendix 'Hanna Hot Pink’, fot. I. Stelmasiewicz

Interesujące są także pelargonie bluszczolistne z grupy Allegria o regularnym, kulistym pokroju, dobrym krzewieniu się i wczesnym kwitnieniu. Nie zabrakło w prezentacji mieszańcowych pelargonii z grupy Champion™, wśród których P. Marcinkowski zwracał uwagę na dwie odmiany Champion™ ‘Salmon’ (łososiowa, kwiaty duże, pełne) i Champion™ ‘Mandarin’ (pomarańczowa).

Zwiększa się dobór odmian kalibrachoi. Podczas Dni Otwartych firmy Plantpol P. Marcinkowski polecał rynkowe „pewniaki” – przedstawicielki grupy Superbells® Unique. Tworzą one duże kwiaty w atrakcyjnych kolorach, dobrze się krzewią i mają zwarty pokrój. Warte uwagi są zwłaszcza odmiany o pełnych kwiatach – kwitnące łososiowo, fioletowo, biało, różowo i jasnoróżowo z ciemniejszą nasadą płatków.

Ciekawą propozycją jest grupa Rockin mieszańcowej szałwii. Jej przedstawicielki mogą być polecane jako sezonowa dekoracja kwietników, a także balkonów i tarasów. Rośliny te osiągają wysokość 60–100 cm (w zależności od odmiany), tworzą atrakcyjne, liczne kwiatostany, które są atrakcyjne dla owadów zapylających.

szałwia o różowych kwiatach
Szałwia Rockin 'Fuchsia 2024′, fot. I. Stelmasiewicz

Byliny na Dniach Otwarte firmy Plantpol

Ich oferta regularnie się zwiększa w tej firmie, przy czym stawia się na popularne gatunki, których sprzedaż odbywa się w znacznych ilościach. Są to głównie byliny kwitnące, m.in. kocimiętki, szałwie, jeżówki, floksy, rudbekie, ale też ozdobne z liści funkie i żurawki.

Jak poinformował J. Starzyński, firma uruchomiła własne laboratorium in vitro, dzięki któremu uniezależni się od dostawców materiału wyjściowego niektórych gatunków.

Wśród bylin charakterystycznych dla tej firmy jest bylinowa (ze zdrewniałymi nasadami pędów) ketmia, nazywana też hibiskusem. Oferowane przez Plantpol odmiany z grupy Summerific™ wyróżniają się bardzo okazałymi, licznymi kwiatami pojawiającymi się już od połowy lata.

Ketmia Summerific™ 'Berry Awesome o bardzo dużych różowych wkiatach
Ketmia Summerific™ 'Berry Awesome’, fot. I. Stelasiewicz

Dobre zaplecze produkcyjne

W ostatnich latach postawiono na modernizację gospodarstwa. Może teraz sprostać coraz większej produkcji materiału wyjściowego i półproduktu. Tak samo towaru finalnego dystrybuowanego za pośrednictwem sieci typu „dom i ogród”. Obecnie firma Plantpol dysponuje powierzchnią 8 ha pod osłonami.

Ukorzenianie sadzonek pelargonii w szklarniach
Ukorzenianie sadzonek pelargonii w szklarniach należących do firmy Plantpol, fot. I. Stelmasiewicz

Są to obiekty różnego typu – nowoczesne szklarnie, bloki foliowe oraz cieplarnie z otwieranymi bokami i dachem firm Rovero i Cravo. Ta ostatnia – w której odbyła się główna prezentacja kolekcji podczas Dni Otwartych – pozwala na możliwie długą produkcję roślin w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych i ograniczenie do minimum konieczności ochrony uprawy przed niekorzystną pogodą. W Zaborzu jest wykorzystywana głównie do produkcji bylin.

Wybudowana w latach 2015 – 2018 szklarnia (konstrukcja holenderskiej firmy Ammerlaan Construction B.V.) zajmuje powierzchnię 22 000 m2. Służy ona głównie do ukorzeniania sadzonek. Cała produkcja odbywa się na mobilnych stołach-kontenerach o wymiarach 6 x 1,6 m. Pozwalają na najbardziej efektywne wykorzystanie powierzchni szklarni (między nimi zostawione są przejścia o szerokości 70 cm).

system stołów wyjezdnych do uprawy roślin
System stołów wyjezdnych w firmie Plantpol, fot. I. Stelmasiewicz

Klimatem w cieplarni zarządza komputer klimatyczny Sercom, dostarczony przez firmę Poldrip. Rośliny są nawadniane (samą wodą lub z nawozami) na dwa sposoby. Zalewowo przez tłoczenie pożywki na stoły bądź za pomocą dwunastu samojezdnych belek Rathmakers i obsługujących dwa rzędy stołów jednocześnie. Dzięki odpowiednim dyszom ramiona są także wykorzystywane do opryskiwania roślin środkami ochrony. System nawadniania belkami instalowała firma Adviser.

Samojezdna belka Rathmakers do nawadniania i aplikacji środków ochrony roślin
Samojezdna belka Rathmakers do nawadniania i aplikacji środków ochrony roślin, fot. I. Stelmasiewicz

Modernizacja gospodarstwa nie spowalnia

W miejsce najstarszych szklarni z lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, towarzyszących firmie od początku działalności, powstają nowe obiekty uprawowe. Są to m.in. tunel zblokowany firmy Farmer (o powierzchni 1200 m2) i 4-nawowy blok Rovero (6000 m2) z otwieranymi bokami i dachem. Obecnie trwa budowa kolejnej szklarni o powierzchni 1,3 ha. Powierzchnię uprawową uzupełniają kontenerownie.

Nowoczesne obiekty są nowocześnie wyposażone. Poza systemem mobilnych stołów, są to nowe maszyny, m.in. doniczkarki (z firmy Mayer), maszyny do wytwarzania doniczek paper-pot. Systemy transportowe z firmy Willburg Projecten (m.in. robot do ustawiania doniczek z roślinami na stołach-kontenerach).

Supersadzonki

Tak określony dodatkowy typ materiału wyjściowego oferowanego przez firmę Plantpol. Jak informował P. Marcinkowski, pozwala on na skrócenie cyklu uprawowego do 3–4 tygodni, uprawę roślin w dwukrotnie większym zagęszczeniu (tych w doniczkach o średnicy 12 cm mieści się na 1 m2 64) aż do początku kwitnienia i sprzedaży. Zmniejsza też nakład pracy (brak konieczności rozstawiania, uszczykiwania, skarlania).

Ponadto, jak przekonywał przedstawiciel Plantpolu, dzięki supersadzonkom można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Taki materiał wyjściowy dostarcza się do producenta między 10. a 15.tygodniem roku, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz jest już wyższa.

Więcej zdjęć z Dni Otwartych firmy Plantpol znajdziecie państwo w galerii

Promocja w sieci – czy jest skuteczna?

Firma Plantpol bardzo aktywnie działa w mediach społecznościowych. Tam też – ale nie tylko. Ulokowano szeroko zakrojone działania marketingowe dotyczące trzech produktów: petunii Supertunia® Vista™, rozplenicy Vertigo® oraz ketmii Summerific®. Jak informował Jerzy Starzyński, promocja wybranych roślin za pośrednictwem Internetu okazała się najbardziej trafionym sposobem na dotarcie do odbiorców finalnych.

Wybrane rośliny nagłaśniane są również w popularnych programach telewizyjnych, co także wyraźnie zwiększa popyt na daną roślinę.

Promocja rośliny ma sens wtedy, gdy jest ona dostępna w całym kraju i w odpowiednio dużej ilości. Na naszych działaniach marketingowych mogą zatem skorzystać ich producenci, a nasi klienci – wspólnie możemy zbudować rynek detaliczny danego produktu – podkreślał J. Starzyński.

Oferta środków produkcji

Dni Otwarte firmy Plantpol. Tradycyjnie towarzyszą im wystawcy oferujący środki produkcji ogrodniczej. W tym roku i oni dopisali – swoich przedstawicieli miało w Zaborzu 25 przedsiębiorstw. Wyrażali się oni bardzo pozytywnie o imprezach w tej formule. Twierdzą, że na Dniach Otwartych pojawiają się producenci roślin, czyli ich docelowi klienci. W przeciwieństwie do targów, które skupiają różnych zwiedzających. Na Dniach Otwartych rozmowy są konkretne i bardzo efektywne.

Dni Otwarte firmy Plantpol. Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji

 

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.