Rośliny ozdobne dla przedszkoli. Czym skorupka nasiąknie?

Rośliny ozdobne dla przedszkoli.
Rośliny ozdobne dla przedszkoli. Fot. I. Stelmasiewicz

Rośliny ozdobne dla przedszkoli to wiele plusów. Plusów dla dzieci i ich rodziców, przedszkoli i producentów roślin ozdobnych. Prócz tych oczywistych, takich jak: korzyści z kontaktu z przyrodą i praktyczna nauka o niej, przebywanie na świeżym powietrzu, też te mniej oczywiste. Jakie? To w tekście.
To jednak nie wszytko. Korzyści, i to nie małe, są też dla producentów. Rośliny ozdobne dla przedszkoli? Tak! I warto się temu przyjrzeć. 

Pomysł, by zachęcić dzieci do kontaktu z przyrodą nie jest już w Polsce taką nowością. Od  wielu lat przy niejednym przedszkolu istnieją niewielkie ogródki.

Od około 10 lat działają też w naszym kraju leśne przedszkola. Pomysł ten przywędrował z krajów skandynawskich i przyjął się na naszym gruncie. Choć raczej w ilościach homeopatycznych. Zarejestrowanych jest nieco ponad 30 takich placówek. To niewiele w porównaniu z ponad 22 tysiącami przedszkoli innego typu.

Jednak czy te 22 tysiące przedszkoli i uczęszczających do nich dzieci może choć częściowo korzystać z dobrodziejstw kontaktu z naturą?
Tak! Jest na to szereg sposobów, a jednym z nich jest…

Rośliny ozdobne dla przedszkoli

Pomysł jest dosyć prosty. Chodzi o to, by przedszkola w większym stopniu wprowadzały w swój program zajęcia polegające na uprawie i pielęgnacji roślin ozdobnych. Podobnie jak w przypadku małych ogródków warzywnych i owocowych, dzieci zajmowałyby się roślinami ozdobnymi. Przesadzałyby je, podlewały, przygotowywały podłoże. Dzieci uczyłyby się o tym, że różne rośliny posiadają różne potrzeby i jak należy o nie zadbać.

Rośliny ozdobne dlap rzedszkolii dzieci.
Takimi figurkami można zaznaczyć rośliny, którymi opiekują się poszczególne dzieci. Fot. I. Stelmasiewicz

W przeciwieństwie do znanych już ogródków warzywnych, rośliny ozdobne dla przedszkoli mogłyby być też uprawiane wewnątrz przedszkola. Zatem ta zielona edukacja mogłaby odbywać się przez cały rok, a nie tylko w sprzyjających warunkach. Jednak to nie jedyna różnica i zalety wprowadzenia roślin ozdobnych do przedszkoli.

Główne zalety, jakie przynosi kontakt z roślinami, w tym z roślinami ozdobnymi w przedszkolach, jest zwiększony kontakt z naturą.

Rośliny w przedszkolach zmniejszają stres

Badania potwierdzają, że ekspozycja na zieleń i przyrodę powoduje zmniejszenie hormonów stresu. Czy przedszkolaki się stresują? O tak! I to bardzo. Zwłaszcza w początkowych dniach i tygodniach rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. Adaptacja do nowych warunków jest stresująca dla większości dzieci. Nawet te, które nie reagują płaczem na rozstanie z rodzicami, doświadczają stresu. Ten poziom stresu można obniżyć na różne sposoby. Jednym z nich jest kontakt z zielenią, z kwiatami i iinymi roślinami ozdobnymi.

Dzieci w „zielonych przedszkolach” łatwiej przechodzą takie stresujące sytuacje i te, które powstają w wyniku różnych konfliktów z rówieśnikami. Zatem im więcej zieleni tym lepiej. Nie chodzi jednak tylko na otaczanie się roślinami. Najwięcej korzyści dla przedszkolaków ma zajmowanie się nimi i bliski z nimi kontakt.

Rośliny ozdobne dla przedszkoli to edukacja na wielu poziomach

Dzieci w tak wczesnym wieku uczą się, bawiąc. Przez zabawę poznają świat i rządzące nim zasady i zależności. Poznają bliższe i dalsze zjawiska. Poznają i budują relacje społeczne. Uczą się coraz więcej o świecie, którego są częścią. Częścią świata i to jedną z najważniejszych, jest przyroda.

Zajmując się roślinami w przedszkolu, poświęcając im czas i uwagę uczą się tego, że przyroda jest ważna i ma znaczenie. Z bliska poznają współzależności pomiędzy organizmami żywymi a glebą, słońcem, wodą i powietrzem.
Taka edukacja niewątpliwie ma coraz większe znaczenie, jeśli chcemy wychować młodych ludzi zdolnych do podejmowania decyzji trafnych i odpowiedzialnych z uwagi na środowisko, w którym żyją. Zwłaszcza w obliczu skutków zmian klimatycznych.

Roślina ozdobna w doniczce ozdobionej przez dzieco
We własnoręcznie ozdobionej doniczce roślina na pewno będzie bardziej zadbana. Fot. I.Stelmasiewicz

Dzieci uczą się dbać o rośliny. Uczą się konsekwencji. Na przykład tego, że właściwe obchodzenie się z roślinami przynosi efekty, a zaniedbania kończą się dla rośliny źle. Dzieci zajmując się żywymi organizmami, uczą się odpowiedzialności za nie już od wczesnych lat.
Są też dumne, gdy ich rośliny rosną, rozwijają się i kwitną. Gdy są zdrowe.

Zajmowanie się roślinami to też wypracowywanie wśród dzieci zdolności manualnych i motoryki. Zwłaszcza motoryki dłoni, co jest niezbędne dla późniejszego prawidłowego posługiwania się przyborami.

Nie bez znaczenia jest edukacja estetyczna. Estetyka oparta na naturze i jej rozwiązaniach może być podstawą uczenia się tego, czym jest piękno i funkcjonalność. Rozwijanie takiej wizji piękna może być skuteczną przeciwwagą dla wszechobecnej plastikowej tandety i brzydoty.

W środku i na zewnątrz przedszkola

Rośliny ozdobne dla przedszkola mogą być uprawiane zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wtedy dzieci zajmować się nimi mogą cały rok i bez względu na warunki pogodowe. Niewątpliwie może to być uzupełnienie pomysłu i dobrych praktyk ogródków warzywnych przy przedszkolach. Gdy przyjdzie zima i wszystkie prace, nawet te porządkowe, ogródki mają za sobą, to rośliny i kwiaty rosnące w przedszkolu ciągle mogą dostarczać przedszkolakom radości, edukacji, a nauczycielom kreatywnych pomysłów na zajęcia.

Nawet od wiosny do jesieni, gdy pogoda uniemożliwi zajęcia na zewnątrz, to rośliny w przedszkolach będą mogły być wartościowym substytutem kontaktów z naturą.

Jednak najlepszy pomysł, jak się zdaje, to połączenie roślin ozdobnych dla przedszkola, rosnących wewnątrz i tych rosnących na zewnątrz jego murów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przeznaczyć nieco miejsca na posadzenie kwiatów, bylin, kwitnących krzewów. Można przy okazji zadbać o takie, które będą jednocześnie zapewniały pożywienie pszczołom i owadom zapylającym.

Rośliny ozdobne dla przedszkola i zapylaczy

Rola pszczół jest tak duża, że warto o niej mówić już od początku edukacji. Jednak nie tylko pszczoły zapylają i to też warto podkreślać i uczyć na przykładach.

Prawdopodobnie może się pojawić kwestia bezpieczeństwa dzieci w kontekście możliwych użądleń przez pszczoły. Oczywiście bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem przy zakładaniu takich ogrodów i sadzeniu roślin. Należy zadbać, by rośliny miododajne znajdowały się gdzieś w ustronnym miejscu, z dala od placu zabaw, wejścia itp. Tak by owady nie były niepokojone.

Rośliny ozdobne dla przedszkola moga też być dla zapylaczy. Motyl karmiący się naktarem
Przedszkole bliżej natury. Fot. I. Stelmasiewicz

Personel też może zostać przeszkolony, na co zwracać uwagę. Na przykład na trasy przelotu owadów do i z ula. Tak, by ewentualne obserwacje przyrodnicze prowadzić, nie wchodząc w tę trasę przelotów pszczół.

Czy więc może rośliny ozdobne poza placówką mają większe znaczenie? Niekoniecznie. Ich pozytywna rola w budynku może wykraczać poza wartości edukacyjne w kierunku prozdrowotnych.

Rośliny oczyszczają powietrze w przedszkolach

Czym oddychają dzieci w przedszkolach? Tym samym powietrzem, które otacza budynek. To oznacza, że wszechobecne (głównie w większych miastach) zanieczyszczenia przedostają się do wnętrza budynku i nim oddychają dzieci. Najczęściej niewiele można z tym zrobić, bo jakiekolwiek realne zastosowanie choćby częściowej filtracji niesie za sobą koszty niemożliwe do poniesienia przez jednostki samorządu.

Rośliny ozrobne dlaprzedszkoli. Chryzantema oczyszcza powietrze
Chryzantemy też oczyszczają powietrze w pomieszczeniach. Fot.I. Stelmasiewicz

I tu na pomoc przychodzą rośliny. Rośliny oczyszczają powietrze. Jedne efektywniej, drugie mniej. Jeśli okaże się, że jakość powietrza wewnątrz budynku może stanowić problem, to można dobrać rośliny ozdobne dla przedszkola, które będą to powietrze oczyszczać.
W przypadkach naprawdę dużego problemu z jakością powietrza, można pokusić się nawet o zastosowanie zielonych ścian.

Warto też wskazać, że iglaste rośliny ozdobne wydzielają fitoncydy. Są to związki o działaniu antybakteryjnym i antygrzybiczym. To dzięki nim leśne powietrze jest takie zdrowe i pomaga leczyć choćby infekcje dróg oddechowych.

Leśne powietrze w przedszkolu? Czemu nie! Choćby na niewielką skalę.

Rośliny ozdobne dla przedszkoli — jak je najlepiej pozyskać

Ważne, by rośliny do przedszkoli pozyskać z dobrego źródła. Zagwarantuje to dobrą jakość roślin. Będą zdrowe, z odpowiednio wykształconą bryłą korzeniową. Jest to szczególnie istotne, bo przecież w toku zajęć będziemy przesadzać rośliny z dziećmi i oczywiście chcemy, by efekty ich pracy nie poszły na marne. Dobrze wykształcona bryła korzeniowa zagwarantuje, że roślina dobrze przyjmie się po przesadzeniu.

Dobrym pomysłem jest zakup bezpośrednio z gospodarstwa kwiaciarskiego. Może nawet takiego, które znajduje się niedaleko, by transport roślin okazał się dla nich jak najmniej uciążliwy. Dodatkowo jest to forma wspierania lokalnej produkcji.

Gospodarstwo zlokalizowane niedaleko to też szansa na zorganizowanie nawet krótkiej wycieczki. Podczas niej dzieci mogą zobaczyć, skąd się biorą rośliny ozdobne i na czym polega praca przy ich uprawie. Może nawet dobrym pomysłem byłoby, aby dzieci podczas takiej wycieczki same wybrały rośliny do przedszkola.

Zalety współpracy producentów z przedszkolami

Omówiliśmy zalety, jakie dają rośliny ozdobne w przedszkolach dla dzieci. Jednak czy producenci i sprzedawcy tych roślin też mogą odnieść korzyści? Tak, i to niemałe.

Przede wszystkim są to korzyści natychmiastowe i bardzo wymierne. Do takich należy sprzedaż roślin i pozyskanie klienta, który będzie je regularnie kupował.

Jednak są też korzyści rozłożone w czasie. Jedną z nich jest wykształcenie w dzieciach większej wrażliwości na naturę i jej piękno. W tym na rośliny ozdobne. Taka wcześnie wykształcona postawa może zaowocować w przyszłości większym niż przeciętne zainteresowaniem takimi roślinami.

Tak więc może warto pomóc współpracy na linii przedszkola – producenci roślin i zaoferować swoje rośliny właśnie takim placówkom? Może to być całkiem ciekawa nisza rynkowa. My będziemy trzymać za to kciuki.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.